Izložba „Jasenovac – trajna opomena“, postavljena povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta koji se obeležava svakog 27. januara, pokazala nam je mnogo.

Mnogi su pokazali pravo lice, a mogli smo da vidimo kako su se pojedinci iz delegacije Evropskog parlamenta, predvođeni, izvestiocem ove institucije za Srbiju, Toninom Piculom, osećali prilično nelagodno što tuda uopšte treba da prođu.

Prema navodima srpskih zvaničnika delegacija Evropskog parlamenta tražila je da tokom posete srpskom parlamentu uopšte ne prolazi kroz centralni hol kako ne bi videla potresnu postavku o ustaškom genocidu. Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić  ocenila je ovakav zahtev kao „neverovatan, jeziv i stravičan“, ističući da je Jasenovac neodvojivi deo Holokausta i da se ne može zaobilaziti iz političkih kalkulacija, te da je sve ovo pokazatelj nepoštovanja prema srpskim žrtvama.
 Gorčina zbog pokušaja ignorisanja srpskih žrtava ostala je da lebdi u vazduhu.

Nije zgoreg da podsetimo da je temelj za ovako bežanje od istine u Hrvatskoj postavio još 1989. godine Franjo Tuđman, tada istoričar i budući predsednik Hrvatske. 

Tuđman je u knjizi „Bespuća povijesne zbiljnosti”, besramno tvrdio da je u Jasenovcu stradalo svega 30.000 do 40.000 ljudi, pokušavajući da genocid nad Srbima pretvori u „mit”. 

Svi kasniji pokušaji hrvatskih zvaničnika da zaobiđu razne skupštinske izložbe i konferencije ili da relativizuju brojke, samo su nastavak ove opasne doktrine kojom se dželat izjednačava sa žrtvom.

BONUS VIDEO