Aleksandar Vucic
Foto: Printscreen/Printscreen

Kako saznaje Alo!, formiran je Inicijativni odbor koji će voditi proces osnivanja pokreta, a u njegovom sastavu nalaze se istaknute ličnosti iz sveta nauke, kulture i društvenog života.

U nastavku je lista članova Inicijativnog odbora za osnivanje Pokreta:

  • Aleksandar Vučić
  • akademik Bela Balint
  • akademik Svetislav Božić
  • prof. dr Svetlana Miletić Drakulić
  • prof. dr Nenad Arsović
  • prof. dr Goran Stanojević
  • prof. dr Đuro Macut
  • Marina Papadakis
  • Demo Beriša
  • prof. dr Boris Bratina
  • prof. dr Branko Rakić
  • prof. dr Dejan Đurđević

Ove ličnosti predstavljaju spoj stručnosti i ugleda, a ovo su njihove biografije. 

Bela Balint

Bela Balint

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

Akademik Bela Balint rođen je 1952. godine u Ostojićevu. Specijalista je transfuziologije i hematologije, sa bogatom naučnom i kliničkom karijerom.

Završio je Medicinski fakultet u Novom Sadu, a doktorske studije okončao je na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

Tokom karijere radio je u Institutu za transfuziologiju VMA i bio dugogodišnji profesor na VMA, kao i gostujući predavač na univerzitetima u Nišu i Banjoj Luci.

Od 2010. godine bio je načelnik Instituta za transfuziologiju VMA.

Autor je brojnih naučnih radova i urednik više stručnih časopisa iz oblasti medicine. Njegov rad je posebno prepoznat u oblasti afereze i transplantacije koštane srži.

Za svoj doprinos medicinskoj nauci i praksi više puta je nagrađivan, uključujući i zlatnu medalju za revnosnu službu. Od 2021. godine redovni je član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Redovni je član Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva od 2008. godine.

Svetislav Božić

akademik Svetislav Božić

Youtube/agape

 

 

​Akademik Svetislav Božić, rođen 22. maja 1954. godine u Loznici, istaknuti je srpski kompozitor, muzički teoretičar i pedagog.

Diplomirao je 1977. godine na Fakultetu muzičke umetnosti Univerziteta u Beogradu, gde je 1979. stekao i magistarsku titulu. Akademsku karijeru započeo je 1980. kao asistent na istom fakultetu, da bi 1999. bio promovisan u zvanje redovnog profesora.

U opusu Svetislava Božić je oko 300 kompozicija različitih žanrova od solističkih, kamernih, horskih, orkestarskih do vokalno-instrumentalnih.
Autor je 14 knjiga iz oblasti muzičke teorije.

Božić je nesumnjivo jedan od najznačajnijih kompozitora savremene srpske umetničke muzike. Njegov tonski arhipelag uvažava tradiciju, ali je u mnogo čemu nadilazi.

Pomera polja konsonantnog i konvencionalnog tretmana horizontale i nužno vertikale, podrazumevajući svu kreativnu relativnost pojmova konsonantno i disonantno.

Taj princip blagog pomeranja gravitacije od konsonantnog ka kontrolisano disonantnom polju zvučanja, naročito je uočljiv u njegovoj duhovnoj horskoj muzici.

Svetlana Miletić Drakulić

​Prof. dr Svetlana Miletić Drakulić je redovni profesor neurologije na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu. Rođena je 15. decembra 1965. godine u Kragujevcu, gde je završila osnovno i srednje obrazovanje sa odličnim uspehom. 

Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je stekla zvanje doktora medicine. Nakon toga, završila je specijalizaciju iz neurologije i stekla zvanje specijaliste neurologa. Akademsku karijeru nastavila je na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, gde je izabrana u zvanje redovnog profesora.​

Njena istraživačka interesovanja obuhvataju multiplu sklerozu, kliničku neurologiju, demijelinizujuće bolesti, neuroimunologiju i kliničku neurofiziologiju. Objavila je preko 40 naučnih radova koji su dostupni na platformi ResearchGate.

