Fudbaleri Crvene zvezde
ALO Foto: Marko Metlas

Fudbaleri Crvene zvezde, Foto: ALO Foto: Marko Metlas

Zvezda je treća na Starom kontinentu po procentu osvojenih bodova (isti procenat kao i Seltik koji je drugi), a najbolja kad povede, jer onda ne gubi. „Pucale“ su i „stotke“, pa su tako Milan Borjan, Milan Rodić i Marko Gobeljić odigrali 100 mečeva u dresu Zvezde.

Sezona nije završena, posle trijumfa na Banjici ostalo je da se odigraju tri utakmice Superlige, ali Crvena zvezda je ponovo među tri vodeća kluba u Evropi po nekim statističkim parametrima.

Prekid šampionata usled Vanrednog stanja i pandemije korona virusa zatekao je ovaj tim posle tog 54. pozitivnog rezultata kod kuće. Odličnom igrom i to pred praznim tribinama, golovima Tomanea, Željka Gavrića i Mirka Ivanića, Zvezda je pobedila Napredak iz Kruševca 3:0. Time je nastavljen niz nepobedivosti započet 30. aprila 2017. godine trijumfom nad Vojvodinom 2:0. U seriji koja traje zabeleženo je 50 pobeda i samo četiri remija uz gol razliku 152:22! U aktulenom nizu Crvene zvezda nije primila gol na Marakani u čak 31 utakmici, a raritet je da nijedan klub nije uspeo da postigne više od gola u 90 minuta!

Crvena zvezda je remijem u 162. derbiju završila seriju od 18 uzastopnih pobeda na stadionu „Rajko Mitić“ koju je započela 9. marta 2019. godine trijumfom nad Zemunom 4:0. U ovoj sezoni Zvezda je do derbija imala 11 uzastopnih trijumfa na Marakani, a u aktuelnoj seriji gol razlika je 49:8! U ovoj sezoni Zvezda je na 13 utakmica kao domaćin zabeležila 12 pobeda i remi, uz gol razliku 30:6!

Alo!/Marko Metlaš

Fudbaleri Crvene zvezde, Foto: Alo!/Marko Metlaš

Liverpul je u seriji od 55 uzastopnih utakmica na svom terenu bez poraza. Čak 45 pobeda i 10 remija u seriji, započetoj remijem protiv Sautemptona (0:0) 7. maja 2017. godine, a uz gol razliku 151:32.

Srpski šampion ove sezone juri ostrvske klubove, pre svih Liverpul, u raznim statističkim rubrikama vezanim za nacionalne šampionate. Zvezda je na korak iza Liverpula po broju uzastopnih mečeva na svom terenu bez poraza (54), a aktulenog vladara Lige šampiona prati i po procentu uspešnosti osvojenih bodova. „Redsi sa Enfilda“su osvojili 94,3 odsto bodova u Premijer ligi posle 29 kola što je tamošnji rekord, a odmah iza njih je Seltik koji je osvojio 88,9 odsto bodova u Premijer ligi Škotske. Crvena zvezda se izjednačila u procentima sa škotskim velikanom, jer je na 27 mečeva osvojila 72 boda, što daje procenat od 88,9 odsto bodova u Superligi. Gol razlika našeg tima je 61:14.

Treba reći da je samo 18 klubova u svim evropskim ligama, ne računajući one koje su tek počele krajem februara i početkom marta i odigrana samo po nekoliko kola, ima procenat uspešnosti preko 80 odsto. Danski lider Midtjiland prati Zvezdu na četvrtom mestu, a uzatim su poređani Šahtjor iz Donjecka, grčki Olimpijakos, Pari sen Žermen, Dinamo iz Zagreba, Porto, Slovan iz Bratislave...

U ovim evropskim ligama ostala su samo još dva kluba koja nisu osetili gorčinu ligaškog poraza – Makabi iz Tel Aviva (19 pobeda, 7 remija) koji vodi naš trener Vladimir Ivić i bugarski Ludogorec (16 pobeda, 7 remija)...

TOP LISTA - EVROPA

1. Liverpul 82 29 94,3%

2. Seltik 80 30 88,9%

3. C.zvezda 72 27 88,9%

Alo!/Vladimir Marković

Fudbaleri Crvene zvezde, Foto: Alo!/Vladimir Marković

Međunarodni centar za sportska istraživanja (CIES) u jednom od svojih analiza bavio se uticajem prvog pogotka na konačan ishod superligaških mečeva za period od pet poslednjih godina (januar 2015 – decembar 2019) i po tom parametru Crvena zvezda je najubedljivija na planeti.

Kada ovaj tim povede u 96,4 odsto slučajeva i pobeđuje. Srpski šampion je na 140 utakmica u kojima je poveo pobedio na 135, što je impresivan učinak i još jedan vid dominacije u Srbiji. Klub nije pobeđivao kad bi poveo samo u pet mečeva od kojih su četiri bila odigrana na stadionu „Rajko Mitić“. Prvi put nismo slavili u večitom derbiju odigranom 16. aprila 2016. godine. Golom Predraga Sikimića u 86. minuta smo poveli, ali je Partizan pogotkom Evertona u nadoknadi izjednačio. U derbiju 4. marta 2017. poveli smo golom Gelora Kange u 34. minutu, Partizan se poraza spasao pogotkom Đurđevića u 88. minutu (1:1).

Napredak je 11. marta 2018. uspeo da se spasi poraza na Marakani golom Eskića u 90. minutu. Pre toga Nenad Krstičić je u 52. minutu doneo prednost Zvezdi. Krstičić je u 6. minutu doneo prednost timu i u Nišu protiv Radničkog (24.11.2018.) ali je na kraju bilo 2:2. Poslednji susret kada je klub poveo a nije pobedio odigran je na Banovom Brdu 20. aprila 2019. godine. Marin i Ben su doneli prednost od 2:0 u 19. minutu, Čukarički je pobedio 3:2.