Meteor Meteorska kiša Perseida
EPA/Georgi Licovski
Meteor Meteorska kiša Perseida

EPA/Georgi Licovski

Ilustracija, Foto: EPA/Georgi Licovski

Ta planeta "predak" postojala je pre nekoliko milijardi godina, pre nego što se raspala u sudaru, i bila velika kao Merkur ili Mars. Tim naučnika smatra da su pritisci potrebni da bi nastao takav dijamant bili mogući samo na planti te veličine.

Naučnici su, pomoću tri različite vrste mikroskopa, uspeli da uoče sastav dijamantskog kamenja, koje je pronađeno 2008. godine u Nubijskoj pustinji na severu Sudana.

Neki materijali od kojih se kamenje sastoji mogu da nastanu samo pri pritisku većem od 20 gigapaskala, a takvi uslovi su mogući samo unutar "velikog planetarnog tela", piše Bi-Bi-Si.

Farhang Nabiei, iz Federalne politehničke škole iz Lozane, i njegove kolege navode da njihova merenja pružaju "prvi uverljiv dokaz o postajnju tako velikog nebeskog tla posle njegovog nestanka". Njihova otkrića, takođe, podržavaju teoriju da su planete današnjeg Sunčevog sistema nastale od ostataka više desetina "proto-planeta".

Meteoriti nastali iz takvih sudara kategorisani su kao svemirsko kamenje - ureiliti, koji spadaju u manje od jednog procenta objekata koji se sudaraju sa Zemljom. Naučnici smatraju da bi svi ureilitni asteroidi mogli biti ostaci iste proto-planete.

"Nebeska tela veličine Marsa su bila uobičajna. Ona su se ili gomilala i srastala, formirajući veće planete, ili su se sudarala sa Sunce, ili su bila izbacivana iz Sunčevog sistema. Studija pruža uverljive dokaze da su proto tela od urelita formirala jednu veliku 'izgubljenu' planetu, pre nego što je ona uništena u sudaru", zaključili su švajcarski naučnici.