Crvena zvezda - Baskonija
EPA/ Andrej Cukic

Crvena zvezda - Baskonija, Foto: EPA/ Andrej Cukic

Crveno-beli su u 13. kolu doživeli osmi poraz u najkvalitetnijem košarkaškom takmičenju u Evropi. Baskonija je izašla spremno, sa blagim padom na kraju druge deonice, kada su sa dvocifrene prednosti došli do poena vođstva.

NBA pojačanje Nik Stauskas je izašao vrlo motivisano u trećoj četvrtini i posle tek tri poena u čitavom prvom poluvremenu, postigao još 16, a završio meč sa 22 poena (4/5 za tri). Toko Šengelija ga ispratio sa 19 poena i osam skokova.

Kod domaćih je ubedljivo najraspoloženiji bio Lorenco Braun sa 20 poena i tu dolazimo do velikog problema. Amerikanac je izgleda ozbiljnije povredio zglob. U momentima kada je Baskonija ubedljivo vodila, a Zvezda imala male šanse da se vrati, Braun se našao na parketu. Jedva je uspeo da ustane, da se osloni na nogu, tako da je na kraju iznesen do svlačionice.

Lorenco Braun

Alo! M. Dreković

Lorenco Braun, Foto: Alo! M. Dreković

Zvezda u narednom kolu Evrolige gostuje CSKA u Moskvi.

KRAJ UTAKMICE!

10' Beron promašuje daleku trojku. Neuspešan Dipovo zicer, hvata ofanzivni skok pored trojice igrača Zvezde. Kuzmić nad njim pravi peti faul. Diop koristi oba penala. Dobrić siguran. 64:72

10' Simanić blokira Šengeliju, sudije utvrđuju od koga je lopta otišla u aut. Lopta za Baskoniju i 2.1 sekunda do kraja napada.

9' Beron pogađa treću trojku. Zvezda smanjuje na 62:70, tajm-aut Perasovića.

8' Momenti bez dobrih poteza, Baskonija troši vreme do pobede. Crvena zvezda pravi greške.

7' Povredio se Lorenco Braun! Ne može da osloni na zglob!

6' Zanimljiva sekvenca. Diop u sudijskom podvacivanju dobija prednost nad Beronom, ali izbija pravo u ruke Lorencu, koji vuče kontru na drugoj strani, biva blokiran, ali je svirana sialzna putanja. Šengelija upisuje 17. poen, a Simanić prva tri. 58:69

5' Najatraktivniji potez domaćih - Dobrić zakucava u punom naletu sa dve ruke. Lorenzo Braun posle driblinga pogaša sa polu-distance. 53:67

2' Posle bacanja Lorenca Brauna, Henri prolazi neometano do koša. Stauskas rešeta Zvezdu. 45:64

1' Treća trojka Šengelije. Nastavlja se rast prednosti gostiju - 43:56

ČETVRTA ČETVRTINA!

Crvena zvezda - Baskonija, Foto: Alo! M. Dreković

KRAJ TREĆE ČETVRTINE!

10' Stauskas sa bacanja i Šengelija trojkom dižu Baskoniju na 41:53, Gist smanjuje na minu deset. Stauskas ubacuje trojku uz zvuk sirene! 43:56

8' Trojka Stauskasa. Davidovac ne uzvraća. Faje se baca za loptu i svirano mu je gaženje auta. 41:48.

7' Blokirano srljanje Lorenca Brauna. Faul Davidovca nad Šengelijom na zemlji, gosti nisi učinili ništ au napadu. Šilds faulira Derika Brauna, koji je polovičan sa penala, Dženkins stopostotan. 41:45

6' Faul-koš na zakucavanju Fola. Mada je bila očigledna greška u koracima, jer  je pomerio stajnu nogu prilikom okreta. 38:45

5' Braun koristi brzinu i čvrstinu da uđe u kontakt sa Folom i izvuče dva bacanja. 38:42

4' Neuspešna kontra gostiju, odmah lopta brzo na drugu stranu do Derika Brauna, koga je Stauskas obgrlio. Nesportska lična. Jedan od dva sa penala, a u dodatnom napadu Kuzmić popravlja promašaj Derika sa distance. Agresivna odbrana Branka Lazića remeti prenos lopte, ističe osam sekundi. 36:42

3' Lorenco Braun zalepio Vildozu na trojci, ali gazi aut. Baskonija ne koristi dodatni napad. Braun na drugoj strani solira, ulazi u gužvu, dobija faul.

2' Stauskas u seriji. Pogodio i trojku. Majkl Erik se nadovezuje za plus devet. 33:42

1' Stauskas fauliran u prvom napadu. Bivši NBA igrač siguran oba puta. Kuzmić zakucava na proigravanje Brauna iz tečne akcije crveno-belih, dok Stauskas ponovo agresivan do koša za dva penala. 33:37

TREĆA ČETVRTINA!

