Darko Šarić
E stock
Darko Šarić

E stock

Darko Šarić, Foto: E stock

Specijalni sud u Beogradu osudio je danas u ponovljenom postupku Darka Šarića na maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora kao organizatora kriminalne grupe koja je prokrijumčarila 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

Šarić i pripadnici njegove grupe osuđeni su ukupno na skoro 300 godina zatvora.

Po sopstvenoj želji, Šarić nije prisustvovao izricanju presude.

Njegovi saradnici i pripadnici grupe osuđeni su na kazne od godinu do 15 godina zatvora, dok su dvojica okrivljenih oslobođeni optužbi za pomaganje izvršiocima posle izvršnog krivičnog dela.

Sudija Siniša Petrović izjavio je da je Šarić obavestio jutros sud oko 8.30 da ne želi da prisustvuje izricanju presude.

Šarić nije bio prisutan ni na izricanju presude koja mu je i prvi put izrečena.

Njegov advokat Radoslav Baćović izjavio je nakon presude da će se u roku od 30 dana žaliti na visinu kazne.

"Veće je samo prepisalo optužnicu. Ne samo što nije raspravilo ni jedno spoljno pitanje već je samo prepisalo prvu presudu. Stiče se utisak kao da veće nije ni pročitalo odluku apelacionog suda", Baćović.

On je istakao da sudsko veće nije ni pročitalo presudu Apelacionog suda koji je naredio novo suđenje zbog bitnih povreda u prvom procesu.

Baćović je ocenio da je sud jedino pravilno postupio jer je primenio blaži zakon za osuđenje.

Sud je Rodoljuba Radulovića, zvanog Miša Banana, koji je u bekstvu osudio na 11 godina zatvora, dok je Bobana Stoiljkovića i Marka Dabovića oslobodio optužbi da su u Brazilu i Urugvaju učestvovali u švercu droge.

Stoiljković je osuđen na dve godine zbog nedozvoljenog držanja oružja dok je Marko Dabović dobio godinu dana zatvora zbog falsifikovanja.

Sudija Siniša Petrović je rekao da tužilaštvo nije pružilo dovoljno dokaza da se optuženima oduzme imovina vredna 47 miliona evra uz napomenu da nije dokazao na koji način su optuženi došli do te imovine. On je naveo da tužilac nije ni predložio veštačenje imovine u tom postupku.

Petrović je naglasio da je za sve optužene primenjen blaži zakon koji je bio na snazi 2008. i 2009. godine.

Ova presuda je izrečena u ponovljenom postupku, nakon što je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu iz jula 2015. godine, kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne.

U nedavno iznetoj završnoj reči, Tužilaštvo je zatražilo ponovo maksimalnu kaznu za Šarića i druge okrivljene i navelo da su zaradili 47 miliona evra prodajom kokaina. Kao dokaze predstavilo je, kako je navelo, brojne prisluškivane razgovore, šifrarnik za komuniciju, kao i knjigovodstvenu knjigu za novac od droge.

Status svedoka saradnika imalo je troje okrivljenih, sa devetoro okrivljenih je zaključen sporazum o priznanju krivice, a troje optuženih je oslobođeno optužbe.

Odbrana Šarića tražila je oslobađajuću presudu, tvrdeći da nema dokaza da je organizovao neku kriminalu grupu za šverc droge.

On je, osporavajući svedoke saradnike, za najvažnijeg od njih rekao da je bogato nagrađen da ga "lažno optuži". U podizanje optužnice, branio se Šarić, umešala se tadašnja vlast.

Apelacioni sud je, odlukom kojom je slučaj vratio na ponovno suđenje, ocenio da je veće Specijalnog suda propustilo da "bliže odredi i opiše koje radnje su okrivljeni ponaosob preduzeli".

Učinjena je, smatra, i bitna povreda krivičnog postupka jer je u veću bio sudija koji je ranije odlučivao o potvrđivanju optužnice.

Optužnica protiv Šarića podneta je 2010. i njom su inicijalno bila obuhvaćena 24 optužena, dok je on još bio u bekstvu, a nakon nje je podneto još pet optužnica.

Pročitajte još:

Tužilaštvo tereti Šarića kroz više spojenih optužnica za period od 2008. do 2009. godine. Prva optužnica podignuta je za šverc više od pet i po tona kokaina koje je, tvrdi tužilaštvo, nameravao da krajem 2009. prebaci brodom u Evropu iz Argentine i Brazila.

U okviru akcije "Balkanski ratnik" urugvajska policija zaplenila je drogu u luci kraj mesta Montevideo.

U jednoj od tih optužnica, za Šarića se tvrdi da je organizovao kupovinu skoro dve tone kokaina u Argentini i potom je brodom prebacio preko Atlantskog okeana do obala Španije i Gibraltara gde je ribarskim čamcima prebačen na obalu radi prodaje u Evropi.

Prema navodima optužnice, dolazak prekookeanskih brodova u Argentinu je organizovao Rodoljub Radulović, u medijima poznat kao Miša Banana, koji je u bekstvu kao i veliki broj optuženih.

Tužilaštvo tereti Šarića i da je organizovao grupu koja je kupila u Brazilu nešto više od tone kokaina i prodala je tamo, kao i da je prodala više stotina kilograma droge u Italiji.

U odvojenom postupku u Specijalnom sudu, Šariću se sudi da je "oprao" bar 22 miliona evra od prodate droge.

Šarić se pominje u još jednom postupku u kojem je Branko Lazarević, nekadašnji šef kabineta tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, optužen da je nekim od članova Šarićeve grupe dostavljao informacije da ih policija prati i prisluškuje.

Komentari (2)

Ujka Zitko PFK

10.12.2018 11:25

Prijatno ti bilo krme jedno.Vazelin za krme. kme kme

XXL

10.12.2018 13:06

Neće. Ima pravo žalbe.