kamile
Shutterstock
kamile

Shutterstock

kamile, Foto: Shutterstock

Ali, već oko 1920. godine tokom koje je registrovano 12.649 kamila, potreba za ovim životinjama opada jer se povećava broj motornih vozila. Do 1941. godine registrovano je svega 2300. Pretpostavlja se da je tih decenija mnogo životinja pušteno u divljinu, između 5.000 i 10.000 od kojih smo danas stigli do brojke od milion jedinki.

Već krajem 20. veka u povremenim brojanjima primeraka (pomoću snimaka iz vazduha) uočen je neobičan rast populacije. Zapravo, radi se o teoretski maksimalnom, rastu populacije od oko 8 odsto godišnje, kako se to navodi u jednom naučnom radu objavljenom 2009. godine. Najnoviji podaci pokazuju da će u budućnosti, ukoliko ne bude značajne čovekove intervencije, svakih 8 do 10 godina populacija kamila da se udvostruči.

Australija

Shutterstock

Australija, Foto: Shutterstock

Naučnici se još ne slažu oko 60 godina starog predloga britanskog zoologa Čarlsa Eltona da invazivne vrste mnogo teže ulaze u ekosistem koji ima široku raznovrsnost. Takav ekosistem ima manje niša koje mogu da se nasele.

Čoveku je poznat veliki broj ovakvih invazivnih vrsta koje naseljavaju nove predele tako da ih brzim razmnožavanjem uzurpiraju i poremete, nekom otimajući hranu, nekom stanište, nekom i sam život, ugrožavajući tako čitav ekosistem. One se brzo razmnožavaju, šire svoja staništa, lako se prilagođavaju novim uslovima života i novoj ishrani.

Pročitajte još: