Vladimir Putin
Profimedia
Vladimir Putin

Profimedia

Vladimir Putin, Foto: Profimedia

Sagovornik emisije "Od četvrtka do četvrtka" Srđan Perišić i pored ovog dogovora kaže da postoji strepnja da će bošnjačka elita plasirati neku novu ucenu.

Pročitajte još:

Naglašava da je do promene stava Izetbegovića i odustajanja od Akcionog plana za članstvo u NATO-u došlo nakon puta sva tri člana Predsedništva u Brisel. Tamo im je, dodaje Perišić, jasno poručeno da ni sa čime ne treba uslovljavati formiranje Saveta ministara, što je bio signal Komišiću i Džaferoviću da je suludo dalje uslovljavanje RS.

Sa druge strane, predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik pokazao da je za saradnju i konsenzus, a da se teme na kojima ih nema prosto zaobiđu.

Preporučujemo i ovo:

 

- Ukoliko žele da BiH funkcioniše, svi moraju da budu spremni na kompromise, jer ona nije jednonacionalna država. Ko izbegava tu činjenicu, on je protiv BiH. Dodik je upravo to govorio svih ovih meseci - da ne zavisi BiH samo od Srba i RS, već od Bošnjaka - rekao je Perišić.

Savetnik predsedavajućeg Predsedništva BiH zbog toga ne isključuje ni mogućnost da saglasnost o formiranju Saveta ministara padne u vodu.

Sam Dodik je najavio da bi mogao da se vrati u Banjaluku zato što Republika Srpska ima sve konstituisane organe vlasti i institucije i može da funkcioniše bez ucena iz Sarajeva.

- To bi, međutim, značilo da je Dejtonu došao kraj, a gde bismo onda stigli je pitanje za Bošnjake, lopta je u njihovom dvorištu. Njihova politička elita je imala za saveznike strance, zapadne ambasadore, visoke predstavnike preko kojih su vršili pritisak kako bi ostvarili jedini cilj i ukinuli Republiku Srpsku ili je sveli na praznu ljušturu. Takvu politiku gledamo već 23 godine, i ukoliko od nje ne odustanu, oni će biti grobar BiH, a ne Srbi i Hrvati - kategoričan je sagovornik.

Perišić dodaje da vodeći deo bošnjačke političke elite ne razume da se svet promenio, da više nije 2008, poslednja godina unipolarnog poretka u kojem su SAD upravljale svetom. On naglašava da jedan deo američkih zvaničnika ne želi da rešava bošnjačke probleme, a da sa druge strane ucenjuju predsednika Srbije Aleksandra Vučića da mora da prihvati sitne ustupke koji se odnose na podelu Kosova.

Milorad Dodik

Tanjug/Dimitrije Goll

Milorad Dodik, Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

- Dogovor Beograda i Prištine Sjedinjene Države posmatraju u svetlu svojih geopolitičkih ciljeva, a to je ulazak BiH i Srbije u NATO - ocenjuje Perišić.

Ovaj stručnjak za međunarodne odnose objašnjava da SAD nikada ne mogu da budu na strani Srba, jer su one mentor kosovske nezavisnosti, i da Beograd nikada samo sa Vašingtonom kao posrednikom u pregovorima neće moći da bude zadovoljan konačnim ishodom.

- Za razliku od prethodne decenije, Republika Srbija danas treba da traži zaštitu velikih sila - od Rusije diplomatski i vojno, a od Kine i ekonomski - rekao je Perišić.

On pitanje Kosova ne vidi kao akutni problem, već višedecenijski, koji ne može da se reši do kraja godine, kako mnogi zapadni političari priželjkuju da bi što pre uspostavili geopolitičku kontrolu.

Menjaju se odnosi u svetu, i to Srbija treba da iskoristi, kaže Perišić.

Što se tiče najnovijih incidenata sa paljenjem lutke lidera Samostalne demokratske stranke Srba Milorada Pupovca, naš sagovornik kaže da je jedino rešenje da matica Srbija pruži podršku svim njenim građanima na Balkanu. On upozorava na činjenicu da se od 1995. do 2015. trideset hiljada srpske dece izjasnilo kao Hrvati, što niko ne objavljuje.

Problem između Zagreba i Beograda može, prema Perišićevom mišljenju, da bude rešen tek kada se stavi tačka na to i kada Hrvati priznaju da su na prostoru te države za vreme Drugog svetskog rata izvršili genocid nad srpskim stanovništvom.