Prof. dr Svetlana Miletić Drakulić je prepoznata kao stručnjak u svojoj oblasti, sa značajnim doprinosom u istraživanju i lečenju neuroloških oboljenja, posebno multiple skleroze.​

Nenad Arsović

Nenad Arsović

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Prof. dr Nenad Arsović je istaknuti specijalista otorinolaringologije sa bogatim iskustvom u kliničkom radu, nastavi i istraživanju.

Rođen je 10. oktobra 1962. godine u Beogradu, gde je završio Matematičku gimnaziju. Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu upisao je 1982. godine, a diplomirao 1988. godine sa prosečnom ocenom 9,18. Specijalizaciju iz otorinolaringologije završio je 1994. godine, magistrirao 1997., a doktorirao 2007. godine na istom fakultetu. ​

Profesionalnu karijeru započeo je 1989. godine na Institutu za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. Od 2013. godine obavlja funkciju direktora Klinike za ORL i MFH Kliničkog centra Srbije. Takođe, profesor je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na Katedri za otorinolaringologiju.

Prof. dr Arsović je zaslužan za uvođenje metode kohlearne implantacije u Kliničkom centru Srbije za lečenje osoba sa teškim oštećenjem sluha. Aktivno učestvuje na domaćim i međunarodnim kongresima, gde često drži predavanja. Autor je preko 150 naučnih radova.

Njegova stručna ekspertiza obuhvata dijagnostiku i lečenje različitih ORL oboljenja, uključujući laringoskopiju, audiometriju, ispitivanje funkcije Eustahijeve tube, auditivne evocirane potencijale moždanog stabla (BERA), fiting kohlearnog implanta, akumetrijske testove i skrining sluha kod novorođenčadi.

Trenutno obavlja funkciju direktora Klinike za ORL i MFH Kliničkog centra Srbije i profesora na Medicinskom fakultetu u Beogradu. 

Goran Stanojević

Goran Stanojević

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Prof. dr Goran Stanojević je istaknuti specijalista hirurgije iz Niša, sa bogatom karijerom u oblasti opšte, abdominalne i kolorektalne hirurgije. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu, gde je završio i specijalizaciju iz opšte hirurgije.

Profesionalnu karijeru započeo je 1996. godine kao hirurg u Kliničkom centru Niš. Od 1998. godine aktivan je kao profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu, gde predaje predmet Hirurgija sa anesteziologijom.

Trenutno obavlja funkciju rukovodioca Klinike za digestivnu hirurgiju u Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu i pomoćnika generalnog direktora te ustanove za hirurška pitanja. 

Njegova stručna ekspertiza obuhvata lečenje akutnih i hroničnih stanja kao što su hemoroidalna bolest, tumori debelog creva, analne fistule i sfinkterotomije, uklanjanje kondiloma perianalne regije i analnog kanala. Takođe, bavi se hirurškim lečenjem stanja poput apendicitisa, holecistitisa (upale žučne kese) i ventralnih hernija.

Njegova posvećenost pacijentima i doprinos medicinskoj zajednici čine ga jednim od najuglednijih stručnjaka u svojoj oblasti.​

Đuro Macut

Đuro Macut

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Prof. dr Đuro Macut je redovni profesor interne medicine i endokrinologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Medicinski fakultet u Beogradu završio je 1989. godine, gde je i magistrirao 1999. i doktorirao 2001. godine.

Usavršavao se na Univerzitetskim bolnicama u Bolonji, Upsali i Oksfordu, kao i na postdiplomskom programu iz reproduktivne medicine na Univerzitetu u Ženevi i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Trenutno obavlja funkciju načelnika odeljenja i zamenika direktora Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije u Beogradu. Takođe je gostujući profesor na Univerzitetu u Atini i Medicinskom fakultetu Univerziteta u Skoplju. ​РТС+1РТС+1

Njegova istraživačka interesovanja obuhvataju reproduktivnu endokrinologiju, s posebnim fokusom na sindrom policističnih jajnika (PCOS), kao i neuroendokrinologiju i neuroendokrine tumore. Autor je preko 140 originalnih radova objavljenih u međunarodnim časopisima i služi kao pomoćnik urednika u časopisima "Endocrine" i "Hormones". ​

