Aleksandar Vučić, Angela Merkel
Predsedništvo Srbije
Aleksandar Vučić, Angela Merkel

Predsedništvo Srbije

Aleksandar Vučić, Angela Merkel, Foto: Predsedništvo Srbije

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića i našu zemlju očekuje izuzetno turbulentan period, jer će novi Ahtisarijev plan plus, plus, koji će nam biti serviran do kraja godine, biti nemoguće prihvatiti, a odbijanje ovog predloga, vuče sa sobom ozbiljne posledice kao što su ulaženje u konflikt sa velikim silama i ponovna izolacija naše zemlje.

Naime, težak period koji je pred nama najavio je i predsednik Aleksandar Vučić, koji je rekao da će Srbiji uskoro biti ponuđen ultimatum o pitanju Kosova.

Ovim novim Ahtisarijevim planom, kako je rekao, biće ponuđeno da priznamo Kosovo u zamenu za garancije za ulazak u EU i veću autonomiju za Srbe. - Uveren sam da ćemo do kraja godine dobiti nešto što ćemo teško moći da odbijemo, ali nećemo moći ni da prihvatimo - kazao je Vučić.

Inače, Ahtisarijev plan plus, koji je ranije bio u igri, predviđao je najširu moguću autonomiju za Srbe na severu KiM, veću od one predviđene prvim Ahtisarijevim planom. Takođe, sever KiM bi dobio status autonomnog regiona, entiteta u okviru „nezavisne države Kosovo“, čime bi i prihodi od poreza i carina sa severa išli srpskim opštinama.

Kako procenjuju analitičari, najnoviji Ahtisarijev plan plus, plus ponudiće još veća prava Srbima na severu, ali u okviru nezavisne države Kosovo.

Ništa zdravo za gotovo

Dragomir Anđelković, politički analitičar, kaže da se Srbija stalno nalazi pod nekim pritiscima, ali da je uveren da će Vučić uspeti da zaštiti interese Srbije, a da ne uđe u konfrontaciju sa velikim silama.

- Novi plan podrazumeva ponudu da Srbi unutar Kosova dobiju veću autonomiju nego što je bila predviđena prethodnim Ahtisarijevim planom. Međutim, za nas je neprihvatljiva veća autonomija ako je to unutar Kosova kao nezavisne države. Što se garancija za ulazak u EU tiče, još uvek ne znamo da li će opstati i u kom formatu, pa te garancije ne treba uzimati zdravo za gotovo - kaže Anđelković.

Vučić će, kako je najavljeno, 2. i 3. marta boraviti u Vašingtonu, gde će govoriti na skupu Svetskog jevrejskog kongresa, a nekoliko dana kasnije boraviće u Berlinu, gde će se sresti sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Anđelković kaže da je moguće da će već na tim sastancima biti reči o novom planu.

- Trampova administracija će, pre predsedničkih izbora izbora u toj zemlji, tražiti da ostvari neki veliki geopolitički rezultat, a Kosovo deluje kao odgovarajući poligon. Stoga će verovatno i na skupu u Vašingtonu biti nagoveštaja o planu. Vučić će verovatno i sam iskoristiti svoju posetu kako bi Amerikancima stavio do znanja da smo za kompromis, ali ne i kapitulaciju - kaže Anđelković.

Saradnja sa istokom i zapadom

Srbija je uspela da uspešno očuva prijateljske odnose sa Rusijom, ali i produbi ekonomsku saradnju. Dobri odnosi dve zemlje manifestuju se i u srdačnim susretima dvojice predsednika Aleksandra Vučića i Vladimira Putina. Diplomatski napori naše zemlje urodili su očuvanjem pozicije koja podrazumeva saradnju kako sa istokom tako i sa zapadom, a sve u cilju privlačenja što više kapitalnih investicija, razvoja infrastrukture, smanjenja nezaposlenosti, otvaranja novih radnih mesta i poboljšanja životnog standarda građana Srbije.

Razvoj infrstrukture zemlje ogleda se u 350 km izgrađenih auto-puteva, kao i 5.000 km lokalnih puteva. Po prilivu stranih investicija Srbija je lider u regionu, a po rastu BDP-a od 4 odsto godišnje, nalazi se u samom evropskom vrhu.

Srbija je uspela da saradnjom sa Rusijom, Kinom, UAE, Turskom i zapadnim zemljama, postane deo kapitalnih projekata koji će pomoći napretku privrede u zemlji.

Podsetimo, Srbija je deo projekta "Turski tok" koji će omogućiti građanima jeftiniju i čistu energiju.