Ikarija, Grčka
Profimedia
Ikarija, Grčka

Profimedia

Ikarija, Grčka, Foto: Profimedia

Uskoro počinje sezona godišnjih odmora, a sve više turista iz Srbije odlazi na more u Grčku, Crnu Goru, Hrvatsku... Osim odmora i opuštanja na plažama, redovno se događa da naši državljani budu žrtve paprenih kazni, koje im pokvare odmor i letovanje u primorskim mestima u koja odlaze.

Račun

screenshoot

Prve i najčešće greške turisti iz Srbije prave tokom vožnje kroz susedne zemlje pre nego što stignu na odredište.

Grčka

Ranije su grški policajci "gledali kroz prste" našim državljanima, ali od prošle godine se to promenilo. Na snazi su drakonske kazne za nepoštovanje saobraćajnih propisa.

Najgore ćete proći ako vozite u alkoholisanom stanju, a za to "zadovoljstvo" možete da platite i do 600 evra, u zavisnosti od toga koliko vam izmere promila alkohola u krvi.

Pročitajte još:

Ukoliko ste popili do dva piva i sednete za volan, obavezno u džepu morate da imate bar 80 evra. Od 0,8 do 1,1 promil alkohola platićete 160 evra, dok bi prelazak te brojke koštao, recimo, koliko i ceo aranžman na Lefkadi.

Grci su rigorozni i kada je u pitanju telefoniranje za vreme vožnje, nevezivanje pojasa, bacanje opušaka cigarete kroz prozor, vožnja u papučama...

Lefkada, plaža

Profimedia

Lefkada, plaža, Foto: Profimedia

Ukoliko parkirate automobil na nepredviđenim mestima, platićete od 40 do 80 evra, prekoračenje brzine u zavisnosti od toga koliko pokaže radar može da vas košta od 40 do 750 evra, kazna za nevezivanje pojasa je 350 evra, dok bi za nepropuštanje pešaka na mestu gde imaju prvenstvo prolaza, morali da iskeširate 200 evropskih novčanica.

Jedne od "najjeftinijih" kazni, koje imaju fiksnu cenu, jesu vožnja u papučama (50 evra) i telefoniranje za volanom (100 evra).

Crna Gora

Turisti iz Srbije koji se odluče za letovanje u Crnoj Gori takođe se u sve većem broju suočavaju sa paprenim kaznama. Da ne biste bili žrtva tamošnje policije, morate strogo da pripazite na sledeće stavke.

Budva

Tanjug/ Cmilja Vitorović

Nevezivanje pojasa u Crnoj Gori košta od 40 do 100 evra, ako na prednjem sedištu vozite dete mlađe od 12 godina platićete do 150 evra, za preticanje kolone kazna je 450 evra, dok je prelazak preko pune linije za 150 evra jeftiniji od prethodno pomenute kazne.

Postoje sankcije i za neposedovanje reflektujućeg prsluka, zatim ukoliko dete mlađe od pet godina nije u sigurnosnom sedištu (30-90 evra), dok bi vožnja u alkoholisanom stanju mogla da vas košta skuplje nego u Grčkoj.

Naime, kazna za vožnju pod dejstvom alkohola, u zavisnosti od izmerene količine promila, iznosi od 70 do čak 2.000 evra. Za preko 0,5 promila alkohola u krvi, sledi i oduzimanje vozačke dozvole.

Hrvatska

Iz godine u godinu raste broj srpskih turista koji posećuju hrvatsko primorje, a ne bi bilo loše da poštujete saobraćajne propise i u toj zemlji, jer je i Hrvatska po tom pitanju vrlo skupa.

Hvar

Profimedia

Hvar, Foto: Profimedia

Prekoračenje brzine koštaće vas od 40 do čak 2.000 evra, vožnja pod dejstvom alkohola od 135 do 2.000 evra, za prolazak kroz crveno svetlo na semaforu iskeširaćete od 270 do 670 evra, dok nenošenje kacige za motocikliste iznosi 134 evra.

Najjeftinije kazne su nevezivanje pojasa i razgovor mobilnim telefonom, a oba načinjena prekršaja koštaju isto - 67 evra.

Bugarska

Bugarsko primorje takođe ima izazovne destinacije za srpske turiste, a što se saobraćajnih kazni tiče, naše istočne komšije su znatno "jeftinije" od Grka, Hrvata i Crnogoraca.

Bugarska, more

EPA/DIMITAR APOSTOLOV

Bugarska, more, Foto: EPA/DIMITAR APOSTOLOV

Kazna za pojas, mobilni telefon i prolazak kroz crveno svetlo iznosi 25 evra, prekoračenje brzine je maksimalno 80 evra (ako je prekoračenje više od 40 km/h od dozvoljenog, može da se oduzme dozvola), vožnja pod dejstvom alkohola od 100 do 300 evra, dok je kazna za parkiranje na nedozvoljenom mestu svega 5 evra.

Najgore možete proći ukoliko vam se ponovi prekršaj vožnje pod dejstvom alkohola. Tada su bugarski policajci zaista rigorozni, a za to zadovoljstvo traže i do 1.000 evra, uz oduzimanje vozačke dozvole u trajanju od godinu dana do tri godine.

Makedonija

Valja podsetiti turiste koji se odluče za letovanje u Grčkoj da se moraju pridržavati saobraćajnih propisa i u susednoj Severnoj Makedoniji.

Leto

Alo!/Vladimir Marković

Na putu do Grčke ne morate da žurite, pa nema ni razloga da pravite određene prekršaje u saobraćaju, a ukoliko to ipak učinite, suočićete se sa sledećim kaznama.

Prekršaj za nevezivanje pojasa u Makedoniji košta 20 evra, prekoračenje brzine od 20 do 300 evra, razgovaranje mobilnim telefonom 45 evra, koliko i za nedozvoljeno parkiranje.

Za vožnju u alkoholisanom stanju platićete od 250 do 400 evra, a ukoliko odbijete alko-test, to će vas koštati 500 evra.