EVROLIGAŠKI DERBI PRVENAC PARTIZANA Crno-beli se u paklu "Pionira"revanširali Zvezdi i upisali prvi trijumf ove sezone protiv "večitog" rivala

Košarkaši Partizana savladali su kao gosti Crvenu zvezdu rezultatom 79:78 (20:18, 25:19, 12:17, 22:24) u 21. kolu Evrolige.

Obe ekipe sada imaju učinak 10-11, ali crveno-beli imaju bolji međusobni skor.

Partizan su do pobede sa po 20 poena predvodili Egzum i Ledej, dok je Lesor postigao 13 poena.

U domaćem timu Vildoza je postigao 26 poena, a Nedović 23, dok je Dobrić dodao 13 poena.

Crvena zvezda u narednom kolu gostuje Virtusu u Bolonji, a Partizan dočekuje Asvel.

Počeo je meč sa dosta nervoze, pa i nesigurnosti u igri oba tima, a više grešaka pravila je Crvena zvezda. Doduše, na kriima svojih navijača ekipa Duška Ivanovića uspela je uz dve trojke, Nedovića i Vildose, pa „dva plus jedan“ Nedovića da povede sa 9:6.

EVROLIGAŠKI DERBI PRVENAC PARTIZANA Crno-beli se u paklu

Ali, brzo je usledio odgovor crno-belih, ekipu je sve vreme u igri držao sjajni Matijas Lesor, posle čijih je poena Partizan prvi put poveo (10:9). I tu razliku nije ispuštao, čak je u nekoliko navrata prilično uvećao.

Prvu osetniju prednost ekipa Željka Obradovića imala je posle pogotka Egzuma (14:9). Ubacili su gosti potom prvu trojku preko Lideja, pa je još jednom pogodio Lesor, tada već za „plus osam“ (19:11), na nešto više od dva minuta do kraja prvog kvartala.

Naravno, nije se Crvena zvezda predavala. Naprotiv, već do kraja prve četvrtine domaći su se gotovo vratili, uz srećnu trojku Vildose sa zvukom sirene (18:20). Igrao je Partizan prilično agresivno, pa je posle ukradene lopte Smailagića i njegovog snažnog zakucavanja ponovo gostujući tim imao osetnu prednost (18:25).

Imala je Zvezda još jednom šansu da se vrati u potpunosti, ali je Lidej na isteku napada pogodio trojku (30:24). Ali, učinili su to crveno-beli nešto kasnije, najviše zahvaljujući razigranom Nedoviću, ali su još uvek bili u zaostatku (31:30).

U sličnom ritmu je završeno prvo poluvreme, u kojem je Partizan bio sjajan, zaključno sa trojkom Lideja za velikih osam poena prednosti pri odlasku na odmor (45:37). Zvezda je zaigrala bolje u trećoj četvrtini, u nekoliko navrata imala priliku i da povede.

Prvi put, kad je Vildosa požurio, promašio je trojku sa devet metara, kad je njegov tim gubio sa 48:46. Potom je vođstvo nešto kasnije promašio Nedović, prethodno i vrlo bitnu otvorenu trojku Ivanović. Kad su crno-beli već sve to „preživeli“, sačuvali su i razliku pred poslednjih deset minuta (54:57).

Mogao je Partizan u nekoliko navrata da se dodatno odvoji, posle sjajne role Smailagića stigao je do edam poena viška (54:61). Ali, nije to dozvolio Ognjen Dobrić, koji je vezao dve trojke, njegov tim je i dalje bio u zaostatku, ali tada na samo minus tri (60:63).

I na to su crno-beli imali odgovor, ko zna koji put na ovom derbiju u vidu Lideja, koji je pogodio trojku, pa i težak šut jednom rukom uz zvuk sirene. A potom je to učinio još jednom, Partizan je na nešto više od tri minuta do kraja imao velikih šest poena prednosti (64:70).

Vildosa je tu razliku prepolovio trojkom, ali je potom promašio iza linije 6,75, potom uhvatio loptu i nije ubacio zicer ispod koša (67:70). Kaznio je to sa linije bacanja Lesor, Partizan je držao razliku kako se meč bližio kraju (67:72).

Nedović je brzo iskoristio napad posle tajm-auta Ivanovića, a potom je Trifunović pogrešio u napadu. na drugoj strani, Panter je na liniju bacanja poslao Dobrića, koji je pogodio oba puta, Zvezda je na 77 sekundi do kraja ponovo bila u igri (71:72).

Ali, pravila je nelogične poteze u finišu, bez ikakve potrebe Lazić je faulirao Pantera, nešto kasnije Nedović Nanalija, pa je Partizan sa bacanja došao do četiri poena viška (75:71). Ispostavilo se da Crvena zvezda novu šansu nije dobila, crno-beli su ipak zasluženo stigli do trijumfa.

Crvena zvezda - Partizan (78:79)

Dvorana: Aleksandar Nikolić

Sudije: Boris Rižik, Fernando Roka, Olegs Latiševs

Crvena zvezda: Holand, Vildoza (26), Lazarević (2), Mitrović (2), Lazić, Dobrić (13), Ivanović (2), Nedović (23), Marković, Kuzmić, Petrušev (8), Bentil (2)

Partizan: Ledej (20), Avramović (3), Panter (6), Smailagić (7), Papapetru, Egzum (20), Brodžijanski, Naneli (3), Lesor (13), Trifunović, Anđušić (2), Madar (5)

Četvrta četvrtina:

40. minut -  Brz koš Luke Vildoze u kontri (73:75)

39. minut - Fauliran je Ognjen Dobrić i pogodio oba slobodna bacanja (71:72)

38. minut - Pogađa Lesor oba slobodna bacanja (67:72)