Od 2016. godine, prof. dr Macut je član i predsednik različitih komiteta Evropskog društva za endokrinologiju (ESE), uključujući i funkciju blagajnika od 2020. do 2024. godine. Takođe je predsednik Srpskog društva za reproduktivnu endokrinologiju i organizator Međunarodnog simpozijuma o napretku u PCOS i zdravlju žena od 2012. godine, kao i Beogradskog masterklasa iz kliničke endokrinologije, dijabetesa i metabolizma od 2019. godine. ​

Marina Papadakis

Marina Papadakis

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Marina Papadakis imenovana je za generalnog sekretara Udruženja banaka Srbije (UBS) u martu 2023. godine. Pre ovog imenovanja, bila je partner-osnivač advokatske kancelarije u Beogradu, fokusirajući se na korporativne i komercijalne pravne poslove, uključujući pravo konkurencije, regulatorno i administrativno pravo, kao i evropsko pravo.

Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. ​

Svoju karijeru započela je u renomiranoj advokatskoj kancelariji, gde je provela više od deset godina radeći na korporativnim pravnim poslovima. Kasnije je prešla u Narodnu banku Srbije, gde je radila u Direkciji za zakonodavno-pravne poslove, Kabinetu guvernera i Sektoru za restrukturiranje banaka. Takođe je predstavljala Narodnu banku Srbije u Misiji Republike Srbije pri Evropskoj uniji. 

Njeno imenovanje za generalnog sekretara UBS-a predstavlja nastavak unapređenja saradnje sa relevantnim institucijama i akterima na bankarskom i finansijskom tržištu, s ciljem modernizacije bankarskog sistema Srbije

Demo Beriša

Demo Beriša

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

Demo Beriša rođen je 17. aprila 1963. godine. Srednju vojnu školu završio je u Sarajevu, a potom je prošao više vojno specijalističko usavršavanje u Pančevu. Stekao je zvanje ekonomiste 2002. godine na Višoj poslovnoj školi u Novom Sadu, a potom i diplomiranog ekonomiste 2004. na Fakultetu za uslužni biznis.

Radni odnos zasnovao je 1982. godine u Vojsci Jugoslavije, gde je obavljao važne bezbednosne i vojno-policijske dužnosti. Tokom službe više puta je nagrađivan i odlikovan, a u penziju je otišao 2005. godine. Od 2006. do 2017. bio je angažovan u privatnom sektoru, dok je od 2014. godine predsednik Udruženja građana "Matica Albanaca Srbije", aktivno učestvujući u društvenom životu.

Od 1. oktobra 2023. godine zaposlen je u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kao posebni savetnik ministra.

Boris Bratina

Boris Bratina

Printscreen

 

 

Prof. dr Boris Bratina rođen je 25. avgusta 1960. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu i srednju školu. Studirao je tehničku fiziku na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a zatim je diplomirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je i magistrirao i doktorirao. Trenutno je docent na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Njegova istraživačka interesovanja uključuju filozofiju, sa posebnim fokusom na radove srpskog mislioca Vladimira Dvornikovića. Autor je članka "Hipertrofirano ego: Ego cogito à la Serbe", koji istražuje Dvornikovićev doprinos filozofiji.

Njegov rad obuhvata kombinaciju tehničkih i filozofskih disciplina, što doprinosi jedinstvenom pristupu u njegovim istraživanjima i predavanjima.

 

Branko Rakić

Branko Rakić

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Prof. dr Branko Rakić je redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde predaje na Katedri za međunarodno pravo i međunarodne odnose. Rođen je 28. februara 1961. godine u Ivanjici. 

Nakon završene Dvanaeste beogradske gimnazije, započeo je studije francuskog jezika i književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ali je prešao na Pravni fakultet, gde je diplomirao 1987. godine. Specijalističku diplomu iz visokih evropskih studija stekao je 1990. godine na Evropskom univerzitetskom centru u Nansiju, a magistarsko zvanje iz prava Evropske zajednice 1991. godine. Doktorirao je 1999. godine na Univerzitetu u Parizu I Panteon-Sorbona. ​

Profesionalnu karijeru započeo je kao pripravnik u Prvom opštinskom sudu u Beogradu. Radio je kao istraživač-saradnik u Institutu za evropske studije u Beogradu. Od 1996. godine zaposlen je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je izabran za asistenta, docenta 2000. godine, vanrednog profesora 2010. godine, a redovnog profesora 2014. godine. 

