Majka i dete
Shutterstock
Majka i dete

Shutterstock

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Aida Hrnjić, politikolog, blogerka i majka deteta sa poremećajem iz autističnog spektra, napisala je potresan post na blogu i opisala kako pored svih prepreka koje mora da savlada kao majka deteta s posebnim potrebama, mora da se nosi i sa balkanskim mentalitetom.

Ona kaže da su te majke uglavnom na rubu očaja, iscrpljene i u samoći nose teret svega što proživaljavaju.

"Mnoge se toliko istroše na tom putu da se jednostavno povuku i prestanu da komuniciraju sa svetom”, piše Hrnjić dodajući kako je često komunicirala sa majkama iz regiona.

Majka i dete

Shutterstock

Ilustracija, Foto: Shutterstock

“Jedna od majki iz Srbije je rekla "dok mogu dobro je, kad vidim da ne mogu više i da sam bolesna daću detetu da popije nešto i ja ću to popiti i tako ćemo završiti". Strašno je tako nešto i zamisliti, a kamoli živeti takav život. Mnoge majke se svakodnevno nose sa bezbroj problema i izazova, ali to u našim društvima jednostavno ne dolazi do onih koji bi trebalo da povedu računa o zdravlju roditelja. U godinama populizma i političkog senzacionalizma nema mesta za obične ljude i njihove probleme. U svakom iole uređenom društvu ovakva izjava majke bi naterala na “akciju” bezbroj službi i institucija, ali na Balkanu ne, na Balkanu se podrazumeva da majka mora sve sama i da je pri tome još i diskriminišu”, smatra Hrnjak.

Balkanski mentalitet

“O, ta diskriminacija je toliko ukorenjena da je neverovatno čuti neke od stavova kakvih sam se naslušala tokom godina. "Vidi joj nalakirane nokte, a priča da joj je teško" – reče mi jednom jedan poznanik. Nisam mogla da ćutim: "a šta bi ti, da sve budemo prljave, musave, čupave jer imamo decu s poteškoćama i to da bi ostatak društva shvatio da nam treba neka briga i pomoć". Nećemo mi nikada biti takve, uprkos očekivanjima nekih “uvaženih” na ovim prostorima. Mi svoju decu podižemo i učimo ih da budu ljudi, učimo ih da jedu, da se oblače, hodaju, kupaju, peru ruke, igraju i još štošta, a to se radi podignute glave i uz osmeh, nikako čupav i musav. Pa čak i onda kad znamo da nam je dete doživotno u kolicima i da će zavisiti od pomoći drugih. Prokleti balkanski mentalitet, majka koja se odrekla sebe, svih svojih nadanja, snova, profesije, obrazovanja, i još mnogo toga u životu da bi negovala svoje dete, nakon što izjavi da će se ubiti zajedno s detetom onda kad više ne bude mogla sama, bude pitana jesu li joj nalakirani nokti?!” ističe Hrnjić i opisuje svoje dane.

“Kao majka bezbroj dana od obveza nisam stizala ni da jedem, setim se kasno u noć u krevetu da sam gladna, ali više nemam snage da ustanem i odvučem se do frižidera što je neizbežno uzelo danak na mom telu i umu, ali i dalje sam osoba, i dalje želim da pogledam dobar film, odem na koncert, pogledam predstavu, izađem sa prijateljicama i to i radim. Ako bilo ko misli da sam zbog toga “nemajka” grdno se vara. Neka pokuša da živi sa toliko obveza dnevno samo sedam dana. Sutradan ponovno ustanem, spremim svoje dete, našminkam se, nasmejem i novi krug. Do kada, ne znam, ali jedno je sigurno, dok god imam snage u sebi, draže mi je da me “zagledaju” jesu li mi nalakirani nokti nego da me pitaju jesam li preživela neku operaciju srca, na primer”, kategorična je Hrnjić.

Majka i dete

Shutterstock

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ko te pita za zdravlje

“Znaju naši nadležni vrlo dobro kako izgleda sva ta borba i kojim tempom teče, ali ignorišu je u duhu ušteda nad nama, nismo im u fokusu jer od nas neće nikada imati podršku za svoje planove i podele. Mi se držimo jedna druge grčevito, pomažemo se, savetujemo, tražimo, insistiramo, i tako u krug. Nebitno nam je iz koje smo države ili grada, mi smo majke i ne dopuštamo da nas “trpaju” u koš za otpatke jer mi trebamo svojoj deci, zdrave i prave, svesne činjenice da jedna drugoj najviše pomažemo. A sistem dok nas se seti, dok “na red” dođu eventualni dnevni centri, projekti kao što je “Predah” u Srbiji, ili bilo šta slično gde bi se roditelju olakšalo, čeka, što bi naš narod rekao “ko te pita za zdravlje”, napisala je na kraju Hrnjić.

