UZNEMIRUJUĆI SNIMAK IZ LESKOVCA: Zmije se uvukle porodici u temelje kuće – deca gledala kako ih vade! (VIDEO)

Na poziv zabrinute porodice iz okoline Leskovca, koja je u temeljima kuće primetila zmije, stigao je iskusni herpetolog i vatrogasac Vladica Stanković iz Udruženja za zaštitu gmizavaca „Poskok“ iz Vladičinog Hana.
Stanković je bez straha ušao u temelje objekta i uz pomoć žice izvukao – stepskog smuka, neotrovnu, ali impozantnu zmiju koja je izazvala paniku u domaćinstvu. Na snimku koji je zabeležen na licu mesta vidi se kako Vladica nežno objašnjava deci da nema razloga za strah i čak ih ohrabruje da pomaze zmiju, kako bi shvatili da nije neprijatelj.
Zmiju je potom smestio u specijalnu pamučnu vreću, da bi je kasnije vratio u prirodu, daleko od ljudi, gde će nastaviti svoju korisnu ulogu u ekosistemu.
Stanković godinama edukuje ljude o značaju gmizavaca i ponavlja da sve zmije, čak i one koje deluju opasno, imaju svoju svrhu: "Ne ubijajte zmije – one su naši saveznici u borbi protiv glodara i bolesti!"
Otrovnice u Srbiji – gde vrebaju?
U Srbiji žive tri otrovne vrste zmija, ali samo dve su ozbiljna pretnja: poskok i šarka. Njih nema u Beogradu i Vojvodini, ali ih ima u južnim i istočnim krajevima – najčešće oko Pirota, Zaječara, Jagodine i Prokuplja.
Treća, ređa vrsta – planinski šargan – može se sresti samo u planinskim predelima Kosova i Šar planine.
Stručnjaci apeluju: strah je prirodan, ali nepotreban ako se zmije ne provociraju. Umesto panike – pozovite stručnjaka.
(Jugmedia)
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)