NOLE U POHODU NA ZAVRŠNI MASTERS Evo šta je Đokoviću potrebno da bi se našao u Torinu

Međutim, za razliku od Izraela, gde je konkurencija bila inferiorna, Novak će u Astani morati da se daleko više oznoji kako bi ugrabio krunu i na konto dodao 500 poena.

Takođe, Đoković će pokušati da kompletira titule iz svih ATP kategorija u godini. U Tel Avivu je "otkačio" masters seriju 250, na Vimbldonu je štriklirao grend slem seriju, dok je "hiljadarka" overena u Rimu. Preostalo je još samo da se treća po jačini kategorija ATP turnira osvoji. Inače, poslednje takmičenje iz serije 500 koje je Novak pokorio bio je turnir u Dubaiju pre dve godine. Još jedan statistički podatak koji nema neki preveliki značaj kaže i da je Novak trijumfom u Izraelu postao prvi teniser u 2022. koji je osvojio turnire na svim podlogama (Rim - šljaka, Vimbldon - trava, Tel Aviv - beton).

Kada je u pitanju tekuća godina, usled dobro poznatih vakcinalnih pravila, Novaku će turnir u Astani biti tek deveti (tri titule), do kraja će igrati još i Pariz, gde će braniti 1.000 poena, pa ukoliko se sve kockice sklope i Novak ostane u top 20 u ATP trci, igraće na završnom mastersu u Torinu. Mesto u najboljih osam u godini, u Đokovićem slučaju, nije neophodno za kartu koja vodi na sever Italije, budući da mu je kao osvajaču jednog od četiri grend slema dovoljno da bude kotiran u 20 igrača koji su osvojili najviše poena. Otud i pojavljivanja na turnirima nominalno slabijeg kvaliteta, kao što su Tel Aviv i Astana, s tim da Novaku nije strano da igra na takmičenjima nižeg rejtinga zarad višeg cilja. Tako je recimo 2020. igrao u Beču, kada mu je određen broj bodova bio neophodan za pečatiranje prvog mesta na kraju godine.

ŠAMPIONI NA TERENU I VAN NJEGA Nole i Alkaraz posetili decu u bolnici u Astani i izmamili im osmehe (FOTO)

Takmičenje u Astani naš as će započeti u sredu, okršajem sa Kristijanom Garinom. U slučaju pobede nad Čileancem, Đoković već zna ime i drugog rivala, u pitanju je Holanđanin Botik van de Zandšulp.

Već posle dva koraka, put ka tituli postaje znatno komplikovaniji, budući da bi Novak u četvrtfinalu mogao na Janika Sinera, dok je projektovani rivali za polufinale Danil Medvedev, Kanađanin koji ga je savladao pretprošlog vikenda na Lejver kupu. U finalu, ukoliko ne bude nekih većih senzacija, potencijalni Đokovićevi protivnici biće Karlos Alkaraz ili Stefanos Cicipas.