Goran Vesić
Alo.rs
Goran Vesić

Alo.rs

Goran Vesić, Foto: Alo.rs

"Svako ko želi da upozna život jednog grada i duh jednog naroda prvo dođe na pijacu i zato smo se potrudili da u poslednjih nekoliko godina mnogo uložimo u rekonstrukciju beogradskih pijaca", kazao je zamenik gradonačelnika.

Vesić je rekao da Zemunci pamte šta je kroz istoriju značio Žitni kantar, kao i da je na tom mestu kasnije bila ribarnica gde su se okupljali najbolji alasi.

Posebno je ponosan, kako je dodao, što je u planu rekonstrukcija i sređivanje ne samo Zemunske pijace, već i Senjačke, Kalinić i Bajlonijeve, a sledeće godine su na redu i fasade oko pijaca.

Prikazao je i posebno dizajniranu brošuru i mapu koja je namenjena svim građanima Srbije, ali i turistima, kako bi se lakše snašli i obišli pijace grada Beograda.

"Turisti će doći i upoznati se sa našim divnim proizvodima, te će pijace postati prava turistička atrakcija. Tako će saznati ne samo o proizvodima, već i o našoj kulturi i istoriji", zaključio je Vesić.

U održavanje godinama nije ulagano, te je bila neophodna potpuna rekonstrukcija da bi se sprečilo urušavanje. Radovi su obavljeni u skadu uz saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture, jer se objekat nalazi u kulturno-istorijskoj celini Staro jezero Zemnu, koja je proglašena za spomenik kulture, te je Žitni kantar zaštićen u okviru te celine.

Aktivna gradnja trajala je šest meseci od 15. novembra 2019. godine do 15. marta 2020, a rekonstrukcija je koštala 30 miliona dinara.

Predsednik opštine Zemun Dejan Matić istakao je važnost pretvaranja ove osmougaone zgrade u ribarnicu, čime je ujedno i vraćena nekadašnja namena ovog zdanja sagrađenog još pre Prvog svetskog rata.

"Žitni kantar i pijaca su pored Gardoša, simoboli naše opštine", kazao je Matić.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Olivera Vučković kazala je da je Žitni kantar sada postao, pored toga što je kulturni spomenik, turistička atrakcija