Južnoafrička Republika
AP/Christophe Ena

Južnoafrička Republika, Foto: AP/Christophe Ena

Ragbisti Južnoafričke Republike po treći su put osvojili titulu svetskog prvaka, nakon što su u subotnjem finalu 9. Svetskog prvenstva, odigranom na Internacionalnom stadionu u Jokohami pobedili favorizovanu Englesku sa 32-12 (12-6).

Bilo je to treće finale za ovu selekciju i njihov treći trijumf, čime su se izjednačili s Novim Zelandom, dosada najuspešnijom reprezentacijom s tri šampionske titule.

Južnoafrička Republika je prva reprezentacija koja stigla do svetskog trona nakon što je doživela poraz u grupnoj fazi takmičenja, a pobedio ih je Novi Zeland, kojeg je Engleska nadigrala u polufinalu.

Južnoafrikanci su nastavili tradiciju osvajanja trofeja svetskog šampiona na svakih 12 godina.

Prvi su osvojili kao domaćini, na svom debiju na svetskim prvenstvima, 1995. godine.

U finalu odigranom u Johannesburgu pobedili su Novi Zeland sa 15-12 nakon produžetka uz prisustvo tadašnjeg južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele koji je uručio pobednički pehar domaćojs selekciji.

Sledeću titulu osvojili su u Parizu 2007 godine kad su u finalu nadigrali Englesku sa 15-6.

U reprizi tog finala u Jokohami Južnoafrikanci su odbranom slomili engleski napad koji nije mogao da dođe do izražaja.

Engleska je u četvrtom finalu doživela treći poraz i ostala na jednoj osvojenoj tituli iz 2003. godine, kad su u finalu odigranom u Sidneju pobedilii Australiju sa 20-17 u produžetku.

Aleksandar Lutovac: Ostvario sam dečački san, možemo još mnogo da postignemo