bolnica
Tanjug
bolnica

Tanjug

bolnica, Foto: Tanjug

Svim zdravstvenim radnicima u Srbiji od 1. aprila plate će biti veće za 10 odsto i na taj način će im se, kako je naglasio predsednik Aleksandar Vučić, a Vlada Srbije u petak usvojila, država zahvaliti na veličanstvenom radu u borbi sa virusom korona. Na deblje koverte mogu da računaju svi od vozača, stomatologa, sestara, pa do lekara specijalista. Takođe, Vlada je u petak utvrdila i 15. april kao dan kada će penzionerima biti isplaćena jednokratna pomoć od 4.000 dinara.

Poslednje povećanje zarada u zdravstvenom sektoru bilo je u novembru prošle, a stupilo je na snagu 1. januara ove godine, kada su zarade uvećane od 8 do 15 odsto. Najveći postotak uvećanja tada je pripao medicinskim sestrama i iznosio je 15, dok su lekari dobili 10 procenata.

Zoran Savić, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, naglašava da su oni tražili od nadležnog ministarstva da razjasni na koga se najavljeno povećanje odnosi.

- Pozdravljamo ovaj potez, ali nam se čini da se on ne odnosi na sve zaposlene u zdravstvu. Pitanje je da li će pored vozača, koji su pomenuti, veće zarade imati i drugi nezdravstveni radnici. Da li su na spisku farmaceuti i biohemičari, šta je sa ostalima, recimo, spremačicama i servirkama. - rekao je Savić.

On napominje da u kontaktu sa zaraženima virusom korona nisu samo lekari i sestre, već i radnici na pripremanju hrane, kao i oni koji spremaju bolničke prostorije.

VIŠE NOVCA I VOZAČIMA

Ukoliko se povećanje odnosi na zaposlene u administraciji zdravstvenih ustanova, oni će umesto 33.208 dinara od aprila primati 36.520, tehničko osoblje sa trećim stepenom stručne spreme sa 29.236 imaće 32.159, dok će pravnicima, ekonomistima, socijalnim radnicima i svima sa fakultetskom diplomom zarada sada biti gotovo 67.000 dinara.

DRUGI SEKTORI

Zoran Mihajlović, potpredsednik veća Saveza samostalnih sindikata Srbije, kaže da svi radnici treba pristojno da zarađuju.

- Podržavam svako povećanje zarada i mislim da je to dobra odluka. Veliki teret u ovom trenutku podnose pored zdravstva i drugi sektori, poput prosvete i ne bi trebalo da se oni sada zaobilaze. Obuhvat radnika kojima plate moraju da budu veće trebalo bi da bude mnogo veći. - rekao je Mihajlović.