37. minut - Au, brutalna partija Zeka Ledeja, opet je on taj koji je završio napad Partizana, pa trojka Vildoze (67:70)

36. minut - Ponovo sjajni Ledej poentira (64:68)

34. minut - Lazarević pogađa dvojku, a Ledej ubacuje svoju četvrtu trojku (64:66)

33. minut - Dve trojke zaredom Ognjena Dobrića (60:63)

32. minut - Avramović sa Smailagića, koji poentira, potom je Dorbrić u korneru, sam je bio i pogodio trojku (60:63)

31. minut - Ledej iz njegove omiljene pozicije sa poludistance pogađa (54:59)

Treća četvrtina:

30. minut - Luka Vildoza u finišu treće četvrtine pogađa oba slobodna bacanja (54:57)

29. minut - Aleksa Avramović pogađa trojku, a potom i Zek Ledej (52:57)

26. minut - Egzum nastavlja sjajnu partiju, novi pogodak sa distance (48:50)

25. minut - Vildoza je pogodio izuzetno težak šut uz zvuk sirene (45:48)

FOTO TANJUG/ VLADIMIR SPORCIC/ bg

23. minut - Egzumu je Zvezda ostavila dosta prostora što Australijanac koristi da pogodi svoju drugu trojku (42:48)

22. minut - Dobrić pogađa trojku, prave crveno-beli seriju 5:0 (42:45)

21. minut - Kuzmić pogađa na startu drugog poluvremena (39:45)

Druga četvrtina:

20. minut - Ledej pogađa drugu svoju trojku (37:45)

19. minut - Petrušev pogađa i četvrto slobodno bacanje na meču, a onda kucanje Matijasa Lesora, on je drugi Partizanov igrač večeras (37:42)

EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

18. minut - Panter je na liniji penala. Pogodio je plejmejker crno-belih 1/2, a potom Nedović, onda Madar cepa mrežicu i pogađa trojku (34:40)

17. minut - Trojka Pantera, a potom sam ide do kraja Vildoza. Loša komunikacija u odbrani crno-belih (32:36)

16. minut - Nastavlja da pleše po parketu Nemanja Nedović, dok je Lesor pogodio oba slobodna bacanja, a potom i Madar (30:33)

15. minut - Bentil je uspeo da prevari Danila Anđušića, i uspeo je da izbori faul (29:30)

14. minut - Minimalna prednost Partizana, Željko Obradović je zatražio tajm-aut, potom Egzum pogađa trojku, potom sjajni Nedović ubacuje od tablu svoj 10. poen (26:30)

13. minut - Anđušić je siguran oba puta sa linije penala, umesto njega na parketu Joanis Papapetru (22:27)

12. minut - Filip Petrušev ispravlja promašaj Luke Mitrovića (22:25)

11. minut - Trojkom crno-belih počinje drugi kvartal u "večitom" derbiju, onda Smailagić krade loptu za +7 Partizana (18:25)

Prva četvrtina:

10. minut - Dante Egzum je na liniji slobodnih bacanja, uspešan je bio oba puta, potom Petrušev po istom principu kao i Egzum (18:20)

8. minut - Ledej pogađa trojku, odličan početak crno-belih (11:19)

7. minut - Egzum za nastavak serije crno-belih (11:14)

6. minut - Dva slobodna bacanja imao je Zek Ledej i uspeo je oba da iskoristi (12:9)

5. minut - Još jednom koristi svoju snagu Matijas Lesor da lagano prođe odbranu crveno-belih (9:10)

4. minut - Egzum protiv Vildoze, dodavanje za Lesora, koji to lagano zakucava, potom Nedović u pogađa za dodatno slobodno slobodno bacanje (9:8)

2. minut - Nova trojka za crveno-bele, pogodak za Luku Vildozu! (6:2)

1. minut - Nemanja Nedović pogađa prvu trojku na meču!

18.58 - Uskoro nas očekuje početak meča! Timovi su predstavljeni

18.57 - Luka Vildoz je pre početka meča dobio nagradu jer bio MVP decembra meseca

18.24 - Trener crveno-belih Duško Ivanović na konferenciji za novinare uoči meča je istakao da njegov tim očekuje zahtevan susret.

- Za nas je svaka utakmica velika utakmica pred našom veličanstvenom publikom. Želimo da uživamo - rekao je Ivanović i dodao:

- Sigurno je da će biti nekih iznenađenja. Mi razmišljamo o toj utakmici kao o još jednom meču Evrolige. Želimo da pobedimo, želim da moji igrači uživaju. Posle utakmice u Areni sam pohvalio navijače Partizana. Mislim da su navijači Zvezde bolji i to bi sutra trebalo da pokažu", istakao je Ivanović.

18.14 - Trener košarkaša Partizana Željko Obradović izjavio je da će "crno-beli" morati da odigraju dobro ceo meč, ako žele da pobede.

- Želimo da popravimo stvari koje nisu valjale u tom prvoj utakmici u Evroligi, koja je završena šutem u poslednjoj sekundi. Znači da smo neke stvari radili dobro, ali to nije bilo dovoljno. Pokušaćemo da se prilagodimo igri Crvene zvezde i da probamo da odigramo dobru utakmicu

18.12 - Policija obezbeđuje prostor oko hale. Niko ko nema ulaznicu ne može da priđe hali "Aleksandar Nikolić".

18.10 - Već su krenule prve varnice pred "večiti derbi". Centar crno-belih Matijas Lesor pogođen je grudvom u glavu.

17.20 - Dobro veče i dobrodošli na blog našeg portala posvećen meču 21. kola Evrolige između Crvene zvezde i Partizana. Uz alo.rs pratite uživo prenos meča iz hale "Aleksandar Nikolić".