Prof. dr Rakić je osnivač i upravnik Centra za međureligijski i međukulturni dijalog Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Takođe je bio prvi univerzitetski ombudsman u Srbiji, izabran 2009. godine. 

Njegov doprinos pravnoj nauci i obrazovanju prepoznat je kroz brojne publikacije i aktivno učešće na međunarodnim konferencijama.

Dejan Đurđević

Dejan Đurđević

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

​Prof. dr Dejan Đurđević rođen je 6. juna 1974. godine u Beogradu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1997. godine kao najbolji student svoje generacije, sa prosečnom ocenom 9,90. Magistarske studije završio je 2001. godine, odbranivši rad na temu "Određivanje i promena zakonskog naslednog dela", dok je doktorsku disertaciju na temu "Apsolutna ništavost zaveštanja" odbranio 2005. godine na istom fakultetu.

Akademsku karijeru započeo je 1998. godine kao asistent-pripravnik na predmetu Nasledno pravo na Pravnom fakultetu u Beogradu. Tokom godina, napredovao je kroz zvanja asistenta, docenta i vanrednog profesora, da bi 2015. godine bio izabran u zvanje redovnog profesora za užu građanskopravnu naučnu oblast.

Prof. dr Đurđević je autor više knjiga i priručnika iz oblasti naslednog prava, uključujući "Institucije naslednog prava" i "Javnobeležnička delatnost". Takođe je objavio brojne naučne radove u domaćim i međunarodnim časopisima, pokrivajući teme kao što su naslednopravni odnosi, javnobeležnička praksa i pravna priroda nasledničke zajednice.

Njegov doprinos pravnoj nauci i praksi ogleda se kroz višegodišnji rad na unapređenju zakonodavstva i obrazovanju novih generacija pravnika u Srbiji.​

BONUS VIDEO

Uskoro Opširnije na Alo.rs

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (64)

Loading
Nada

23.03.2025 13:21

Svi mi smo clanovi tog pokreta i ne znam sta kome nije jasno!

Ana

23.03.2025 13:22

Svi mi smo clanovi tog pokreta i ne znam sta kome nije jasno!

Anika

23.03.2025 13:26

Ove ličnosti predstavljaju spoj stručnosti i ugleda

nevena

23.03.2025 13:31

Borimo se svom snagom za normalnu i pristojnu Srbiju

marko

23.03.2025 13:32

Smatram da je formiranje pokreta zaista jedna odlicna odluka

Lana

23.03.2025 13:32

Pravi ljudi koji će svojim iskustvom i obrazovanjem postaviti temelje pokreta.

Marija

23.03.2025 13:34

Sve ugledni i poštovani ljudi će pomoći da se formira pokret za Srbiju.

Anja

23.03.2025 13:35

Biću ponosna da budem deo Pokreta za Srbiju i narod.

miki

23.03.2025 13:37

Doktori i advokati. Ti ce mu najvise i trebati.

Binče

23.03.2025 13:38

U pokret da sačuvamo stabilnost i bezbednost zemlje.

Ljiljana

23.03.2025 13:38

Ljudi intelektualci koji su za nastavak razvoja i napredak drzave.

Ema

23.03.2025 13:39

Pokret spaja pristojne,postene i stručne ljude.

Ivana

23.03.2025 13:42

Vučić je okupio veoma stručne i ozbiljne ljude ,Pokret će doneti veliki napredak Srbiji!

Tanja

23.03.2025 13:47

Stručnjaci na delu. Ovo je odlična inicijativa!

Lela

23.03.2025 13:49

Srbije ide spremno u promene samo sa odabranim poštenim ljudima

Vuk

23.03.2025 13:53

Ljudi sa znanjem i kvalitetom koji se doprineti napretku i novom pokretu Srbije!

Miloš

23.03.2025 13:54

Svima je jasno da je taj pokret napravljen sa ciljem zaštite interesa Srbije

Miloš

23.03.2025 13:56

Jasno je da će pokret činiti ljudi od integriteta

Lenka

23.03.2025 14:00

Veliki korak ka jačanju Srbije! Spoj iskustva, znanja i vizije garantuje ozbiljan doprinos društvu.

Janko

23.03.2025 14:01

Izuzetna ekipa stručnjaka – pravi primer kako treba da izgleda odgovorno liderstvo.

Lana

23.03.2025 14:02

Ovakav tim garantuje inovativne ideje i stabilan razvoj. Sve čestitke na hrabrom potezu!

Maja

23.03.2025 14:02

Bravo i svaka čast na izboru novih ljudi koji ce služiti našem narodu.Sve sami stručnjaci

Filip

23.03.2025 14:02

Kad se okupe ugledni ljudi iz različitih oblasti, rezultat može biti samo napredak.

Ivana

23.03.2025 14:03

Ovo je pokazatelj da Srbija ide u korak sa vremenom – stručnost ispred politike.

Lenka

23.03.2025 14:03

Sa ovakvim timom, budućnost izgleda obećavajuće!

Ana

23.03.2025 14:06

Veoma dobri stručnjaci i ljudi.Samo napred,ovo je tek početak.

Jelena

23.03.2025 14:07

Sa Vucicem na celu, pokret ima buducnost.

Lenka

23.03.2025 14:14

Kada su u timu akademici, profesori i lekari, jasno je da se misli na narod.

Lana

23.03.2025 14:14

Srbija dobija ozbiljan pokret koji će doneti kvalitetne inicijative.

Filip

23.03.2025 14:15

Tim vredan poštovanja – spoj mudrosti, nauke i odgovornosti.

Nata

23.03.2025 14:15

Ovo je odlično rešenje, Srbija će pobediti!

Ivana

23.03.2025 14:16

Ovaj pokret je dokaz da ozbiljni ljudi žele ozbiljne promene.

Milo

23.03.2025 14:16

Novi pokret predvodi Aleksandar Vučić uz podršku velikih imena.

Milo

23.03.2025 14:16

Novi pokret predvodi Aleksandar Vučić uz podršku velikih imena.

Kata

23.03.2025 14:17

Ovo će biti ozbiljan pokret za spas države

Emina

23.03.2025 14:17

Predsednik ce oko sebe okupiti veliki broj uticajnih ljudi u svim oblastima

Mima

23.03.2025 14:17

Među članovima su priznati stručnjaci iz različitih oblasti.

Lili

23.03.2025 14:17

Svi smo mi članovi idemo pametnio da ovu bagru rasteramo;

Mila

23.03.2025 14:18

Vučić i vrhunski stručnjaci vode novi politički pravac.

Marko

23.03.2025 14:18

Sa Vucicem na celu ovaj pokret ima sansu da pobedi.

Jovanka

23.03.2025 14:18

Ovaj pokret okuplja ključne ličnosti iz nauke, obrazovanja i medicine.

Marko

23.03.2025 14:19

Novi pokret je spoj modernog i tradicionalnog. Pobedicemo.

Milica

23.03.2025 14:19

Članovi pokreta dolaze iz SANU, univerziteta i vrhunskih institucija.

Broz

23.03.2025 14:20

Vučić okuplja tim koji će oblikovati budućnost Srbije.

Marko

23.03.2025 14:20

Ove licnosti su spoj mudrosti i strucnosti.

Voja

23.03.2025 14:20

Članovi novog pokreta donose svež pogled na razvoj države.

Una

23.03.2025 14:21

Pokret predvođen Vučićem stvara jaku mrežu eksperata.

Marko

23.03.2025 14:21

Srecno Srbijo. Danas pocinje nova era u politici Srbije.

Holly

23.03.2025 14:21

Novi pokret uz Vučića garantuje stručnost i ozbiljnost.

Amina

23.03.2025 14:22

Članovi novog pokreta donose svež pogled na razvoj države.