Beograd, Knez Mihailova, šetnja, vremenska prognoza, leto
Masanori Jošida/Alo!
Beograd, Knez Mihailova, šetnja, vremenska prognoza, leto

Masanori Jošida/Alo!

Foto: Masanori Jošida/Alo!

U temeljima zgrade "Borbe" na beogradskom Trgu Nikole Pašića nalazi se bunar za koji se vezuju razne legende.

U zgradi se od 1936. godine nalazila i štamparija prvog srpskog dnevnog lista "Vreme", koji je zvanično pripadao Milanu Stojadinoviću, ali nezvanično ga je kontrolisao kralj Aleksandar.

Iako su mašine odavno zamenjene, duboko u temeljima je ostao bunar koji je prvo služio za njihovo hlađenje a onda i za rashlađivanje piva.

- Bunar je razlog raznim gradskim misterijama, jer niko ne zna da li se tu nalazio pre štamparije, pa su ga "poštedeli", ili su ga iskopali prilikom izgradnje zgrade - kaže Zoran Nikolić, dobar poznavalac beogradskog "podzemlja".

Bunar je lepo ozidan ciglama, opremljen uzidanim metalnim merdevinama i dugo godina je korišćen za hlađenje mašina vodom. Kada su mašine modernizovane, bunar nije zatrpan. Godinama je korišćen za hlađenje piva i razne druge stvari.

Voda je kvalitetna i pitka i pripada Terazijskoj vodi koja se prostire ispod grebena. "Kada je ispitivan kvalitet vode zaključeno je da je voda pitka, istog kvaliteta kao i u Rimskom bunaru", ističe Nikolić.

Borba

Google street view/Printscreen

Borba, Foto: Google street view/Printscreen

Bunari nisu retkost u centru Beograda i poznato je na desetine njih na veoma važnim mestima. Ipak, legenda je da su svi oni međusobno povezani. Recimo, Ulica Alekse Nenadovića se zvala Bunarska.

Na mestu "Londona" nalazio se bunar, a u temeljima "Beorgađanke" su, takođe, pronađeni izvori.

Ispod hotela "Moskva" i dalje rade pumpe koje crpe vodu iz izvora. Ista ta voda je potopila Pozorište na Terazijama 1996. godine kada je direktor bio Bule Goncić.

Bunar se nalazio između Knez Mihajlove i Čika LJubine, ali i kod Vaznesenjske crkve. Terazijska voda se nalazi i u Rimskom bunaru, a kada su 1987. godine kopali temelje za metro stanicu kod Vuka.

- Terazijska voda se prostire od Rimskog bunara do Vukovog spomenika, ali to nije podzemno beogradsko jezero - naglašava Nikolić.

Dakle, Beogradski greben je od krečnjaka i porozan je kada padne kiša. Krečnjak upije vodu koja, kada stigne do gline, zadrži se, jer nema više gde.

U Skadarliji su bušili do arterskih dubina i izvlačili su izuzetno kvalitetnu vodu od koje je Bajloni hteo da pravi pivaru.