blokaderi
Foto: Alo/Foto ALO

Tokom pet meseci blokade prostorije Studentskog kulturnog centra (SKC) pretvorene su u haos i nered, ostavljajući za sobom nepovratnu štetu na kulturnom prostoru. Blokaderi, koji su u SKC-u boravili od februara, za sobom su ostavili demolirane zidove, polomljen inventar, uništene instalacije, kao i ukradenu audio-video opremu, umetnine i druge vredne stvari.

Ekipa portala Alo! bila je na licu mesta i dokumentovala razmere štete. Ostaci boravka blokadera u ovom nekada važnom kulturnom prostoru govore o potpunoj destrukciji, a umesto stvaranja i negovanja umetnosti i kulture, SKC sada nosi tragove vandalizma.

"Ne pamtim ovakvo urušavanje i vandalizam," izjavio je Slavoljub Veselinović, vršilac dužnosti direktora SKC-a, dodajući da su prizori koje su zatekli odraz potpune nebrige i nepoštovanja osnovnih civilizacijskih normi.

blokaderi

Foto ALO

 

Kako ističe Veselinović, odgovornost za ovakvo stanje treba da snose oni koji su organizovali i sproveli upad, među kojima su one neformalne grupa s političkim motivima.

blokaderi

Foto ALO

 

Naime, u toku protesta i blokade SKC-a, desio se upad grupe koja je koristila prostor ne za  umetničke i kulturne sadržaje, već za organizovanje političkih performansa, pa čak i satanističkih rituala -  kajševi za vezivanje, smeće , opušci, limenke alkoholnih pica, satanistički simboli svuda su u ovom zdanju. 

blokaderi

Foto ALO

 

 - Iako su studenti na početku bili osnova protesta, prave vođe bili su pripadnici raznih političkih organizacija, uključujući Zeleno levo front , Pokret slobodnih građana... Njihova delatnost, prema rečima sagovornika, uništila je kulturni prostor, ostavljajući iza sebe pustoš i haos.

blokaderi

Foto ALO

 

- Zgrada SKC-a pretrpele su teška oštećenja – sva vrata na spratovima su obijena, a arhiva, koja je predstavljala neprocenjivu vrednost i memoriju ove institucije, gotovo je potpuno uništena i to je ono što nas najviše boli - ističe Veselinović. 

blokaderi

Foto ALO

 

 

 - Nestali su originalni plakati, video materijali i drugi unikatni sadržaji vezani za kulturne programe. Ove gubitke Veselinović naziva nenadoknadivim, jer iako se nešto može obnoviti, originali i njihova umetnička vrednost ne mogu se vratiti.

- Nedostaje oko 50 kompjutera, 50 velikih  monitora, 20 laptopova, 20 tableta, 8 televizora, 4 velika televizora, veći deo muzičke opreme, sav alat, ozvučenje, rasveta, 2 miksete, 2 kamere, fotoaparat, 20 kancelarijskih stolova, 250 crnih stolica iz velike sale, oštećeni klaviri, ukradeno preko 200 umetničkih predmeta: slika i skulptura, muzičke linije i još mnogo toga, navodi on. 

- Još jedan dokaz devastacije jeste uništenje i krađa sigurnosnih kamera – od deset koje su bile tu, a sve deluje profesionalno urađeno. Čini se da su vandali imali i nečiju pomoć, jer takav sistematski rad zahteva određene veštine.

Naša šetnja kroz SKC zgradu otkriva prizore devastacije i pravog rugla. Metalna vrata su oštećena, brave i kvake uništene, a prostorije nekada ispunjene umetnošću sada su tek senka nekadašnjeg značaja. Sve ovo nije samo materijalna šteta, već i simboličan gubitak jednog od stubova kulturnog života mladih u Srbiji.

blokaderi

Foto ALO

 

Kako je  Veselinović istakao, ono što je najvrednije i nenadoknadivo jeste – arhiva, plakati, video materijali koji su nestali u ovom vandalizmu.
- Očekujemo da pravda učini svoje, ali istovremeno moramo biti svesni da je ovo upozorenje – da takve stvari ne smeju da se ponove, jer SKC nije samo zgrada, već simbol i dom umetnosti.

SKC će biti mesec dana otvoren za građane

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković ranije je istakao  da će SKC biti otvoren za javnost i da će  to biti "konceptualna izložba", koja će pokazati šta se u SKC dešavalo od sredine februara, otkako su tu boravili studenti u blokadi. 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (34)

Loading
Milica

24.07.2025 09:11

Pitam se da li tako i u svojim kućama rade. Bestidnici.

Mila

24.07.2025 09:15

Vandalizam nije sloboda izražavanja – to je čisto barbarstvo.

Suzana

24.07.2025 09:16

Izgleda da su vaspitani, da ne znaju da počiste za sobom, vec samo nered da prave.

jana

24.07.2025 09:16

Ko god da stoji iza ovog napada na SKC, treba da odgovara i pred zakonom i pred narodom.

Milan

24.07.2025 09:17

Ima li išta svetije od kulture? Uništiti SKC znači poništiti sopstveno poreklo.

Mila

24.07.2025 09:17

SKC nije ničija meta – to je nacionalna svetinja. I država mora to da zaštiti!

Bojan

24.07.2025 09:18

Demoliranje kulturnih ustanova je lice anarhije. To se ne može opravdati nikakvom ideologijom.

Suzana

24.07.2025 09:18

Izgleda da su vaspitani, da ne znaju da počiste za sobom, vec samo nered da prave.

Mila

24.07.2025 09:18

Umetnost okuplja – vandalizam razara. Jasna je razlika između stvaralaca i uništitelja.

jana

24.07.2025 09:18

Sramota! Umesto da čuvamo ono što imamo, dozvoljavamo da huligani unakaze srpsku kulturu.

Nikola

24.07.2025 09:19

Kulturna baština je temelj identiteta jednog naroda. Njeno uništavanje je neprihvatljivo u svakom društvu.

Mila

24.07.2025 09:19

Ko ćuti o vandalizmu u SKC-u – saučesnik je u uništavanju kulturne baštine.

Lana

24.07.2025 09:19

Vandalski čin u SKC-u je napad na umetnost, obrazovanje i sećanje cele zajednice

Sanja

24.07.2025 09:19

Niko ko voli Srbiju i njen identitet ne može opravdati ovo varvarstvo.

Uros

24.07.2025 09:20

Ovo nije samo fizička šteta, već duhovna rana za sve koji cene kulturu i istoriju

Mila

24.07.2025 09:21

Nigde u svetu nema da se kulturna dobra uništavaju! Sramota!

Mila

24.07.2025 09:22

Dok jedni grade Expo, bolnice i škole – drugi razbijaju simbole duhovnosti i kulture.

mina

24.07.2025 09:22

Ne postoji opravdanje za uništavanje neprocenjive umetnosti i javnih dobara.

Miodrag

24.07.2025 09:22

SKC je bilo jedno od obelezja Beograda. Blokaderi su uništili sve što su stigli.

Mila

24.07.2025 09:22

Ko ima mržnju prema umetnosti – ima mržnju prema sopstvenoj zemlji.

jana

24.07.2025 09:22

Kultura nas uzdiže – njeno razaranje nas sve spušta

Bojan

24.07.2025 09:22

Uništavanje SKC-a je znak duboke moralne propasti onih koji se kriju iza parola i paravana.

Goran

24.07.2025 09:22

Tako se verovatno i u svojim kućama ponašaju. Odvratno.

sasa

24.07.2025 09:23

Demoliranje SKC-a nije bunt, to je barbarstvo koje nas sve sramoti.

jana

24.07.2025 09:23

Umetnost ne može da se blokira, razbije ni sprejem ni ciglom – ali SKC mora da se zaštiti.

miki

24.07.2025 09:24

SKC nije samo zgrada – to je simbol slobodne misli, izraza i kreativnosti

suzana

24.07.2025 09:25

Zajednica koja ne štiti svoju umetnost, gubi dušu

milica

24.07.2025 09:27

Vreme je da se kao društvo okupimo oko stvaranja, a ne razaranja.