Crkva
Alo!/ Dejan Briza
Crkva

Alo!/ Dejan Briza

Crkva, Foto: Alo!/ Dejan Briza

Profesor američkog univerziteta "Džon Hopkins" Edvard Džozef, koji je više od 10 godina radio u regionu Balkana i na Kosovu bio tokom samog NATO bombardovanja 1999, rekao je da je bio svedok toga kako su Srbi u Prizrenu bežali u crkvu, jer su ih jurili "pomahnitali Albanci koji su palili sve redom".

Na poslednjem panelu prvog dana šeste Beogradske NATO nedelje, Džozef, kao neko ko je video kako su Srbi na Kosovu u Metohiji patili, tvrdi da je nova istorija počela osamdesetih godina sa predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, a stanovnici tog područja su "živeli u miru i pokušavali da sačuvaju taj mir sve dok se UČK (OVK) nije pojavila sa svojim oružjem".

Govoreći o razmeni teritorija, Džozef navodi da bi to najviše uticalo na Srbe južno od Ibra, tako da se o korekciji granica ne može govoriti u ovom slučaju, jer je do nje već došlo.

"Četiri opštine u severnom delu nije korekcija granica, južna Srbija ne može biti korekcija. Ovde pričamo o teritoriji, a ona je tako važna, jer su svi ratovi i etnička čišćenja vođeni i počinjeni da bi se osvojila teritorija", kaže Džozef i dodaje da teritorija nije nevažna, već je centar konflikata u regionu.

Pročitajte i:

"S razmenom teritorija, prisustvo Srba na jugu je gotovo. Ne kažem da Dečani ili Gračanica ne mogu da se zaštite, ali srpska populacija će na jugu nestati, jer je zaštita koju Srbi sada imaju podržana Ustavom i ne zasniva se na teritorijalnom integritetu Kosova, a ako to ukinete, gubi se mogućnost zaštite Srba i šalje se poruka da će im svaki Albanac reći vaše mesto više nije ovde", navodi Džozef.

Gostujući viši saradnik za Inicijativu buduće Evrope Atlantskog saveta iz SAD Džefri Gedmin na panelu "Izazovi koji prate pregovore Beograda i Prištine i uticaji na regionalnu stabilnost potencijalnog sveobuhvatnog multidimenzionalnog sporazuma" u okviru šeste Beogradske NATO nedelje kazao je da rešenje pitanja Kosova "leži u Briselu, Parizu i Berlinu".