Nataša Kovačević
D. Briza
Nataša Kovačević

D. Briza

Nataša Kovačević, Foto: D. Briza

Ideja podizanja spomenika očevima srpske i jugoslovenske košarke dugo je sazrevala u Nataši Kovačević i danas će ta hrabra devojka ispuniti svoj san. Skulptura koja se postavlja u slavu utemeljivača igre pod obručima na ovim prostorima, koji su davne 1950. prvi put u istoriji uspeli da se plasiraju na SP, ugledaće svetlost dana.

Svečano otkrivanje 12. decembra?

Prvobitna ideja je bila da se spomenik očevima srpske i jugoslovenske košarke svečano otkrije 6. decembra u prisustvu predsednika Francuske Emanuela Makrona, ali će taj čin morati da se odloži.

- Zbog dešavanja u Francuskoj, predsednik Emanuel Makron je otkazao posetu Beogradu. Sada je najverovatnije da će svečano otkrivanje spomenika biti 12. decembra, kada se održava žreb za Evropsko prvenstvo za košarkašice, a uveče će biti obeleženo 70 godina od osnivanja Košarkaškog saveza Srbije, odnosno 95 godina košarke u Srbiji. Tom prilikom u naš grad će doći čelnici FIBA, Žan-Pjer Site i Goran Radonjić, predsednik i direktor KS Francuske, i samim tim ovaj datum se nameće kao najpogodniji za svečano otvaranje - kaže Nataša.

Kao idealno mesto za taj spomenik odabran je deo Kalemegdanske tvrđave, s mnogo simbolike, baš između košarkaških terena Partizana i Crvene zvezde. Zbog spomenika je srušena ograda koja je godinama razdvajala večite rivale. Skulptura visoka tri i po metra na Kališ je dovezena juče crvenim kamionom, u čijoj je prikolici sve vreme bila upravo Nataša Kovačević. Nije želela da se odvaja od umetničkog dela, koje je od sna i ideje postalo novo bogatstvo najlepšeg i najznačajnijeg dela Beograda.

- Kad je spomenik trebalo da bude prevezen na Kalemegdan, rekla sam: „Ljudi, idem i ja kamionom“. Juče je u Beogradu padala kiša, dobro smo se smrzli, ali je vredelo - kaže u razgovoru za „Alo!“ Nataša Kovačević i nastavlja:

- Spomenik smo prevozili od Zemuna do Kalemegdana, ekipa nije bila baš oduševljena mojom odlukom da se vozim u otvorenom kamionu, ali smo tom prilikom snimali i više nego interesantne kadrove za dokumentarni film „Skok“, koji govori o mom povratku na teren posle nesreće. Prvo smo prešli Gazelu, pa se vratili na Brankov most i onda opet nazad u stari deo grada. Sve zbog što boljih kadrova. Radi bezbednosti smo morali da vozimo veoma sporo, a ljudi pored kojih smo prolazili su nas, moram da priznam, malo čudno gledali. Sigurno su se pitali: „Ko su ovi ludaci što se u decembru voze u otvorenom kamionu i još se snimaju?“.

Košarkaški spomenik, Kalemegdan

D. Briza

Košarkaški spomenik, Kalemegdan, Foto: D. Briza

Dobro raspoloženje i pozitivan stav o svetu oko sebe nešto je po čemu je devojka koja je pre pet godina u saobraćajnoj nesreći ostala bez noge prepoznatljiva, pa je takva i sada, kada je ispunila svoj san.

Spomenik visok 3,5 metara

Spomenik je delo vajara Radoša Radenkovića, kome je za izradu trebalo manje od mesec dana.

- Skulptura prikazuje neko vrstu rađanja, odnosno borbu za loptu i prepoznatljiva je svima. Spomenik je, zajedno s postoljem, visok 3,5 metara, a materijal je patinirani mesing, koji izgleda kao bronza. Da bismo mogli da ga postavimo, srušena je ograda koja je razdvajala terene Partizana i Crvene zvezde, u čemu takođe ima mnogo simbolike - kaže Radenković.

- Ne, uopšte ne mogu da verujem da smo konačno uspeli i da će ovaj spomenik biti postavljen. Nije danas nimalo lako podići spomenik, pogotovo na mestu kakvo je Kalemegdan. Ovaj prostor prosto odiše istorijom, tu su tereni dva najveća srpska kluba, čiji su igrači i činili tu pomenutu reprezentaciju. Bili su tu profesor Nikolić, Radomir Šaper, Nebojša Popović, Bora Stanković i mnogi drugi, kao i Francuz Anri Hel, koji je bio selektor te reprezentacije. Kao narod smo skloni zaboravljanju, tako da sam ponosna na to što ćemo ovom inicijativom između ostalog i podsetiti ljude kako je naša košarkaška priča zapravo počela. Hvala ljudima iz Košarkaškog saveza Srbije, KS Francuske, produkciji „Sinesport“, Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica Grada Beograda i svima koji su prepoznali i podržali ovu inicijativu - kaže Nataša Kovačević.