Vanredno stanje
Alo / Masanori Jošida
Vanredno stanje

Alo / Masanori Jošida

Vanredno stanje, Foto: Alo / Masanori Jošida

On je za Tanjug naglasio da je za zaustavljanje epidemije potrebno smanjiti kontakte među ljudima, da se održava socijalna distanca, ali da su važne i higijenske mere kao što su pranje ruku, "higijena kašlja i kijanja".

"Znamo da je promenjen način na koji funkcioniše zdravstveni sistem kao takav , oslobođeni su dodatni kreveti za pacijente kojima treba bolničko lečenje. Obezbeđeni su i dodatni kapaciteti za bolničko lečenje, kao što je Sajam. To je od izuzertne važnosti kako bi oboleli građani, kojima treba zdravstvena pomoć, znali da ima mesta u bolnicama", naveo je on.

Marijan Ivanuša

PrintscreenYoutube

Marijan Ivanuša, Foto: PrintscreenYoutube

Ističe da se situacija u svetu, što se tiče pandemije, izuzetno je brzo razvija.

Podseća da je prošlo tek 100 dana od kada je SZO prvi put obaveštena o grupi bolesnika sa upalom pluća u Vuhanu i da je početkom januara ta organizacija obavestila sve države članice o novoj epidemiji u Kini.

"U prvoj polovini januara mi smo prosledili prvi paket uputstava za rad sa obolelima i preventivne mere koje treba zemlje da urade da se spreme za pojavu epidemije. U Srbiji se sve te mere sprovode i vidimo da je broj obolelih stabilan", zaključio je on.