Alo M. Dreković

Crvena zvezda - Baskonija, Foto: Alo M. Dreković

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

10' Ništa od poena Fajea iz kontra napada u poslednjoj sekundi. Zvezda ipak kaska jedna poen na poluvremenu.

10' Lorenco postaje dvocifren sa dva sigurna bacanja. Upisao 10 poena, Zvezda na poen zaostatka. 31:32

9' Braun ide čvrsto do kraja! Serija 7:0! 29:32

8' Vildoza maši trojku, Lorenco lepo proigrava Davidovca koji promašuje. Kuzmić pokušava da vrati iz skoka, ali je došlo do kontakta. Centar Zvezde daje oba bacanja. 27:32

8' Toko Šengelija precizan za tri za 22:32 za Baskoniju, ali uzvraća Bili Beron drugom trojkom 25:32

6' Dejanu Davidovcu svirana nesportska lična greška. Šakota zove tajm-aut jer crveno-beli ne deluju dobro na terenu. Iskreirana akcija na 1.4 sekunde do kraja napada za poene Davidovca. Diop na drugoj strani daje torjku. 21:30

5' Ognjen Dobrić smanjuje sa linije slobodnih bacanja na 17:24, ali Diop zakucava za plus devet.  Lorenco Braun je došao do šestog poena, a Dobrić se izblamirao zakucavanjem u prednji obruč u punom zaletu.

Alo! M.Dr.

Crvena zvezda - Baskonija, Foto: Alo! M.Dr.

4' Tvrda odbrana Baskonije primorava Zvezdu na teške šuteve sa velike udaljenosti, a da pri tom ne hvataju ofanzivne skokove. Ofanziva gostiju taman tolika da se bude na sigurnoj prednosti. 16:24

3' Sumnjive sudijske odluke razbuktale su zvižduke sa tribina. Crveno-belima je to bilo dovoljno da dobiju an energiju i odigraju dobru odbranu. Mada, napad još ne funkcioniše.

2' Dobrić krade loptu i vuče kontru. Pogađa uz kontakt, ali sudije tvrde da je kontakt bio na zemlji, tako da poeni ne važe. Ipak, sviran je "običan" faul, iz čijeg napada domaći dolaze do poena preko Dženkinsa. Džening je promašio šut za tri, što čini i Dženkins. U borbi za loptu lopta od Fajea odlazi u aut. 16:22

1' Laki poeni Jusufe Fola za plus osam.

Druga četvrtina!

Kraj prve četvrtine!

10' Davidovac postiže poene za Zvezdu posle dugo vremena. 14:20

9' Pik end rol akcija Džening za Fala. Faul Odža dodatno. Gorostas Baskonije precizan za penala. 12:20

8' Prvi poeni Derika Brauna, trojka Šejvona Šildsa na drugoj strani. Amerikanac u redovima domaćih opet postiže poene, talnije jedan sa penala, a na drugoj strani opet trojka - Šengelija. 12:17

5' Derik Braun promašuje težak šut za tri iz driblinga sa korak unazad. Kuzmić hvata i prosleđuje za Lorenca Brauna, koji koristi jedno od dva slobodna bacanja. Vildoza posle neuspešnog ulaza dobija loptu na trojici i ne promašuje.  9:11

3' Henri vezuje četiri poena za vođstvo gostuje, ali Beron vraća drugom torjkom Zvezde. 8:6

1' Kuzmić i Vildoza za prve poene na obe strane. Lorenco Braun za tri diže na 5:2.

UTAKMICA JE POČELA! Navijači Zvezde su opet svojim zviždanjem nadglašavali himnu Evrolige

PRVE PETORKE: ZVEZDA - L. BRAUN, LAZIĆ, BERON, D. DRAUN, KUZMIĆ

BASKONIJA - VILDOZA, HENRI, STAUSKAS, ŠENGELIJA, ERIK

Današnji rivali su među pet timova sa skorom 5-7. Došlo je do velike pobede za osmo mesto, gde se nalazi Himki, a prete još Olimpijakos, Fenerbahče, Asvel i Alba.

Evroliga 13. kolo: CRVENA ZVEZDA - BASKONIJA

Početak utakmice: 12.12.2019 19:00

Dvorana: Štark Arena

Zvezda: Kuzmić, L. Braun, Perperoglu, Davidovac, Lazić, Faje, Beron, Nenadić, Dobrić, Gist, Jovanović, Dženkins, Simanić, Odžo

Trener: Dragan Šakota

Baskonija: Penava, Vildoza, Gonzales, Henri, Lopez, Džening, Diop, Grejndžer, Garsia, Fol, Stauskas, Šengelija, Garino, Šilds, Polonara, Erik

Trener: Velimir Perasović

Crvena zvezda je u nizu od tri trijumfa u Evropi, uključujući i uspešno otvaranje Dragana Šakote u drugom mandatu u klubu sa malog Kalmegdana.

Gosti iz Vitorije dolaze u Beograd sa dva uzastopna poraza. Ali. međusobni skor im ide u prilog jer su dobili dva od tri prethodna susreta.