Siniša Mali
Ilustracija
Siniša Mali

Ilustracija

Siniša Mali, Foto: Ilustracija

„Ukupan paket je vredan 66 milijardi dinara i podrazumeva isplatu 60 odsto minimalne zarade u avgustu i septembru, kao i oslobađanje od plaćanja poreza i doprinosa na zarade za jedan mesec“, objasnio je on.

Mali je dodao da se novi paket mera nadovezuje na prethodni, za koji je izdvojeno 5,1 milijardu evra, a da je i Narodna banka Srbije izašla u susret građanima i privredi sa novim moratorijumom na plaćanje kredita za dva meseca.

„Mikro, mala i srednja preduzeća, koja su dobila minimalnu zaradu u julu mesecu, ne treba da se prijavljuju za nove mere, jer će po automatizmu dobiti i 60 odsto minimalne zarade u avgustu, kao i u septembru za svoje zaposlene. Nastojali smo da to bude jednostavan proces. Ukoliko neko ne želi pomoć države, taj novac može da vrati u trezor Republike Srbije“, istakao je Mali.

On je dodao da će prvih 60 odsto prvog minimalca za zaposlene biti na računima poslodavaca do 10. avgusta, dok je druga uplata planirana za septembar.

Ministar finansija je istakao da je i preduzećima koja su osnovana nakon 15. marta ove godine, zaključno sa 20. julom 2020, omogućeno da se prijave za pomoć.

Ministar je napomenuo da je uslov za dobijanje pomoći države neotpuštanje više od 10 odsto radnika, tri meseca nakon dobijanja poslednje uplate.

Planirano je i da preduzeća iz kategorije velikih pravnih subjekata dobiju pomoć države u vidu 50 odsto minimalne zarade za one radnike koji su imali odluku o prekidu rada i ta preduzeća već imaju ustaljenu proceduru da se do 15. u mesecu prijave sa listom zaposlenih kojima je rad prekinut, kako bi ostvarili pravo na direktna davanja.

„Država Srbija pokazuje koliko je stabilna, koliko novca imamo, da su naše javne finansije u izuzetno dobrom stanju. Sutra ćemo imati i podatke o prilivu PDV-a, kao i o ostalim prilivima u naš budžet, ali već sada mogu da kažem da očekujem mnogo bolji rezultat, ne samo u odnosu na rebalans budžeta iz aprila meseca ove godine, već i u odnosu 

na inicijalni budžet za 2020. godinu, koji je usvojen u novembru prošle godine“, istakao je Mali.

Ministar finansija je naveo da je jasno da privredna aktivnost u Srbiji postoji, ali i da su vidljivi rezultati mera koje se sprovode.

„Isplatilo se to što smo uplatili svakom punoletnom građaninu po 100 evra. Taj novac je ušao u privredne tokove, isplatilo se i to što smo dali tri minimalne zarade, a tu je i likvidnost. Naglasio bih i značaj Fonda za razvoj, odnosno da je odobreno 1.200 kredita, odnosno 6,8 milijardi dinara već je ušlo u sistem. Po pitanju garantne šeme, preko milijardu evra je već iskorišćeno za likvidnost preduzeća. Odobreno je kredita za oko 10, 11 hiljada preduzeća“, rekao je on.

Mali je precizirao da je za pomoć privredi i građanima ukupno izdvojeno 5,8 milijardi evra, što čini 12,5 odsto našeg BDP-a.

Mali je istakao da je ponosan na napore države da pomogne i građanima i privredi, ali i primetio da nema puno zemalja u svetu koje su pripremile toliko jak i sveobuhvatan program.

„U Srbiji nemate masovna otpuštanja kao u velikom broju drugih, razvijenijih zemalja. Nemate zatvaranje fabrika, nemate smanjenja proizvodnih aktivnosti. Zato s pravom očekujemo rezultat po pitanju stope rasta u drugom kvartalu. Borićemo se da do kraja godine zadržimo vodeću poziciju iz prvog kvartala, kada je Srbija imala najveću stopu rasta BDP u Evropi“, naglasio je Mali.

On je naveo da nam preduzete ekonomske mere daju za pravo da se nadamo najboljem rezultatu.

„Pokazali smo koliko smo stabilni, ne ugrožavamo našu makroekonomsku stabinost, ne ugrožavamo naš budžet. Čak sam čuo i da ćemo se za ovaj program zadužiti. Kako sada stoje stvari, s obzirom na bolje prilive koje imamo, nećemo se dodatno zaduživati do kraja godine uopšte“, rekao je Mali.

Ministar finansija je ponovio da su penzije i plate u javnom sektoru stabilne.

„U ovom trenutku održavamo potpunu stabilnost. Ako pogledate kurs, on se u poslednjih par meseci i pored najveće ekonomske krize u svetu ikada, nije promenio. Stabilnost se zadržala, inflacija nije porasla, kao što je to bio slučaj u nekim prethodnim krizama. Zadržana je makroekonomska stabilnost, prvi paket mera je bio na vreme i sva obećanja koja smo dali su ispunjena“, istakao je on.

Mali je zaključio da je država stabilna i sigurna, te da je na sebe preuzela najveći deo krize, što je, kako je ocenio, posao svake odgovorne države.

PROČITAJTE JOŠ