SRBI ŠVERCOVALI KALAŠNJIKOVE U FRANCUSKU Nova saznaja Evropola o kriminalnoj mreži sa Balkana
Akcija je sprovedena sredinom marta i uhapšeno je ukupno sedam osoba u Francuskoj, Španiji i Bosni i Hercegovini.
U Republici Srpskoj uhapšeni su Jovan Todorović i Ratko Marić, dok je Nenad Radinković iz Banjaluke izbegao hapšenje i od tada se nalazi u bekstvu.
- Upravo njega je Еvropol označio kao glavnoosumnjičenog u ovom predmetu. Istovremeno, u Španiji je uhapšena jedna osoba i četiri u Francuskoj, među kojima su i dva člana Radinkovićeve porodice - priča izvor blizak istrazi za bosanski portal ATVBL.
U saopštenju Еvropola navode da su osumnjičeni oružje s ilegalnog balkanskog tržišta krijumčarili u Francusku, radi dalje distribucije.
Krađa i otmica
Begunac Nenad Radinković je prošle godine hapšen zbog krađe kvada u Laktašima, kao i otmice H. N. koga je navodno zatočio u vikendici i za njegovu slobodu tražio veliki iznos novca. Oba slučaja se nalaze u fazi istrage i optužnice još nisu podignute.
U akciji je, kako navode, razbijen čitav krijumčarski lanac od izvora do krajnje destinacije.
- Istraga je započeta u septembru 2023. godine kada su istražni organi iz BiH informisali vlasti u Sloveniji da je vozilo sa većom količinom oružja krenulo prema Francuskoj. Vozilo je već bilo u Sloveniji i kretalo se ka Austriji. Slovenci su o tome obavestili kolege i austrijska policija je zaustavila vozilo slovenačkih tablica u blizini granice i u njemu otkrila veću količinu sakrivenog oružja - saopštio je juče Еvropol.
Precizirali su da je u pretresu vozila otkriveno 25 kalašnjikova, 126 ručnih bombi, 25 kilograma municije za kalašnjikov i jedan mitraljez.
- Oružje je otkriveno u skrivenoj pregradi, uključujući i rezervni točak. Telefonski ispisi vozača odveli su istražioce do njegovih kontakata u Francuskoj i ukazali na širu mrežu krijumčara koja uključuje državljane Srbije i BiH, koji su pripremili pošiljku, te Španca koji je već bio pod istragom i njihove saradnike u Francuskoj - navodi se u saopštenju Еvropola.
Pojašnjavaju da je nakon hapšenja vozača, austrijska policija obavestila policiju u Sloveniji da se radi o njihovom državljaninu iz Kranja. To je dovelo do dalje istrage u kojoj su uhapšene još dve osobe.
Vođa robijao za saobraćajku
Radinković je poznat kao višestruki prestupnik koji je zbog šverca oružja već hapšen i osuđivan u Francuskoj. Okružni sud u Banjaluci ranije ga je osudio na četiri godine zatvora zbog saobraćajne nesreće u kojoj je poginuo Nikola Đurović iz Banjaluke. Nakon presude je pobegao u Francusku, a kako se nije javio na izdržavanje kazne, za njim je bila raspisana međunarodna poternica po kojoj je 2018. godine uhapšen u Briselu i izručen u BiH, gde je odslužio kaznu.
- Veruje se da oružje vodi poreklo iz Bosne, odakle je prokrijumčareno u Sloveniju i dalje u Austriju i Francusku. Pretresi u Španiji i BiH otkrili su i dodatne dokaze o aktivnostima ove grupe. Glavni osumnjičeni (Nenad Radinković, op. a.) i dalje je na slobodi i za njim se intezivno traga u BiH - naveo je Еvropol.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)