Hitna pomoć
Profimedia
Hitna pomoć

Profimedia

Ljiljanu setali iz jedne bolnice u drugu, dok nije preminula, Foto: Profimedia

Apelacioni sud u Beogradu je nakon 16 godina od tragedije, pravosnažno osudio na po dve godine zatvora dve doktorke Insituta za ginekologiju i akušerstvo zbog nesavesnog i neadekvatnog lečenja Ljiljane Arambašić, koja je 2002. godine preminula od poslednica upale slepog creva.

Osuđenim specijalistima ginekologije i akušerstva Veri Milenković i Gordani Miletić pored zatvorske kazne pravosnažno je izrečena i zabrana obavljanja delatnosti od dve godine, koja će se primeniti nakon izvršenja kazne zatvora.

Ovom odlukom, koja je danas objavljena na sajtu suda, odbijene su sve žalbe i potvrđena je presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu, a njom su lekari Miloš Radović, Srboljub Miličević i Aleksandar Jovanović pravosnažno oslobođeni od optužbe da su izvršili krivično delo teško delo protiv zdravlja ljudi.

Oštećeni su za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahteva upućeni na parnični postupak.

Prema presudi, Miletić i Milenković su osuđene jer su od 18. do 20. februara u Institutu za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu, kao lekari specijalisti nesavesno postupale pri pružanju lekarske pomoći sada pokojnoj Ljiljani i time prouzrokovale pogoršanje njenog zdravstvenog stanja, usled čega je 21. februara 2002. godine kod nje nastupila smrt.

U obrazloženju presude Apelacionog suda se, između ostalog navodi da je, prihvatajući iskaz sudskog veštaka, prvostepeni sud pravilno utvrdio da "standard pažnje" znači da lekar treba da odvoji potrebno vreme da se posveti pacijentu, da razgovara sa njim, pregleda ga, analizira laboratorijske i ostale analize i na osnovu toga donese određeni zaključak.

"Ukoliko nešto od ovoga izostane onda tome nije posvećena dovoljna pažnja i tada kažemo da je standard pažnje nizak, te da etika zdravstvenog osoblja mora da nude na najvišem nivou i da je to nepisano pravilo. Zbog toga je pravilan zaključak prvostepenog suda da je Gordana Miletić kritičnom prilikom uopšte nesavesno postupala pri pružanju lekarske pomoći Arambašićevoj", navodi Apelacioni sud.

Takođe, u odnosu na Veru Milenković, Apelacioni sud nalazi da, imajući u vidu celokupno lečenje Ljiljane Arambašić na klinici Instituta za ginekologiju i akušerstvo, nije postupljeno sa potrebnim standardom pažnje, te da je Milenković uopšte nesavesno postupala pri pružanju lekarske pomoći.

U odnosu na Aleksandra Jovanovića, Srboljuba Milićevića i Miloša Radovića Apelacioni sud je našao da je pravilno prvostepeni sud utvrdio da nije dokazano da su ovi okrivljeni postupali na način kako im se to optužnim aktom punomoćnika oštećenih kao tužilaca stavlja na teret zbog čega ih je pravilno oslobodio od optužbe, navodi se u obrazloženju presude.

Ovaj slučaj godinama je izazivao pažnju javnosti, a 2012. godine bila je ukinuta prva prvostepena presuda i predmet je bio vraćen na novo suđenje.

Prema pisanju medija, Ljiljana Arambašić se 15. februara 2002. godine zbog jakih bolova u stomaku javila u beogradski Urgentni centar, a dežurni hirurg je procenio da su njene zdravstvene tegobe ginekološke prirode pa je primljena na Ginekološko akušersku kliniku.

Iz GAK-a su Ljiljanu, pošto je gotovo neprestano vrištala, uputili u Institut za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević", gde su lekari odmah zaključili da nije pacijent za njih i uputili je ponovo u Urgentni centar, preneli su ranije mediji.

Zbog visoke temperature nije hospitalizovana u Urgentnom centru, već je upućena u Institut za infektivne i tropske bolesti gde je primljena 21. februara.

Po prijemu u bolnicu već je bila u komi i iste noći je preminula.

Komentari (14)

vidoje

20.01.2018 15:29

Dežurni hirurg je tu debelo doprineo njenoj smrti jer i tu imamo "nizak standard pažnje " , ali očigledno ima jače veze i bolju zaštitu .

Caca

20.01.2018 21:53

@vidoje - Posle 16 godina ejjj...

wista

20.01.2018 16:28

Isto se desilo i meni - dezurni hirurg u Urgentnom me i pored bolova u stomaku i temperature slao ginekologu, ginekolog hirurgu...i tako vise puta. Cista sreca je da sam ipak ostala ziva jer je u pitanju bila sepsa.

Marija

20.01.2018 16:28

Znam da necete ovo objaviti, ali slicno je prosao i moj brat u KBC ZVEZDARA, gde je jednom operisan, pa mu doktorka pokidala creva, pa drugi put operisan, dobio sepsu i umro u strasnim mukama, a oni nista ne odgovaraju. Sramota je da za ubistvo ceveka dobiju samo dve godine. SRAMOTA OD SUDA I ZAKONA KOJEG NEMA.

Beti

21.01.2018 07:48

@Marija - Sramota je da ministarstvo zdravlja stiti lekare ubice! Oni svojim ne savesnim radom ne dozvoljavaju da se do pravde stigne na jedini legitimni nacin-preko Suda..ali nadam se da je pravda iako spora Dostižna.

Tuga

20.01.2018 16:28

Zar je trebalo da prođe 16 godina da bi se doslo do pravde. Sramota! Za samar u nekom realitiju se sudi po ubrzanom postupku a za ubistvo od strane lekara suđenja traju 10 i vise godina .Pod hitno doneti zakon da se za nesavesno lecenje sa smrtnim ishodom sudi po ubrzanom postupku!!

Pravda

20.01.2018 16:59

Mojoj majci su 50 dana davali antibiotike, +80 dana lokalni antibiotik, NI JEDNOM nije uzeta krv na analizu, posledica nekontrolisane primene antibiotika majka se gusi, ubrzan rad srca i pulsa, plikovi po licu i nozi. Pritisak pada doktorka beži, ne zove hitnu pomoc iPosledica smrt. Loncarevi nadzornici kazu primenjene su naj savremenije metode lecenja!!! zdravstveni inspektor kaze" moj zadatak nije da utvrdujem da li vam je majka pravilno lecena ja moram da ŠTITIM struku!!

aca021

20.01.2018 18:47

Ako ovi iz urgentnog nisu krivi onda je neko u celoj toj prici lud.

nedjo

20.01.2018 19:48

pravda je spora ali dostižna

dasa

21.01.2018 06:25

Ubiju ženu i dobiju dve godine.To samo u Srbiji i našem pravnom sistemu može. Naravno ni prava ni pravde u ovoj državi.

katarina

21.01.2018 10:54

Za ubice ovo je mala kazna . Nacin na koji radi pravosudje u Srbiji moze doneti manje glasova aktuelnoj vlasti jer pravosudje odavno radi protiv njih , ali zato rade za ubice, prevarante i sve ostale kriminalce .

Dozivotno

21.01.2018 12:48

Trebalo im dozivotno zabraniti da rade posao za koji ocigledno nisu sposobne. Radi se o pogresnom mentalitetu.Takvi su i salterski sluzbenici. Puni sebe,nadmeni,neljubazni. Dzanje:mi smo od Boga dani ..... Strasno!

Axi

21.01.2018 13:27

Pre mesec dana mom ocu se desilo isto! Iz urgentnog posle 7 sati ispitivanja kazu da nije za hitnu intervenciju.sutradan u gradskoj mu kazu dijeta i mirovanje.U toku dana dobija preko 39 temperaturu i vraca ga hitna u urgentni.Posle 12 sati ispitivanja,ultrazvuka, rentgena (sve vreme pod temperaturom 39-40 resavaju da ga HITNO operisu...jos ne znaju sta ali "videce kad otvore" i imaju za nas pitanje "sta smo cekali?Operisu ga tek nakon 12 sati! Mog oca vise nema a ti lekari mirno spavaju

rajko

22.01.2018 08:45

Svojim ne cinjenjem na kaznama lekarima ministar Loncar pomaze u smanjenju glasova svojoj stranci na buducim izborima . Loncar treba da pospesi nagrade savesnima a nesavesnima rad da svede NA NISTA da dodju u sitaciju da sami daju otkaze ako je vec "pravosudje " nikakvo . Da li znate da je jedan covek dosao sa jedne klinike na Veterinarski fakultet da mu se lece oci . Kakav je taj imao tretman na klinici kada je dosao u tu situaciju da ima vise poverenja u Vetreinare nego u lekare