MAGIJA U GLAZGOVU! Fenomenalni Šik doneo pobedu Češkoj!
EPA-EFE/Petr Josek

Meč je protekao u znaku Patrika Šika koji je postigao oba gola, a o drugom će se još dugo pričati.

Fudbaler Bajera Leverkuzena je uputio šut sa 45,5 metara i iznenadio golmana Škotske i tako se upisao u istoriju Evropskog prvenstva, jer je to gol dat sa najveće udaljenosti na prvenstvima Evrope.

Kako se i očekivalo, utakmica je bila vrlo tvrda sa malim brojem prilika u prvom delu. Prva velika šansa viđena je u 16. minutu, kada je odbrana Škotske dosta nespretno reagovala. Odlično je šutirao Patrik Šik, ali je njegov udarac zaustavio Maršal.

Najbolju priliku za Škotsku propustio je Endru Robertson u 32. minutu. Šutirao je fudbaler Liverpula u gornji levi ugao, ali se istakao Vaclik fenomenalnom odbranom.

Česi do gola dolaze pogotkom Šika tri minuta pre kraja prvog dela. Odlično je skočio i šutirao na centaršut Kufala, te doneo prednost svojoj ekipi.

Početak drugog poluvremena je bio sjajan. Ređale su se šanse na obe strane, a onda je viđena magija u 52. minutu.

Bio je to neverovatan pogodak Šika sa polovine terena. Bez ikakve dileme ovo je jedan od najboljih golova na Evropskim prvenstvima.

U nastavku je opao ritam meča. Pokušavali su Škoti da dođu do gola, ali nisu bili dovoljno konkretni, pa je Češka rutinski privela meč kraju.

Malo je nedostajalo da Šik upiše het-trik, ali je njegov udarac sa ivice kaznenog prostora zaustavio Maršal.

U samoj završnici Krmenčik je promašio zicer. Iz izgledne pozicije je šutirao pravo u golmana Škotske.

Češka u narednom kolu igra sa Hrvatskom, a Škotska sa Engleskom. Podsećamo, Englezi su u prvom meču ove grupe savladali Hrvate minimalnim rezultatom.

Škotska - Češka 0:2 (0:1)

Strelci: Šik u 42. i 52. minutu

Stadion: Hempden Park (Glazgov)

Sudija: Danijel Zibert (Nemačka)

Škotska: Maršal - Henli, Kuper, Hendri (od 67. Mekgregor) - O'Donel, Armstrong (od 67. Frejzer), Mekgin, Mektomini, Robertson - Dajks, Kristi (od 46. Adams)

Češka: Vaclik - Coufal, Čelustka, Kalas, Boril - Souček, Kral (od 68. Holeš) - Masopust (od 72. Hložek), Darida, Jankto (od 72. Vidra) - Šik (od 88.Krmenčik)

Kraaaaj! Pobeda Češke 2:0!

90. minut - Krmenčik je promašio čist zicer.

88. minut - Sada su Česi napravili dodatne izmene, Šik je izašao, pa se suštinski meč rutinski privodi kraju. Škoti se nisu predali, ali male su im šanse da mogu nešto da urade. Češka jako blizu pobede.

85. minut - Izblokiran pokušaj Frejzera.

81. minut - Veliku priliku propušta Šik da stavi tačku na utakmicu. Njegov šut je odbranio Maršal.

76. minut - Solidan pokušaj Mektominjeja, ali lopta odlazi preko gola.

70. minut - Dajks je udario laktom Kalasa i zato sada pauza. Raskrvario mu je čelo.

66. minut - Ogromna prilika za domaće. Šutira Dajks sa deset metara, ali je Vaclav odbranio u stilu rukometnog golmana.

64. minut - Inicijativa Škotske, ali Česi imaju lepu prednost.

61. minut - Prilika za Škotsku. Stjuart Armstrong je imao dobru priliku za Škotsku. Njegov šut je završio u korneru, a lopta je išla tik iznad prečke.

