ambalaža
Printscreen youtube
ambalaža

Printscreen youtube

ambalaža, Foto: Printscreen youtube

Jedna od posledica pristupanja Evropskoj uniji je pojavljivanje novih, nepoznatih oznaka na domaćim artiklima, koje označavaju da su proizvedeni u skladu sa standardima koji važe na zajedničkom evropskom tržištu.

Koliko kupce u Srbiji nove oznake zbunjuju?

Oznaka E, koja je uvedena i u naše zakonodavstvo, u stvari znači da je reč o procenjenoj, a ne tačnoj težini.

Kupcima je dodatno zbunjujuće i to što se dozvoljeno odstupanje od deklarisane težine menja u zavisnost od količine proizvoda. Za proizvode koji imaju 50 grama dozvoljeno odstupanje je devet odsto, a kod proizvoda koji imaju jedan kilogram ili litar, dozvoljeno odstupanje je 1.5 odsto.

Prodavnica

AP Photo/Anjum Naveed

Prodavnica, Foto: AP Photo/Anjum Naveed

Dakle, kupac bi, ako hoće da zna koliko proizvoda kupuje, trebalo napamet da zna tablicu dozvoljenih odstupanja.

I pored toga što je evropski standard za deklarisanje težine upakovanih proizvoda nedovoljno jasan za kupce, za potrošače je, u većini slučajeva, bolji nego naši stari standardi. Po starim, domaćim pravilnicima, dozvoljeno odstupanje za, na primer, pakovanje medenjaka koje sadrži između 100 i 300 grama iznosilo je sedam odsto. Prema evropskom standardu, ono iznosi 4,5 odsto za pakovanje do 200 grama, odnosno, 3 odsto za pakovanje do 300 grama.

To znači da je bolje kupiti medenjake sa oznakom „e“ pored težine, nego artikal koji nema tu oznaku.

Najveću razliku smo primetili na biskvitima, gde je za proizvode koji teže preko 100, a manje od 300 grama, dozvoljeno odstupanje išlo i do 10 odsto, a po novim propisima, kao i za medenjake, 4,5 odsto.

“estimated” = procenjeno

Ovo nam pokazuje da su kriterijumi pooštreni i da se od proizvođača, mahom, traži veća preciznost pri merenju.

PROČITAJTE JOŠ: