Na predstojećim parlamentarnim izborima, koji se prema najavama očekuju 18. ili 25. oktobra, birače bi na glasačkim mestima mogla da dočeka novina koja do sada nije postojala.

Pored klasičnih kartonskih paravana, građani će prvi put imati mogućnost da glasaju i u posebno konstruisanim kabinama.

Kako poručuju iz Republičke izborne komisije, promena se uvodi u skladu sa preporukama ODIHR-a, sa ciljem da tajnost glasanja bude dodatno zaštićena.

Predlog je usvojen na sednici RIK-a glasovima 11 članova, dok je pet bilo protiv.

Birači će moći da biraju između dve opcije

Na biračkom mestu tako bi trebalo da postoje dve mogućnosti.

Građani će moći da glasaju iza postojećeg kartonskog paravana ili da uđu u novu kabinu za glasanje.

Izmenama Uputstva o jedinstvenim standardima za izborni materijal precizno su određeni i izgled i dimenzije obe vrste paravana.

Kartonski paravani izrađivaće se od troslojnog kartona sa belom prednjom stranom, dimenzija 160 sa 80 centimetara i sa tri preklopa.

Nove kabine biće znatno veće.

Kabine visoke dva metra

Prema pravilima objavljenim u Službenom glasniku, kabina za glasanje trebalo bi da bude visoka dva metra, široka jedan metar i duboka jedan metar, uz dozvoljeno minimalno odstupanje.

Tri bočne strane biće izrađene od čvrstog materijala, poput PP saćaste ploče ili HDF odnosno lesonita, i presvučene PVC folijom.

Spoljašnja strana trebalo bi da bude tamnosiva, dok će unutrašnjost biti crna.

Konstrukcija će biti izrađena od aluminijuma i omogućavaće sklapanje bočnih strana.

Zavesa i LED osvetljenje

Posebna novina biće prednja strana kabine, koju će zatvarati neprovidna zavesa.

Zavesa će biti izrađena od poliestera sa neprovidnim slojem, kako bi se obezbedila tajnost glasanja.

Unutar kabine nalaziće se čvrsta ploča koja će služiti kao površina za popunjavanje glasačkog listića, a biće moguće postaviti je na dve različite visine.

Na vrhu kabine biće postavljena i LED traka sa prirodno belim svetlom.

Bilo i primedbi

Uvođenje novih kabina povezano je sa preporukama ODIHR-a, ali je na sednici RIK-a bilo i rasprave o tome da li su dve paralelne opcije najbolje rešenje.

Pojedini članovi upozoravali su da bi to moglo da dovede do stvaranja gužvi, ali i da se mora obezbediti jednak tretman birača na svim biračkim mestima.

Pitanje je bilo i da li će svuda biti dostupne obe opcije.

Predlagači su, s druge strane, ukazivali da slična rešenja postoje u drugim evropskim zemljama i da cilj promene jeste dodatno garantovanje tajnosti glasanja.

Izvor: Informer / RIK / Službeni glasnik