Komentari (11)

Dana

31.08.2017 16:32

Majka sam autisticne cerke od 34 godine.Sve je tacno,jer ste rekli u ime majki takve dece.Prozivela sam i prozivljavam pakao sa njom.Neznam dokle cu?Posustajem,a godine polako sustizu.Suza suzu stize da niko ne vidi,ne cuje.Ponosna sam. Nedam da se na meni vidi tuga,patnja,bol.Obolela sam,jer ona je naj bitnija. Ima asbergerov sindrom.Lepotica.Vaspitana.Kad progovori,tek se vidi ometenost.A ja?Jos malo se drzim,ali,to je decenijski zamor.Osecam da ne mogu vise dalje,a pomoci niodkuda.

Biba

31.08.2017 22:56

@Dana - Čuvajte se, draga gospođo. Ne poznajem Vas, ali se nadam da ćete uspeti da odnekud iscrpite još jedan atom snage za Vašu ćerku.Oni su andjeli, njihova lepota je bezgranicna, zarobljeni u tom svom svetu, a ipak toliko krhki i nežni.Cuvajte se, i neka Vas Bog čuva.

Sonja

01.09.2017 08:57

@Dana - Trenutno radim u Nemačkoj,brinem o starima,i muka mi je kad vidim kako država brine o svojim starim i bolesnim ,sve na dugme,krevet,stolica za kupatilo,hodaljke,pelene,a KPD nas plaćaš PIO ceo radni vek,a šta dobiješ,ništa još ti i to umanje,a ako za bolesnog trsžiš pelene,treba ti sto papira.

Mića

31.08.2017 20:43

Ništa nismo u boljoj situaciji ni mi koji živimo i negujemo obolele od Alchajmerove bolesti. Država ima razumevanja za sve, za nezakonito bogaćenje, pljačkanje državne imovine, za utaju poreza i pravljenje zamaka za rijalitije a nema razumevanja za obolele i izgradnju objekata i zapošljavanja zdravstvenih radnika koji će stručno pomoći obolelima.

Vera

31.08.2017 21:10

pitam se samo ko dade ovaj minus?? Sta je napisano lose pa da se da minus? Da drzava ima razumevanja za ove roditelje i nj.decu omogucila bi im svakodnevno po par sati brige i njihovoj deci tako da oni mogu da obave uobicajene porodicne poslove, kupovine, placanje racuna, odlazak kod lekara ili frizera, predah za sitna ljud.zadovoljstva posebno jer su cesto u pitanju samohrane majke. Ocevi pali na ispitu jer najveci broj napusta takvu decu i ne brine o njima. Majka je majka i kad je najteze.

Cica

31.08.2017 22:47

Poznajem ženu koja ima blizu 80 godina i više od 55 godina neguje invalidnog sina. Nikad nije rekla da joj je teško ili da nešto ne može. Najveća nagrada za njen trud bi bilo kad bi samo jednom mogla čuti reč mama. Ali nažalost za sve ove godine to nije čula niti će ikad čuti. :(

Mica

31.08.2017 22:49

Ne zivim u Srbiji vec godinama. Zao mi je sto se ovakve stvari jos uvek desavaju. Nebriga od drzave i izvrgavanje ruglu obolelih i njihovih familija. Moja tetka je bila zatvarana u kucu da je "takvu" ne bi videle komsije i "svet". Nije smela ni do ograde da ode da gleda na ulicu. Zaboga, sta ce reci "svet"! Znaci, i dan i noc u sobi (bila je i nepokretna i to bez kolica). Kako vidim, nista se nije mnogo promenilo od te davne 1970te.

Se

31.08.2017 23:36

Samo ti lakiraj nokte, a oni koji su operisali srce samo oni znaju kako im je, ne moras jos i ti da ih potcenjujes.ima tu neceg sto su ti ljudi prigovorili za nokte .

nada

31.08.2017 23:51

Drzava treba do pomogne i pobrine se o toj deci i roditeljima , kako moze tim nesrecnicima da okrece ledja , tuga , tuga zivota i nebrige'

Violeta

01.09.2017 09:37

Samo napred i hrabro,budite uz vasu decu.Na zalost od nekog iz drzave ne mozete ni ocekivati pomoc,jer niste kriminalci sa puno para itd.A ko da minus na bilo kakav komentar o ovoj ili slicnoj temi,samo neka pomisli da i svako od nas moze biti u toj situaciji.Sramota treba da bude roditelje koji svoju decu u parku sklanjaju od dece koji imaju neki problem.Zivot se za sekundu promeni.

Jerinic Milica

01.09.2017 12:50

Ja sam majka deteta ometenog u razvoju na Ist nacin mislim o tome da niko ne brine o takvoj djeci jer oni ma koliko godina imaju ostaju deca. U dnevnom boravku za ometene u razvoju u Sekspirovoj je predvidjeti predah zgrada je napravljena pre oko 4 godine i tako propada jer nikada nije završena. Sta ako kao samohrana majka moram na operaciju gde sa detetom. A to kad dodje. Vreme da nema dalje razmišljam isto kao i mnoge majke.