Kampanja usmerena protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića dobila je novi nastavak, a ovog puta u fokus je stavljen njegov sin Danilo. Nakon ranijih napada na ćerku Milicu, u javnosti su se pojavile nove optužbe usmerene na članove predsednikove porodice, koje su iznete bez priloženih dokaza i kroz niz konstrukcija i insinuacija.

Sličan obrazac viđen je i ranije, kada su se politički sukobi prenosili na članove porodice, uz ocene da je reč o pokušaju dodatne diskreditacije i stvaranja negativne percepcije u javnosti. Kritičari takvog pristupa upozoravaju da se time podiže tenzija i produbljuju podele.

Portal „srbijadanas.net“ objavio je tekst pod naslovom „Ljubi ga tata! Kako je Danilo Vučić dobio Navip i 700 hektara vinograda“, što je izazvalo brojne reakcije. U tekstu se iznose tvrdnje o navodnim vezama i privilegijama, ali bez objavljenih konkretnih dokaza koji bi potkrepili optužbe.

Na objavu je reagovala predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, koja je ocenila da ovakva retorika ima ozbiljne posledice i da predstavlja rezultat dugotrajnog političkog sukoba. Ona je navela da napadi na članove porodice prelaze granice političke debate i doprinose atmosferi netrpeljivosti u društvu.

"Novi napad na predsednika Aleksandra Vučića i njegovu porodicu. Dan za danom - Milica, pa Danilo. Ne biraju sredstva. Ovo je rezultat kontinuirane dehumanizacije, orkestrirane kampanje koju već više od decenije sprovode tajkunski mediji i kojekakvi analitičari, stručnjaci, umetnici i ostali, u sprezi sa sličnima iz regiona - istim onima koji danas prave vojne saveze protiv Srbije. Ćutali smo, puštali, pravili se da ne primećujemo. I ovo je rezultat. Satanizacija čitave jedne porodice. Kriminalizacija i dehumanizacija svakog pojedinačno člana te porodice. Ovakva vrsta kriminalizacije i dehumanizacije je uvek, ali uvek, uvod u likvidaciju, i priprema terena za kasniju relativizaciju te likvidacije. Moja podrška porodici Vučić. Pobedićemo zajedno. Pobedićemo za pristojnu Srbiju", poručila je Brnabić na Iksu.

Šta je rekao predsednik?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče u Minhenu da ako su istiniti navodi pojedinih medija da njegov sin Danilo ima 700 hektara vinograda, on više nije predsednik.

"Koji bre mediji to pišu? Teški bolesnici, ja se nadam da ste vi pogrešili nešto. Nema taj sedam ari, a ne 700 hektara, bre, ljudi, šta pričate gluposti? Kakvih 700 hektara Danilo da ima, nema sedam ari. Ne mogu slušati te gluposti. Ako Danilo ima 700 hektara, ja nisam više predsednik", odgovorio je Vučić na pitanje novinara da prokomentariše navode pojedinih medija da je njegov sin Danilo na poklon dobio kompaniju Navip i 700 hektara vinograda.

Vučić je novinarima u Minhenu, gde je učestvovao na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, rekao da će Danilo jednog dana možda moći da ima 700 hektara vinograda, ako bude vredno i mnogo radio.

"Možda će jednog dana da ima. Možda za 20, 30 godina ako bude vredno radio pa bude mnogo, mnogo, mnogo uspešan da ima 700 hektara. Ovako 700 hektara da ima, ne znam da li znate koja je to površina, to mogu da imaju mnogo uspešni ljudi, neki mnogo veliki biznismeni", dodao je on.

BONUS VIDEO