MESI SE POPEO NA VRH FUDBALSKOG OLIMPA Najluđe finale ikada pripalo  "gaučosima", osvojili zlatnu "boginju", treću u istoriji, penal rulet koban po Francusku
EPA-EFE/RONALD WITTEK

Posle nestvarne utakmice, produžetaka i penal serije, Argentina je treći put u istoriji postala šampion sveta pošto je u finalu Svetskog prvenstva pobedila Francusku!

Nakon 2:2 u "regularnom" delu utakmice, usledila je drama i u produžecima. Po gol na obe strane, 3:3 na kraju 120 minuta igre i odlazak u penal seriju, a tu su se bolje snašli "Gaučosi"

Ni het-trik Kilijana Mbapea nije pomogao Francuzima da izbegnu poraz, a milioni fanatičnig Argentinaca slave Lionela Mesija, dvostrukog strelca u finalu koji se titulom prvaka sveta približio statusu najboljeg fudbalera svih vremena.

Argentina je odigrala najbolje poluvreme na prvenstvu i tom, prvom delu igre, napravila je ogromnu prednost do koje je došla apsolutno zasluženo.

MESI SE POPEO NA VRH FUDBALSKOG OLIMPA Najluđe finale ikada pripalo

Od prvog minuta je uspostavljena dominacija na svim delovima terena, a Francuzi nikako nisu mogli da se podignu i počnu makar da liče na ekipu koja je stigla do borbe za "boginju".

Lionel Skaloni je taktički uništio Didijea Dešana koji je u završnici prvog dela "priznao grešku" i napravio dvostruku izmenu.

Van terena su izašli neprimetni Olivije Žiru i Usman Dembele koji je napravio faul nakon kojeg je Lionel Mesi doneo prednost Argentini.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Bilo je to u 23. minutu.

Dembele je sa leđa oborio Anhela di Mariju, a Mesi je hladnokrvno doneo prednost Argentini tako što je poslao loptu u jednu, a Uga Lorisa u drugu stranu.

Zatim se fudbaler Juventusa i sam upisao u strelce i udvostručio prednost Argentine. U 36. minutu je Mek Alister fantastično istrčao kontra napad, stigao je do šesnaesterca Francuske, a onda loptu poslao na drugu stranu kaznenog prostora, gde je Di Marija imao lak zadatak za 2:0.

Ni posle drugog pogotka Francuska se nije probudila, o čemu govori podatak da u prvom poluvremenu "Trikolori" nisu imali nijedan šut ka golu rivala.

Ni u nastavku Francuska nije izgledala ništa bolje, sve do same završnice.

A onda, u samo dva minuta, Francuska se u potpunosti vratila u meč.

Najpre je Otamendi oborio Muanija u kaznenom prostoru, a Mbape je bio siguran sa bele tačke. Pogodio je Martinez stranu, ali nije mogao da spreči pogodak francuskog napadača.

Odjednom smo dobili dramu u finalu, a samo minut kasnije, Mbape je doneo izjednačenje. Dupli pas sa Tiramom i fantastičan udarac iz prve. Još jednom je golman Argentine morao da se pomiri sa činjenicom da nije mogao da zaustavi loptu nakon udarca fantastičnog Mbapea.

Situacija se drastično promenila tog trenutka, što je Francuska pokušala da iskoristi kako bi došla i do trećeg gola i tako izbegla produžetke.

Izuzetno je zanimljivo bilo i u produžecima. Prvi je završen šansama za Lautara Martineza i odličnim reakcijama Upamekana.

A, drugi produžetak doneo je Argentincima novu radost pošto je Mesi iskoristio veliku priliku koja mu se ukazala nakon velike gužve pred golom Lorisa.

Kapiten Argentine je u 108. minutu doveo svoj tim još jednom do prednosti, a do kraja nije ostalo puno vremena za Francusku, ali bilo je i više nego dovoljno za nove neverovatne moente.

Mbape je u samoj završnici došao do het-trika nakon još jednog penala. Posle upravo njegovog udarca lopta je pogodila Montijela u ruku, a Marčinjak je treći put u finalu pokazao na belu tačku.

Mbape je bio siguran u 117. minutu utakmice, a utakmica je stigla do penal serije.

Martinez je u drugoj seriji odbranio penal Komanu, a u trećoj je Čuameni šutirao pored gola, dok su za Argentinu redom pogađali Mesi, Dibala, Paredes i Montijel.

Francuska - Argentina (3:3) (4:2)

Stadion: Lusail

Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska)

Francuska: Ljoris, Kunde, Varan, Upamekano, Ernandez, Grizman, Čuameni, Rabio, Dembele, Žiru, Mbape

Argentina: Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Akunja, Di Marija, De Paul, Enco Fernandez, Mekalister, Mesi, Alvarez

Penali:

4:2 - Kraj! Argentina je šampion sveta!

3:2 - Francuzi su još u igri!

3:1 - Paredes postiže pogodak!

2:1 - Novi promašaj Argentine! Velika prednost za Francusku!

1:1 - Brani Martinez!

1:1 - Mesi precizan!

1:0 - Mbape postiže gol!

Drugi produžetak:

116. minut - Novi gol! Mbape postiže het-trik, ponovo sa bele tačke za novo izjednačenje!

109. minut - GOOOL! Vodi Argentina, ponovo Lionel Mesi!

Kraj prvog produžetka!

105. minut - Upamekano i Varan su heroji Francuske! Prvo je jedan štoper izblokirao sto postotnu priliku, a onda je drugi glavom sprečio bombu koja je nastupala ka levom gornjem ćošku. Sada i Argentinci uzvraćaju u ovoj ludoj završnici!

96. minut - Rabio je zbog mogućeg potresa mozga morao van igre, a na teren je stupio Fofana za Francuze

91. minut - Počeo je prvi produžetak!

Drugo poluvreme:

93. minut - Kakva prilika za Francusku! Mogli su do totalnog preokreta!

90. minut - Još osam minuta će se igrati! Taman toliko vremena je ostalo da se izbegnu produžeci!

82. minut - GOOOL! Kakav šok za Argentinu! Ponovo Mbape!

80. minut - GOOOL! Kilijan Embape savršeno izvodi jedanaesterac i pogađa donji desni ugao, iako ga je Martinez pročitao, ali je golman Argentine bio kratak.

70. minut - Mbape je probao, ali ponovo lopta nije išla u okvir gola!

EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL

64. minut - Izlazi Anhel Di Marija, strelac drugog gola na meču, a selektor Skaloni ubacuje Akunju koji će igrati na njegovoj poziciji

60. minut - Zvuči neverovatno, ali Francuska nema nijedan šut na gol!

AP Photo/Martin Meissner

58. minut - Alvarez tuče levo iskosa, ali je pored Upamekana jedva imao prostor za jači trzaj, tako da je Ljoris dobrim postavljanjem totalno ukrotio ovaj pokušaj

54. minut - Iako Francuzi sada pokušavaju da napadnu, De Paul je zaustavio kombinovanje na desnoj strani, a onda ga je faulirao Rabio koji je zaradio žuti karton

50. minut - I dalje dominacija Argentine u nastavku! Igraju sigurno, dok su Francuzi i dalje rastrzani i bez neke ideje kao i u prvom poluvremenu.

46. minut - Počeo je drugi period igre!

Prvo poluvreme:

36. minut - GOOOOL! Argentina vodi sa 2:0! Strelac je Anhel Di Marija!

27. minut - Sudarili su se Ernandez i Mesi posle jednog prekida Francuza, tako da je Marčinjak odmah zvao medicinske timove i prekinuo igru. Nešto duža pauza

AP Photo/Manu Fernandez

23. minut - GOOOL! Argentina vodi golom Lionela Mesija sa linije penala!

20. minut - Penal za Argentince!

17. minut - Propala je još jedna prilika "gaučosa". Probao je Di Marija, ipak, rezultat ostaje nepromenjen. Veliki pritisak sada za Argentinu

EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

13. minut - Konačno prva kakva takva prilika za Francuze. Probao je Kilijan Mbape, ali je Martinez bio u pripravnosti

7. minut - Bolje je Argentina ušla u ovaj meč! Agresivniji početak, više se igra na polovini Francuza

3. minut - Pokušao je Alvarez, našli su se pred golom Francuske Argentinci, ali je ipak sviran ofsajd

1. minut - Utakmica je počela!

- Utakmica uskoro počinje! Intonirane su himne!

14.50 - Nešto više od sat vremena pred početak utakmice, podsetićemo se da je ovo tek šesti međusobni duel dve selekcije. Do sada Argentina je slavila četiri puta, uz samo jedan trijumf Francuske i to u poslednjem duelu na Svetskom prvenstvu 2018. godine kada su "galski petlovi" slavili sa 4:3.

14.30 - Poznate su postave dve selekcije za finale:

Francuska: Ljoris - Kunde, Varan, Upamekano, Ernandez - Čuameni, Rabio - Grizman, Dembele - Mbape, Žiru.

Argentina:  Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Akunja - De Paul, Di Marija, Enco Fernandez, Mekalister- Mesi, Alvarez.

14.00 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen finalu Mundijala u Kataru. Uz alo.rs pratite uživo borbu za trofej svetskog prvaka između Francuske i Argentine!