Josip Broz Tito
Arhiva Alo
Josip Broz Tito

Arhiva Alo

Josip Broz Tito, Foto: Arhiva Alo

Prema podacima Radio-televizije Srbije, naslednice nekadašnje Televizije Beograd, prva informacija o pojavi variole objavljena je u centralnom Dnevniku čak sedam dana nakon što je slučaj potvrđen.

RTS navodi da je javnost potom sve do 15. aprila svakodnevno obaveštavana o širenju boginja, kada su informacije svedene na sporadične.

Ne zna se da li je sam Tito vakcinisan, o tome nema zvaničnih podataka. Pretpostavlja se da jeste jer je važio za veoma opreznog čoveka.

Do 19. maja 1972. godine, kada je iz bolnice izašao poslednji oporavljeni pacijent, trajala je epidemija variole vere. Sam Tito se za vreme epidemije nije pojavio na televiziji ni jednom.

variola vera

Youtube printscreen / spenserHD

variola vera, Foto: Youtube printscreen / spenserHD

Nepunu sedmicu posle otpusta poslednjeg izlečenog pacijenta, na stadionu JNA održan je masovni skup kojim je tradicionalno obeležavan Titov rođendan.

Jugoslovenski lider primio je štafetu iz ruku radnika iz Bihaća Branka Mandića.

Štafeta je te godine krenula sa Iriškog venca kod Novog Sada 15. aprila, na dan koji se u izvorima Radio-televizije Srbije navodi baš kao datum kada su informacije o epidemiji postale ređe i uglavnom su govorile o normalizaciji situacije.

Ne postoji nijedan podatak koji ukazuje da su pripreme i realizacija prenošenja štafete na bilo koji način bili ugroženi epidemijom zbog koje su bili zabranjeni masovni skupovi.

Ni sam scenario svečanosti ne osvrće se na savladanu bolest već je u centru pažnje bio Titov jubilarni rođendan.