"MORAĆE JAVNOSTI DA OBJASNE MNOGO TOGA" Klačar: Studenti u blokadi koji traže izbore menjaju svoju dosadašnju strategiju
Izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar ocenio je danas da se zahtev dela studenata u blokadi za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora pojavio posle skoro šest meseci blokada, jer se faza protesta i marševa na neki način završila i studenti u blokadi traže način da se oni nastave, odnosno da promene strategija u ostvarivanju svojih ciljeva.

Klačar ne očekuje da će se tako lako svi fakulteti u blokadi opredeliti za taj korak, imajući u vidu činjenicu da su, kako kaže, dugo vremena zagovarali da se za svoje ciljeve bore drugačijim sredstvima.
On ukazuje i da bi, ukoliko ostanu pri inicijativi za vanredne izbore, trebalo javnosti da objasne više stvari, jer, kako ističe, izbori nisu bili do pre nekoliko nedelja na dnevnom redu.
Klačar, takođe, ukazuje da bi studenti u blokadi morali da imaju određenu komunikaciju sa državnim institucijama sa kojima do sada nisu imali.
"Vlast je u jednom momentu nudila izbore i referendum, čak je bio otvoren poziv za izbore i nekoliko dana posle ostavke premijera Vučevića, tako da je vlast u prednosti i ima određeni manevarski prostor za komunikaciju sa svojim biračima", rekao je Klačar za Tanjug.
Na pitanje može li se govoriti o koordinaciji između studenata u blokadi i opozicije i ko na koga utiče, Klačar kaže da nema koordinacije i da korake povlače studenti, a da reakcije opozicije treba posmatrati kao pokušaj da se opozicija pozicionira u odnosu na strategiju studenata.
On smatra da je opozicija dovedena u vrlo nezgodnu situaciju da bira između toga da preuzme rizik izlaska na izbore sa svojom listom i da preuzme rizik za verovatno loš izborni rezultat, jer bi, kako ističe, bili kažnjeni od strane svih onih ljudi koji su do sada podržavali studentske proteste.
Klačar navodi da je druga opcija za opoziciju da podrži studentsku listu, što je deo studentske inicijative, ali da na njoj ne učestvuje i da u kampanji bude u drugom planu.
"Oba ova koraka su vrlo rizična za opoziciju i otvaraju pitanje njihove političke održivosti i političke budućnosti", kazao je Klačar.
On smatra da bi opoziciji verovatno više odgovarao scenario izbora u Kosjeriću da opozicija, grupe građana i studenata budu na jednoj listi, nego ono što je, napisano u direktivi koju je “izglasao” deo studenata u blokadi Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, a u kojoj je iznet predlog o raspisivanju pvanrednih parlamentarnih izbora, kao i da studenti u blokadi budu ti koji će sastaviti listu za parlamentarne izbore.
Klačar, takođe, navodi da vlast u ovom trenutku može da taktizira više nego u martu budući da je, kako kaže, masovnost protesta manja, da nema velikih skupova i da su se osnovne škole manje-više vratile redovnoj nastavi i da je značajno manje problema u srednjim školama.
"Mislim da vlast neće žuriti sa raspisivanjem izbora, ako to bude zahtev, ali ne verujem ni da je vlast isključila opciju izbora. Mislim da je vlast i pre debata unutar studentske zajednice ostavila odškrinuta vrata za neke moguće izbore, ali se meni čini malo manje realnim da će ti izbori biti pre leta", zakljucio je Klačar.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (28)
Marija
29.04.2025 13:33
Shvataju studenti da ništa ne mogu da urade.
Mina
29.04.2025 13:34
Studenti treba da uče, a ne da se bave politikom.
Vera
29.04.2025 13:35
Ovi protesti su čisto partijski instrumentalizovani.
Marija
29.04.2025 13:36
Blokadama samo ometaju druge koji žele da studiraju.
Ivi
29.04.2025 13:36
Studenti blokaderi ne znaju sta hoce, izbori nisu hteli pre dva meseca sad hoce, sramota
Aleksandra
29.04.2025 13:36
Znaju li oni šta hoće i šta rade
Petar
29.04.2025 13:37
Niko im nije dao mandat da govore u ime svih studenata.
Petar
29.04.2025 13:37
Niko im nije dao mandat da govore u ime svih studenata.
Vesna
29.04.2025 13:38
Koriste univerzitet za sopstvene političke ciljeve.
ana
29.04.2025 13:38
Naravno da će morati da objasne neke stvari to je najmanje što mogu i moraju da urade. Za sve što su radili moraju da odgovaraju.
Petar
29.04.2025 13:39
Od protesta im studije sigurno neće biti bolje.
Marko
29.04.2025 13:39
Sve su faze prošli, bili su mirni studenti koji nešto traže, pa su bili agresivni, gađali čim su stigli, čak i žene. bili su apolitički, sad bi čak i izbore da traže.
Iva
29.04.2025 13:40
Studenti su oruđe u tuđim rukama.
Sava
29.04.2025 13:40
Studenti u blokadi su maslo opozicije, zato ne čude ovi njihovi politički fazoni.
Sava
29.04.2025 13:40
Studenti u blokadi su maslo opozicije, zato ne čude ovi njihovi politički fazoni.
Miodrag
29.04.2025 13:41
Studenti i sami ne znaju sta zele.
Mina
29.04.2025 13:41
Studenti nisu dosledni svojih odluka.
Saxon
29.04.2025 13:41
Nema ništa od izbora, kakvi bre studenti!
Nenad
29.04.2025 13:41
Studenti u blokadi su opozicioni batinaši, zato treba da budu uklonjeni sa svih blokada.
Radovan
29.04.2025 13:42
Mnogo toga su blokaderi izmenili, od mirnih, studenata koji ne žele da imaju veze sa politikom i opozicijom, došli su do toga da prebijaju, muče dekana, traže izbore. Sve su to prošli u nemoći da bilo šta postignu. Podršku više nemaju, čak ni koliko opozicija.
Goran
29.04.2025 13:42
Blokaderi ne znaju kako dalje da nastave sa maltretiranjem gradjana.
ZORAN
29.04.2025 13:43
Nema se šta više razgovarati sa nasilnim blokadeima, napravili su već bezbroj krivičnih dela, mesto im je u zatvoru.
Nikola
29.04.2025 13:43
Blokaderi su izgubljeni jer ni sami nisu sigurni sta tacni zele.
Lidija
29.04.2025 13:44
Blokaderi zbog svoje nemoci ne znaju sta dalje. Ni sami ne znaju sta zele.
Milica
29.04.2025 13:45
Blokaderi su istrošili sve adute bezuspešno pa moraju da nastave na neki nacin maltretiranje gradjana.
Artist
29.04.2025 14:13
Podrška studentima danas u odnosu na decembar, januar i februar je drastično manja. Sami studenti su krivi svojim ponašanjem.
Vanja
29.04.2025 14:13
Ne samo javnosti, neki studenti će mnogo toga morati da objasne pravosudnim organima.
Ranko
29.04.2025 14:17
Oni ne znaju i nemaju strategiju. Samo izmišljaju, a instrukcije ko zna ko im daje.