Vakcinacija, vakcina
Tanjug
Vakcinacija, vakcina

Tanjug

Vakcinacija, vakcina, Foto: Tanjug

I dok u Sloveniji još uvek nisu vakcinisani svi stariji od 80 godina koji su za to pokazali interesovanje, u Srbiji se vakcinacija vrši velikom brzinom.

Za razliku od Slovenije i drugih članica EU, koje se uglavnom oslanjaju na vakcinu kompanija Fajzer/Biontek, Srbija se obratila Rusiji i Kini za pomoć, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u nedavnom intervjuu za Juronjuz objasnio da je Srbija morala da pronađe svoj način za kupovinu vakcine, podseća portal.

Portal navodi da je Srbija upotrebom kineskih i ruskih vakcina koje Evropska agencija za lekove još uvek nije odobrila za upotrebu u EU, uspela je da postigne zavidne rezultate, a po broju podeljenih vakcina u Evropi zaostaje samo za Velikom Britanijom.

Aleksandar Vučić

Tanjug/Strahinja Aćimović

Aleksandar Vučić, Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Srbija teži da do kraja februara vakciniše 15 odsto populacije sa dve doze, odnosno više od milion građana, piše slovenački portal i dodaje da je primera radi EU vakcinisala svega tri odsto stanovništva početkom februara.

Kada se radi o vakcinaciji stranih državljana u Srbiji, portal napominje da se polemika oko toga rasplamsala pošto se hrvatska književnica i novinarka Vedrana Rudan vakcinisala u Beogradu vakcinom kineskog Sinofarma, a na poziv beogradskog Ateljea 212.

Portal navodi, pozivajući se na zvanične podatke, da stranci mogu da se vakcinišu u Srbiji samo ako žive i rade u njoj i da je do sada vakcinisano oko 4.000 stranaca.

Pojedini građani Slovenije trebalo bi da budu vakcinisani u Srbiji, a u slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova, kao i u Institutu za javno zdravlje o tome nisu dali nikakav odgovor.

Vakcinacija u Čačku na šest punktova

Rina

Vakcinacija u Čačku na šest punktova, Foto: Rina

Ipak, postavlja se pitanje, budući da ni Sinofarmova ni Sputnjik Ve vakcina nisu registrovane u Sloveniji, da li će građani vakcinisanoi ovim vakcinama imati ista prava kao i građani vakcinisani u zemlji.

Portal pise i o tome da bogati građani širom sveta na sve moguće načine pokušavaju da dobiju vakcinu, a takozvani vakcinacioni turizam postao je nova realnost, pre svega zato što se većina vakcina nalazi u rukama bogatih zemalja, a EU uprkos obimnom finansiranju ima problema sa snabdevanjem.

Vakcinacioni turizam počeo je u decembru kada su indijski turoperateri počeli da nude putovanja u London i Njujork gde bi putnici mogli da prime vakcinu protiv korona virusa i to za 1.462 evra.

Takođe i jedna agencija sa Floride je organizovala putovanje u Izrael za izraelske državljane mlađe od 65 godina koji žive u SAD, a radi vakcinacije i koji bi tamo ostali do završetka vakcinacije.

Isto tako, jedan londonski ekskluzivni klub organizovao je putovanje svojih članova u Ujedinjene Arapske Emirate kako bi se vakcinisali kineskom Sinofarmovom vakcinom.

PROČITAJTE JOŠ: