Novac, dinari
Shutterstock
Novac, dinari

Shutterstock

Novac, dinari, Foto: Shutterstock

Takođe, odlučeno je da će neoporezivi deo zarade biti povećan sa 16.300 na 18.300 dinara, što je najviše obradovalo poslodavce, koji su zahtevali ovu olakšicu.

- Imali smo veoma težak, ali konstruktivan dijalog. I pored ekonomske krize, Vlada je odlučila da poveća minimalac, jer je to važno da bi se očuvao realni životni standard građana. Situacija u budžetu je stabilna. Idemo sa povećanjem minimalca od 6,6 odsto i sa povećanjem penzija od 5,9 odsto, na osnovu švajcarske formule. Novca za to u budžetu imamo - kazao je Mali.

To znači da će radnici u Srbiji, tačnije njih 350.000, primati od januara u proseku 2.156 dinara više u odnosu na ovu godinu. Ipak, ministar podseća da je prošle godine minimalac bio povećan rekordnih 11,1 odsto, kada je povećanje bilo oko 3.000 dinara.

- Želeli smo da očuvamo interese poslodavaca, iako je ceo svet pogodila najveća kriza u istoriji. Vlada se vodila interesom ljudi koji primaju minimalne zarade, a tačno je i ono što kažu poslodavci, da povećanje minimalne zarade podiže i druge zarade - naveo je Mali.

Ministar je napomenuo i da će na sednici Vlade biti doneta odluka o povećanju neoporezivog dela zarade, što je oko osam milijardi dinara, koje će država preuzeti na sebe.

- Sačekaćemo kraj septembra i oktobar da vidimo kakvo je stanje u budžetu i da li ćemo i kojoj meri ići i sa povećanjem plata i u javnom sektoru - naveo je Mali.

Preporučujemo i:

Reč privrednika i sindikalaca

Tomislav Momirović, hotelijer

- Smatram da je povećanje minimalca na nešto više od 32.000 dinara izbalansirana i dobra odluka, imajući u vidu da su mnogi poslodavci u jako teškoj situaciji zbog korona krize. Međutim, mi moramo da nastavimo sa rastom standarda i obavljanjem privredne delatnosti. Cena minimalca je značajno skočila u odnosu na pre pet godina, a ona je i te kako realna u ovom trenutku.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata

- U svakoj krizi najviše govorimo o poslodavcima, uprkos tome što su oni godinama ostvarivali velike profite. Oni imaju veliku ušteđevinu i oni ne mogu biti pogođeni u istoj meri kao radnici. Na radnike se gleda kao na trošak, a ne kao na ekonomsku vrednost i smatram da je država mogla da napravi još ustupaka poslodavcima kako bi se stvorili uslovi za dodatno povećanje cene rada.

Srđan Drobnjaković, direktor Unije poslodavaca Srbije

- Povećanje minimalne cene rada za 6,6 procenata predstavlja realan kompromis između zahteva Sindikata i Unije poslodavaca. Da bi povećanje bilo održivo, neophodno je realizovati dodatne mere kojima se preduzećima omogućava da primene povećanje, bez ugrožavanja sopstvenog poslovanja. Više od 90 odsto firmi pretrpelo je finansijski udar zbog pandemije, a čak 85 odsto njih ocenilo je da nema nikakvog prostora za povećanje minimalca.

Pročitajte još: