korona virus
EPA
korona virus, Foto: EPA

Ovaj zaključak stručnjaka ima dve implikacije i obe su pozitivne. To znači da je virus stabilan u svom trenutnom obliku i verovatno neće postajati opasniji kako se širi. Drugo, vakcina protiv korone će verovatno biti efikasna na duži vremenski period.

Takva vakcina bi pružala višegodišnju zaštitu, poput one protiv malih boginja, za razliku od vakcine protiv gipa koja štiti jednu sezonu.

- U ovom trenutku, stopa mutacije sugeriše da bi se vakcina protiv korona virusa primala jednom, za razliku od vakcine protiv gipa koja se prima svake godine - objasnio je.

Stabilniji od gripa

Svi virusi vremenom mutiraju. Kako se umnožavaju, greške se dešavaju u njihovim genetskom kodu, a zatim se šire kroz populaciju virusa.

Takve mutacije razdvajaju virus na različite sojeve, ali često ne utiču na to koliko je zarazan i koliko se lako širi. Međutim, mutacije pomažu naučnicima da prate kako se virus kreće kroz ljudsku populaciju - one su poput genetskih mrvica hleba koje ostavljaju trag.

Čini se da novi korona virus ne mutira mnogo. Suptilne promene u genomu se jesu dogodile, ali se virus pojavio u istom obliku gde god da se raširio po svetu. svaki soj je gotovo identičan.

Endrju Rambut, molekularni evolutivni biolog sa nniverziteta u Edinburgu, rekao je da SARS-CoV-2 akumulira u proseku jednu do dve mutacije mesečno.