Prema objavljenim mapama, nevreme bi trebalo da se razvija veoma brzo i da se tokom nekoliko sati premesti preko velikog dela zemlje. Među područjima sa većom mogućnošću intenzivnih grmljavinskih pljuskova i superćelijskih oluja navedeni su južni delovi Beograda, Kolubarski i Pčinjski okrug, Šumadija, Pomoravlje i Podunavlje.
Od paklene vrućine do nevremena
Prvi deo subote trebalo bi da protekne uz veoma visoke temperature, koje će u pojedinim krajevima biti oko ili iznad 35 stepeni.
Na istoku Srbije očekuje se nešto svežije vreme, uz nastavak košave, dok bi tokom popodneva sa zapada trebalo da počne brzo pogoršanje vremena.
Najviše kiše očekuje se južnije od Bačke, a u zonama najintenzivnijih pljuskova lokalno bi moglo da padne oko 35 litara kiše po kvadratnom metru.
Zapadna, centralna i jugozapadna Srbija, kao i južni deo Vojvodine, prema prognozi su među područjima na kojima postoji mogućnost snažnijih oluja.
Prvi udar između 14 i 15 časova
Objavljene radarske projekcije daju i okvirnu satnicu razvoja nevremena.
Prve olujne ćelije očekuju se između 14 i 15 časova na krajnjem zapadu Srbije i u istočnoj Bosni, duž Drine.
Oko 15 časova padavinski sistemi trebalo bi da počnu da jačaju iznad zapadne Srbije, naročito u okolini Loznice, Šapca i Valjeva, kao i na području Srema.
Između 16 i 17 časova sistem naglo jača
Najdramatičniji razvoj situacije očekuje se tokom kasnog popodneva.
Između 16 i 17 časova olujni sistem bi, prema projekcijama, trebalo brzo da ojača i počne da se širi prema istoku.
Oko 17 časova nevreme bi moglo da zahvati i šire područje Beograda, uz mogućnost obilnih pljuskova, grada i snažnih udara vetra.
Oko 18 časova najkritičnije
Prema objavljenim projekcijama, oko 18 časova očekuje se vrhunac olujne aktivnosti.
Najjači sistemi tada se projektuju na području Beograda, Kolubare, Šumadije, Pomoravlja i Podunavlja. Na meteorološkim mapama prikazane su veoma visoke radarske refleksije, od 60 do 70 dBZ, što ukazuje na veoma intenzivne olujne ćelije.
Posebno jaka jezgra projektovana su na širem području Beograda, Kruševca i Jagodine, gde bi mogli da se stvore uslovi za snažno nevreme praćeno gradom i olujnim vetrom.
Do 19 časova nevreme ide ka jugu i istoku
Glavni olujni sistem trebalo bi potom da nastavi kretanje ka istoku i jugu Srbije.
Oko 19 časova nevreme bi moglo da zahvati područja Niša, Pirota, Vranja, Novog Pazara i Pčinjskog okruga, dok bi u Vojvodini i zapadnoj Srbiji padavine postepeno trebalo da slabe.
Lokalno i do 37 litara kiše
Prema 24-časovnoj projekciji padavina, najveće količine kiše očekuju se u centralnim, južnim i istočnim delovima Srbije.
Na pojedinim mestima na jugu i jugoistoku zemlje projekcije pokazuju čak oko 37 litara kiše po kvadratnom metru.
Meteorološke projekcije razvoja oluja mogu da se menjaju kako se približava njihov dolazak, pa će tačna putanja i intenzitet pojedinačnih ćelija zavisiti od njihovog razvoja tokom subote.
Izvor: Blic / Meteo Srbija
Komentari (0)