Albert Ajnštajn
Shutterstock
Albert Ajnštajn

Shutterstock

Albert Ajnštajn, Foto: Shutterstock

Fizičari sa Univerziteta u Kvinslendu koristili su matematičke modele kako bi "pomirili" Ajnštajnovu teoriju opšteg relativiteta i klasičnu dinamiku. Sukob ova dva sistema je u srži čuvene logičke greške o putovanju kroz vreme, poznate kao "Paradoks dede".

Verujete li da je putovanje kroz vreme moguće?

 

"Kao fizičari, želimo da razumemo najosnovnije zakone, i godinama sam se zbunjivao kako se nauka o dinamici može uklapati sa Ajnštajnovim predviđanjima", rekao je Žermen Tobar, koji je vodio istraživanje.

sat

YouTube/Printscreen/"Buy Luxuriu

sat, Foto: YouTube/Printscreen/

Zamišljali su putnika kroz vreme kako pokušava da se vrati i da spreči nultog pacijenta da se zarazi. Ajnštajnova teorija dozvoljava mogućnost putovanja kroz vreme, ali nauka o dinamici bi značila da putnik ne može da se meša u osnovni sled događaja.

"U primeru nultog zaraženog, možda biste pokušali da to sprečite, ali time biste se vi zarazili i postali nulti pacijent, ili bi to bio neko drugi", rekao je Tobar.

"Bez obzira na to šta ste uradili, 'glavni' događaji samo bi se kalibrirali oko vas. To bi značilo da će se, bez obzira na vaše postupke, pandemija desiti, dajući vašem mlađem 'ja' motivaciju da se vrati i zaustavi virus. Događaji će se uvek prilagoditi kako bi se izbegla bilo kakva nedoslednost", rekao je Tobar.

Kako je dodao, otkriveni "opseg matematičkih procesa" znači da je putovanje kroz vreme logično moguće u našem univerzumu bez ikakvog paradoksa, prenosi Independent.

Glavni istraživač na projektu Fabio Kosta izjavio je kako je "matematika tačna, a rezultati naučna fantastika".