Vojska Srbije i nadležne službe u toku epidemije
Alo / Masanori Jošida
Vojska Srbije i nadležne službe u toku epidemije

Alo / Masanori Jošida

Vojska Srbije i nadležne službe u toku epidemije, Foto: Alo / Masanori Jošida

Nacionalna platforma za brzu razmenu informacija između kriznih štabova i medicinskih radnika u Srbiji biće gotova u narednih desetak dana.

Fond za inovacionu delatnost odobrio je finansiranje 12 inovativnih projekata različitih preduzeća, čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane korona virusom, ukupne vrednosti 53 miliona dinara.

Vukašin Radulović suosnivač kompanije "Heliant", kojoj su odobrena sredstva Fonda, kaže da će softver za razmenu informacija omogućiti da više od 30.000 medicinskih radnika dobija poruke iz kriznih štabova u "realnom vremenu".

- Platforma je osmišljena kao sistem za razmenu poruka u realnom vremenu. Ideja je da glavni krizni štabovi sada, u ovom trenutku smešteni u Vladi Srbije i Institutu za javno zdravlje Srbije, imaju mogućnost da za preko 30.000 lekara i sestara u trenutku prenesu poruku i informaciju koja je potrebna - kaže za Tanjug Radulović.

Vojska Srbije i nadležne službe u toku epidemije

Alo / Masanori Jošida

Vojska Srbije i nadležne službe u toku epidemije, Foto: Alo / Masanori Jošida

Ovakav sistem se već koristi u okviru jedne ustanove, a u toku je izgradnja nacionalne platforme.

- Sada smo u finalnoj fazi izrade softvera. Očekujemo da prvo rešenje, prototip za Vladu Republike Srbije, proradi početkom sledeće nedelje. Nadamo se da će do kraja sledeće nedelje, svi koji treba, moći da šalju poruke - naveo je Radulović.

U što kracem roku biće razvijeno i dostupno za korišćenje još inovativnih rešenja, potvrđeno je Tanjugu u preduzećima kojima je odobren novac za projekte koji pomažu prevazilaženju pandemijske krize u zemlji.

Na listi su prvi srpski respirator, nove vrste zaštitnih maski sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine za dezinfekciju koje su namenjene upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa, mobilni pult za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju, prenosivi ozonizatori za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog znacaja, automatski uredjaj za respiraciju...

U preduzeću ČS Solutions, koje radi na razvoju novog tipa zaštitne maske sa izmenjivim filterom za višestruku upotrebu, kažu da proizvodnja van Beograda počinje danas, a da se prve količine maski očekuju od 13. aprila.

Deo njihove proizvodnje će, kažu, u narednom periodu biti pokrenut i u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu.

Važni telefoni