aerodrom, termovizijske kamere
Printskrin
aerodrom, termovizijske kamere

Printskrin

aerodrom, termovizijske kamere, Foto: Printskrin

Termovizijske kamere na beogradskom aerodromu do sada su reagovale šest puta. Analize su utvrdile da su putnici imali respiratorne infekcije. Granični sanitarni inspektor Raša Milanov rekao je za RTS da ukoliko putnik ima visoku temperaturu, procedura zavisi od toga kolika je temperatura pa se reaguje u skladu sa algoritmom, standardnom operativnom procedurom koju je izradio "Batut" u saradnji sa Ministarstvom zdravlja.

"Kovid 19" je potvrđen u devet evropskih zemalja. U Srbiji nije zabeležen nijedan slučaj obolevanja. Od kraja januara uvedene su i dodatne kontrole putnika na našim aerodromima.

Termovizijske kamere na beogradskom aerodromu do sada su reagovale šest puta. U pitanju je zvučni signal – putnici su imali povišenu temperaturu. Među njima je bio putnik iz Štutgarta koji je imao temperaturu 38,8 stepeni.

Analize su utvrdile da su putnici imali respiratorne infekcije.

Gostujući u Dneviku RTS-a, doktor Raša Milanov, granični sanitarni isnpektor Ministarstva zdravlja, kaže da ukoliko putnik ima visoku temperaturu, procedura zavisi od toga kolika je temperatura pa se reaguje u skladu sa algoritmom, standardnom operativnom procedurom koju je izradio "Batut" u saradnji sa Ministarstvom zdravlja.

Šta se dešava ako imate više od 38 stepeni

Temperatura od 37 do 38 stepeni je takvog karaktera da se putnicima određuje mera zdravstvenog nadzora ukoliko putnici dolaze iz Kine, ali ne iz Vuhana, iz pokrajine Hubej, objasnio je Milanov.

Aerodrom

Tanjug

Aerodrom, Foto: Tanjug

Ukoliko je temperatura veća od 38 stepeni, Milanov kaže da bi se takvi putnici bez obzira na to odakle dolaze, iz kog dela Kine, stavili u katrantin.

"Donošenjem rešenja u prvostepenom upravnom postupku određuje se mera koja je obavezujuća", istakao je sanitarni inspektor.

Svi putnici prođu pored dve kamere

Milanov kaže da su termovizijske kamere tako pozicionirane da svi putnici koji dolaze u zonu pasoške kontrole kada dolaze u Srbiju prolaze pored dve kamere.

"Kada silaze niz stepenice i kada uđu u red za pasošku kontrolu i tada su po mernim tačkama – na jednoj kameri ima sedam, na drugoj devet mernih tačaka – putnici fokusirani i na njima se automatski meri temperatura", objasnio je Milanov.

Tehnički se može reći da svi putnici prođu kroz zonu gde se meri temperatura.

"Ako putnik u trenutku kontrole nema visoku temperaturu svakako ga ne možemo staviti u karantin, nije neophodno doneti meru nadzora", kaže on.

Zdravstvena upozorenja putnicima

"Svim putnicima koji dolaze iz Kine, generalno, kada inspektor proceni da dolaze iz područja gde postoji rizik saglasno algoritmu i standardnoj proceduri – tim putnicima se uručuju zdravstvena upozorenja", kaže Milanov.

To upozorenje uručuje neposredno kada je moguće sam inspektor, službenici pasoške kontrole – Uprave za graničnu policiju i aerodromski službenici na karakterističnim letovima koji predstavljaju neki stepen rizika.

"Savet putnicima koji putuju u područja obuhvaćena epidemijom – da odlože putovanja za neko bolje vreme, ali ako već moraju da putuju da u skladu sa preporukama koje svakodnevno mogu čuti preko medija koriste sredstva zaštite – maska, pranje ruku toplom vodom i sapunom", rekao je doktor.

Svetska zdravstvena organizacija koja je bila u spoljnoj kontroli za koronavirus ocenila je Srbiju pozitivno – što znači da smo spremni za sve mogućnosti.