Borel
Tanjug
Borel, Foto: Tanjug

Borel je rekao Dačiću, koji je potom obavestio srpsku javnost, da će Španija, osim što je izgubila organizaciju prvenstva za fudbalere do 17 godina, morati da plati i troškove njegovog izmeštanja, a povrh svega, od UEFA je usledila i zabrana organizovanja sličnih turnira — na neodređeno vreme.

PROČITAJ JOŠ:

Sportski novinar Vladimir Stanković, koji je dugi niz godina živeo u Španiji, kaže za Sputnjik da je teško proceniti da li je kazna UEFA primerena i adekvatna. Parametri kojima se rukovodila UEFA, sigurno imaju uporište u nekom disciplinskom pravilniku. Međutim, „to više nije sportsko, nego klasično političko pitanje“.

Sagovornik je uveren da je Španska fudbalska federacija, kad je donela odluku da zbog državne politike, odnosno nepriznavanja Kosova ne mogu biti istaknuti simboli takozvane države Kosovo, računala sa mogućnošću i oduzimanja turnira koji je prebačen u Švajcarsku i na eventualne kazne.

„Jednostavno, sportske organizacije su u obavezi da slede državnu politiku i ovo nije prvi slučaj, uslovno rečeno, konflikt zbog Kosova, jer smo imali slučaj evropskog ili svetskog prvenstva u karateu koje je trebalo da se održi u Madridu i isto tako nije bilo dozvoljeno učešće kosovskih sportista“, podseća naš sagovornik.

On dodaje da je Međunarodni olimpijski komitet ozbiljno „pritisnuo“ španski da se obaveže da će poštovati sve članice MOK-a, uključujući i Kosovo, ali u ovom slučaju, kad je fudbal u pitanju, očigledno je da ni to nije pomoglo.

PREPORUČUJEMO:

U konkretnom slučaju, svako se drži svoje pozicije — Španija dosledno prati svoju spoljnu politiku, a UEFA se drži svojih principa i stavova i pošto je priznala tzv. državu Kosovo, logično je da se bori za poštovanje njenih stečenih prava.

Istina je da je UEFA prekršila svoj statut priznavanjem Kosova, jer samo članice Ujedinjenih nacija mogu biti primljene u Evropsku fudbalsku federaciju, kaže Stanković i podseća da je do priznanja došlo na kongresu na kome su pojedini delegati, uključujući i Dejana Savićevića iz Crne Gore, ukazali da UEFA krši sopstveni statut.

Borel, Foto: Tanjug

„Međutim, politički interesi su bili toliko jaki, da se preko toga prešlo kao da je to mrtvo slovo na papiru koje ne obavezuje nikoga ni na šta“, kaže Stanković i dodaje da nije prvi put da se postupa tako kad su u pitanju nečiji interesi.

Situacija je takva kakva je i pošto je najveći broj velikih sila priznao tzv. državu Kosovo, mnogi se „pokrivaju iza te činjenice“, a sportske organizacije idu linijom manjeg otpora, pogotovo kad Međunarodna federacija odobri članstvo neke „države“.

Stanković smatra da španske sportske organizacije neće u dogledno vreme podleći pritiscima međunarodnih federacija po pitanju Kosova, jer španski principijelni stav se ne menja. Od trenutka samoproglašenja nezavisnosti Kosova španski stav je jasan i precizan i jednako je važeći za sve vlade Španije.

Proglašenje nezavisnosti Kosova desilo se kad je premijer Španije bio Hoze Marija Asnar iz Narodne partije i on je energično bio protiv toga, a isti stav je zadržan i pod kasnijom socijalističkom Vladom. Potom je socijaliste nasledio Rahoj iz Narodne partije, a sad su na vlasti socijalisti Pedra Sančeza i za sve to vreme nije se menjao stav o Kosovu.

„To je jedna konstanta u spoljnoj politici Španije kad je u pitanju odnos prema Kosovu i ne verujem da će se on nešto bitnije menjati. Ne verujem da može da dođe i do nekog kompromisa sa sportskim organizacijama. Moguće je da će Španci, ukoliko budu morali, igrati protiv Kosova u raznim sportovima, ali neće dozvoliti prisustvo kosovskih sportista na teritoriji Španije, ukoliko moraju biti istaknuti simboli tzv. države Kosovo, odnosno zastava i himna, tako da ne očekujem neku bitniju promenu u stavu španske Vlade povodom Kosova“, zaključio je Stanković.