jesen
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Jesen 2025. počinje u ponedeljak 22. septembra, u 14:44 po srednjoevropskom vremenu. Tog dana nastupa jesenja ravnodnevnica, kada dan i noć traju približno jednako, i zvanično počinje prelaz iz leta u jesen.

Jesenja ravnodnevnica je trenutak kada Sunce prelazi ekvator i oba dela planete (severna i južna hemisfera) dobijaju približno istu količinu svetlosti. Dan i noć tada traju skoro jednako. Ovaj prirodni fenomen označava kraj leta i početak jeseni – i u Srbiji, i širom severne hemisfere.

Meteorološke prognoze za celu sezonu još nisu potvrđene, ali se očekuje da jesen 2025. u Srbiji donese blagi pad temperatura krajem septembra, više suvih dana tokom oktobra i standardne jesenje kiše u novembru.

Sledi period kada se priroda menja – lišće dobija zlatne i crvene nijanse, dani postaju kraći, a mnogi uživaju u šetnjama, mirisu pečenih kestena i pripremama za zimu.

Jesen se završava u nedelju, 21. decembra 2025. u 10:02, kada počinje zima.

Vremenska prognoza RHMZ za oktobar

Oktobar 2025. u Srbiji biće topliji i prosečno vlažan. RHMZ najavljuje miholјsko leto.

Srednja minimalna temperatura biće iznad proseka za 1 do 2 stepena. U Beogradu i široj okolini srednja minimalna temperatura biće oko 10 stepeni.

Srednja maksimalna temperatura vazduha biće iznad proseka za 1 do 2 stepena. U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura biće oko 19.6 stepeni.

U većem delu Srbije suma padavina u oktobru biće u granicama višegodišnjeg proseka sa vrednostima u proseku do 5 mm nižim. U Beogradu i široj okolini suma padavina biće oko 36 mm.

Vremenska prognoza RHMZ za novembar

Novembar 2025. će biti topliji i prosečno vlažan. Srednja minimalna temperatura biće iznad proseka za 0.5 do 1.5 stepeni. U Beogradu i široj okolini srednja minimalna temperatura vazduha biće oko 5.7 stepeni.

Srednja maksimalna temperatura u novembru biće iznad višegodišnjeg proseka za 0.5 do 1.5 stepeni. U Beogradu i okolini srednja maksimalna temperatura biće oko 12.2 stepeni.

Mesečna suma padavina zadržavaće se u granicama višegodišnjeg proseka, sa vrednostima do 5 mm višim u odnosu na prosek. U Beogradu i okolini biće oko 45 mm.

"Neće biti previše vruće, prvi sneg u novembru"

Meteorolog Ivan Ristić i profesor dr Aleksandar Valjarević najavili su u dugoročnoj vremenskoj prognozi za 2025. godinu da će “septembar biti sličan kao 2024. i već u tom mesecu očekuju prodore sa Severnog ledenog mora što će spustiti temperaturu i opet će doći do promene cirkulacije što bi značilo da nećemo imati puno toplih dana i neće biti previše vruće na jesen”.

- Zato već u novembru možemo očekivati prvi sneg, sa temperaturama u granicama normale. Jesen će biti hladnija u odnosu na prethodnu godinu, kao što će i cela ova godina biti ipak svežija nego rekordna 2024. godina. Zbog promene cirkulacije primetiće se trend pada temperatura na Balkanu, koje su rasle iz godinu u godinu – poručio je Ristić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading