Španija
Shutterstock
Španija

Shutterstock

Foto: Shutterstock

Kako navode, španski zvaničnici su upozorili domaćine skupa, koji će biti održan u maju, da neće učestvovati na skupu na kome „Kosovo ima ravnopravni status sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana“.

Oni tvrde i da je iz više izvora potvrđeno da su diplomate iz ostalih zemalja članica EU već obaveštene da je moguće da Španija, koja je jedna od pet država EU koja ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, preskoči samit u Zagrebu.

U pisanom odgovoru španskog Stalnog predstavništva pri EU navodi se da je još rano za potvrđivanje učešća premijera, jer Španija i dalje nije dobila pozivnicu hrvatskog predsedništva.

Mediji ocenjuju da je i predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković posredno priznao da stvari u organizaciji samita ni idu glatko, zbog tvrdog stava jedne zemlje članice.

Na pitanje o mogućim problemima u organizaciji samita zbog ravnopravnog učešća Prištine, Jandrković je rekao da nije lako uskladiti interese svih država članica EU.

„Kada postoje suprotstavljeni interesi onda se dugo pregovara“, rekao je Jandroković i dodao da je premijer Andrej Plenković u kontaktu sa svim evropskim liderima oko organizacije samita.

Andrej Plenković

AP/Daniel Kasap

Andrej Plenković, Foto: AP/Daniel Kasap

Jandroković je poručio da će Vlada Hrvatske učiniti sve što je moguće da bi Zapadni Balkan dobio jasnu EU perspektivu i da bi proces proširenja išao dalje, što je, prema njegovom mišljenju, jasan i nedvosmislen stav vlade u Zagrebu i njenog premijera.

„Ne dele sve zemlje EU takve stavove i taj entuzijazam. Razgovaraćemo u najboljem interesu naših suseda. Hoće li to biti dovoljno za uspeh samita, u ovom trenutku ne mogu reći sa sigurnošću ali se nadam da će samit doneti takve rezultate da će svi biti zadovoljni“, rekao je Jandroković.

Mediji navode da su zagrebački zvaničnici i dalje uvereni da će se do maja pronaći formula koja će omogućiti učešće svih pozvanih na samitu.

Kako dodaje, više diplomatskih izvora im je potvrdilo da Hrvatska intezivno radi „na svim nivoima“ u cilju pronalaska rešenja, kako bi samit bio uspešan tako što će biti omogućeno učešće na samitu, kako Španije, tako i Prištine.

„Radimo sa protokolom kako se ne bi ponovila Sofija“, rekao je jedan izvor iz hrvatskog predsedavanja.
Zagrebački samit će biti održan između 6. i 7. maja i trebalo bi da predstavlja vrhunac predsedavanja Hrvatske EU koja, dodaje RSE, namerava da ovim samitom potvrdi jasnu evropsku prespektivu za sve zemlje regiona, navodi RSE.

Vlada u Madridu na svim skupovima na evropskom nivou osporava ravnopravno učešće Kosova, a i ranije je bojkotovala slična okupljanja, među kojima je i prošlogodišnji samit u Sofiji na kojem Madrid nije učestvovao iz istih razloga.

Takođe, na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU i regiona, koji je održan u avgustu prošle godine u Helsinkiju, tadašnji španski šef diplomatije Žozep Borelj je napustio prostoriju zbog prisustva kosovskog ministra.

Komentari (3)

sara

30.01.2020 11:25

Sve pohvale za Španiju, što je dosledna i principijelna u stavu da Kosovo nije albanska država!!!!.

Brana

30.01.2020 17:47

A mi?Hoćemo li mi da učestvujemo sa šiptarima koji hoće da se predstave Kosovo kao svoju teritoriju?!Nadam se da ne!

dejanj01

30.01.2020 18:15

A šta je sa Srbskim političarima. Hoće li oni učestvovati?