59. minut - Česi kao da su već sada zatvorili utakmicu. Škoti bezidejni

52. minut - Goooool! Nestvaran gol Šika! Skoro sa polovine terena. Jedan od najboljih golova na Evropskim prvenstvima!

49. minut - Greška čeških štopera, umalo autogol, ali spasli su se gosti. Kalas je napravio grešku. Ofanziva Škota na startu drugog poluvremena. Veoma sadržajan nastavak meča.

47. minut - Velika prilika za Škotsku. Hendl sjajno šutira, popularna kifla i lopta pogađa prečku dok je Vaclik već bio savladan.

46. minut - Počinje drugo poluvreme! Brani Maršal dva puta u 70 sekundi! Spasio je golman Škotske svoj tim. Malo je nedostajalo da Česi dupliraju prednost na startu drugog poluvremena!

45. minut - Poluvreme! Češka na poluvremenu vodi 1:0 golom Šika u 42. minutu. U finišu prvog dela Škoti su tražili penal, ali sudija Zibert nije pokazao na belu tačku.

42. minut - Gooool! Češka vodi 1:0! Strelac je Šik. Odlično je skočio i šutirao na centaršut Kufala.

40. minut - Dosta loš korner Čeha, koji je izveo Darida.

34. minut - Odličan prodor Robertsona koji upućuje dobar centaršut, ali odbrana Češke je na visini zadatka.

32. minut - Najbolja prilika od početka meča. Dobar udarac Robertsona, ali sjajna odbrana Vaclika.

29. minut - Napad Češke preko desnog boka, ali je centaršut bio dosta loš i završio je u rukama Maršala

27. minut - Dobar je tempo utakmice, ali nedostaju šanse, odnsono završni pas.

23. minut - Mirniji period igre. Prema očekivanjima, igra se tvrdo i oprezno.

18. minut - Velika prilika za Škotsku. Pokušao je Dajks iz veoma teške pozicije, ali je njegov udarac završio pored gola.

EPA-EFE/Robert Perry

16. minut - Najbolja prilika na meču. Odličan udarac Šika, ali brani Maršal. Bio je prvi udarac u okvir gola na utakmici.

13. minut - Češka preti iz prekida. Jankto je centrirao iz prekida sa desne strane na drugu stativu, ali nije uspeo da pronađe nekog od saigrača

11. minut - Bez prevelikih uzbuđenja u Glazgovu.

7. minut - Prva pretnja! Nespretno je reagovao Kalas u 6. minutu u nameri da izbije loptu i iznenada omogućio šansu Mekginu, ali se potom iskupio i blokirao šut škotskog igrača. Imali su Česi dosta sreće.

5. minut - Prve čarke na meču. Robertson i Kufal su imali manju verbalnu raspravu.

3. minut - Dobro je prošao Robertson po levoj strani, ali je prejako centrirao.

1. minut - Meč je počeo!

14.58 - Sve je spremno za početak utakmice.

14.45 - U prvom meču grupe D Engleska je minimalnim rezultatom savladala Hrvatsku.

14. 40 - Što se tiče Češke, oni su i kvalifikacionoj grupi bili sa Engleskom, koja je takođe u ovoj grupi D.

14.36 - Na tribinama Hempden Parka u Glazgovu dozvoljeno je 25 odsto ukupnog kapaciteta, što znači da će biti oko 12.000 gledalaca

14.33 - Škotska je do Evropskog prvenstva došla preko baraža u Ligi nacija, gde su pobedili Srbiju na penale i plasirali se na prvo veliko takmičenje posle 23 godine, kada su igrali Mundijal u Francuskoj. Ovo im je prvo Evropsko prvenstvo od 1996. godine.

14.30 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen meču između Škotske i Češke. Uz alo.rs pratite sva dešavanja iz Glazgova.