Jelena Milić
Tanjug/Sava Radovanović
Jelena Milić

Tanjug/Sava Radovanović

Jelena Milić, Foto: Tanjug/Sava Radovanović

CEAS ukazuje da su glavne vođe nasilnih demonstracija koje je javnost imala priliku da vidi izrazito pro-ruski nastrojeni akteri javnog života koji ne biraju sredstva da delegitimišu pokušaje Republike Srbije (RS) da pod okriljem političkog Zapada postignu kompromis o novom statusu Kosova kroz sveobuhvatni multidimenzioni sporazum koji bi uvažio argumente RS s jedne, a zadržao je na evropskom putu s druge strane. Zato trenutak njihovog održavanja, dan dva pre važnih sastanaka koje državni vrh ima upravo u vezi sa dijalogom sa Prištinom.

CEAS je o ruskim vezama aktera poput Srđana Noga, Novice Antića i Mlađana Đorđevića koji su tokom masovnijih protesta #1od5miliona pozivali vojsku i policiju da sprovedu puč i nasilno uzmu vlast u zemlji koja je kandidat za članstvo u EU već ukazivao. Ukazivali smo i na to da se ostala samoproglašena demokratska opozicija koja taj aspekt njihovog delovanja nikad nije osuđivala, niti se od njega ograđivala, deluje vrlo licemerno kad se o stanju ljudskih prava, medijskih sloboda i vladavine prava žali evropskim, a ne kremaljskim institucijama. Nogo i slični su oni koji podržavaju ruske politike zbog kojih je EU Rusiji zavela sankcije.

Preporučujemo i:

CEAS je o penetraciji pro-kremaljskih struktura i u redove navodno takođe pro-EU pokreta Ne davimo Beograd, takođe upozoravao i dostavljao neupitne dokaze na koje niko nije reagovao.

Ruski nasilni nedemokratsko-autokratski pokušaji kopiranja nenasilnih iskreno pro-demokratskih pokreta već su viđeni i u Ukrajini i u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.

CEAS se nada da će pravi analitičari i ozbiljni političari na Zapadu i ove nasilne demonstracije, koje imaju iste metode delovanja i čiji akteri dele iste vrednosti i kontakte, videti tačno tako. Njihov zajednički cilj je zaustavljanje stabilizacije i demokratizacije Zapadnog Balkana, kompromisno rešenje preostalih otvorenih pitanja koje bi ceo region, a i Srbiju, jače usidrio na političkom Zapadu. To je, u ostalom i interes nekih u Moskvi.

CEAS naravno osuđuje prekomernu upotrebu sile protiv pojedinaca - koje Ministarstvo unutrašnjih poslova mora odmah udaljiti sa zadataka, ali ukazuje da ti incidenti nikako nisu glavna okolnost koja se mora uzeti u obzir tokom praćenja ovih dešavanja.

Sa žaljenjem konstatujemo da dimne bombe, baklje i sporadična policijska brutalnost, nažalost privlače ovih dana više pažnje Zapadnim medijima nego mnogi pozitivni trendovi u Srbiji. Delom se ovo može razumeti u svetu u kome se vesti moraju generisati 24 časa dnevno, ali kad postaju trend onda se postavlja pitanje da li i nekim delovima Zapada odgovara da se uruši pregovaračka pozicija Beograda u iznalaženju kompromisa o novom statusu Kosova. Iskreno se nadamo da oni neće posezati za metodama pro-kemaljskih struktura i legitimne vlasti destabilizovati vrbovanjem delova sistema bezbednosti.

Pročitajte još: