Džef Bezos
Tanjug / AP
Džef Bezos

Tanjug / AP

Džef Bezos, Foto: Tanjug / AP

Od aprila, kada je počela kriza uzrokovana pandemijom, do jula, njihovo bogatstvo je poraslo za 27,5 odsto, dok su milioni ljudi ostali bez posla, piše britanski dnevni list Gardijan. Porastu bogatstva najviše su pogodovala berzanska kretanja tokom pandemije.

Iz UBS-a su napomenuli da je njihovo bogatstvo doseglo novi vrhunac podsetivši da je on krajem 2017. godine iznosio 8,9 biliona dolara. Broj milijardera je porastao u odnosu na tri godine ranije. Tada ih je bilo 2.158, a sada ih je 2.189.

Da li milijarderi zarađuju na tuđj muci?

 

Jozef Stedler iz UBS-a smatra da su milijarderi još više profitirali od krize jer imaju, kako je rekao, stomak da kupuju više deonica kompanija u trenutku kada tržišta širom sveta padaju. Međutim, vrednost deonica pojedinih tehnoloških kompanija, koje su u vlasništvu milijardera, znatno je porasla u poslednjih nekoliko meseci.

Ilon Mask

Tanjug / AP

Ilon Mask, Foto: Tanjug / AP

Stedler je mišljenja da milijarderi imaju "apetit za značajan rizik" i da su sigurni da neće prokockati svoju sreću, prenosi Klix.

Direktor Thinktank centra Luk Hiljard je istakao da je koncentracija bogatstva "vrlo ružan fenomen iz moralne perspektive te da je ekonomski i socijalno destruktivan".

Čelnik Amazona Džef Bezos je i dalje najbogatiji čovjek na svetu i njegovo bogatstvo je procenjeno na 189 milijardi dolara.