CENE KVADRATA IDU DOLE  Stručnjaci najavljuju promene na tržištu nekretnina
Shuterstoock

 Pad njihovih cena preti da nakon dve godine neprekidnog rasta cena na tržištu nekretnina, i u Srbiji i u svetu, taj trend potpuno preokrene.

Prema podacima sajta trejdingekonomiks, koji prati kretanja robe, valuta i akcija na velikim svetskim berzama, u poslednjih mesec dana gvožđe je pojeftinilo oko 10,38 odsto na oko 116 dolara po toni, a isto se dešava i sa cenom čelika koja je u padu od oko 7,92 odsto na mesečnom nivou i za tonu se trenutno na berzama plaća 4.395 dolara.

Bakar se trenutno nalazi na 16-o mesečnom minimumu i nastavlja da mu pada cena, i za mesec dana je izgubio 13,16 odsto vrednosti te se sada na berzama njime trguje po ceni od 8.309 dolara.

Čak i drvna građa gubi na ceni, oko 6,28 odsto za mesec dana.

Ipak, prelivanje ovog trenda na sektor nekretnina u svetu, pa ni kod nas, i posledično padanje cena kvadrata ne može da bude momentalno. Investicioni ciklus izgradnje jedne stambene zgrade traje od 2 do 3 godine. Samim tim, jeftiniji kvadrati koji se budu gradili sa materijalom po ovim nižim cenama, tek treba da se pojave na tržištu.

Kako domaći stručnjaci ističu, da je domaće tržište nešto komplikovanije, te da cene neće direktno prelivati i opadati.

- Mi kasnimo za svetskim trendovima 2 do 3 godine. Prvo se nešto pojavi u SAD, pa u Evropi, pa tek onda kod nas. Jesen će mnogo stvari pojasniti po pitanju cene s' obzirom na rusku i ukrajinsku krizu, nedostatke materijala. Manje će se graditi, manja će biti ponuda, ali potražnje će uvek biti. Kod nas možemo da očekujemo smirivanje cena, dakle skoka neće biti sigurno. Već sad se dešava pad cena u nekim delovima Srbije, kaže za "Blic Biznis" procenitelj i stručnjak za nekretnine, Milić Đoković.

Pad cena nagoveštava recesiju

Sa padom cena ovih sirovina neminovno je da je došlo do pada potražnje za njima iz različitih industrija u kojima se koriste, te stručnjaci zaključuju da se radi o usporavanju ekonomskog rasta, tj. recesiji, širom sveta.

U suštini, ako pada cena ovih materijala znači da nema potražnje za njima iz industrija koje se njima koriste. Ako potražnje nema, znači da nema ni ekonomske aktivnosti koja stvara rast, te je logično zaključiti da nam se bliži, ili nas je već uhvatila recesija.

Svi ovi materijali se sreću u građevinskoj industriji čija aktivnost, zbog obima projekata i vrednosti istih, služi kao pokretač ekonomskog rasta u velikom delu sveta godinama i taj zamajac sada staje.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading