Ne preterujte sa PROBIOTICIMA: Ukoliko imate problem sa stomakom obratite pažnju na ovo
Foto: Pixbay

Iako su dijeta i vežbanje najbolji način održavanja zdravog organizma, probiotici takođe mogu biti korisno pomoćno sredstvo. Probiotik je definisan kao živi mikroorganizam koji, primenjen u adekvatnoj količini, unapređuje zdravlje.

Pet mitova o probioticima za koje ste verovatno mislili da su tačni:

Treba da se konzumiraju samo kada imamo probleme sa varenjem

Ukoliko ne konzumirate probiotike redovno, korisne bakterije koje ste uneli u creva nestaće u roku od dve nedelje. Stoga, nije dovoljno ove mikroorganizme unositi isljučivo kada imate problem, već je potrebno pronaći odgovarajuću svakodnevnu dozu.

Ometaju dejstvo antibiotika

Verovatno vas je nekada lekar posavetovao da dok uzimate antibiotike, počnete i sa konzumiranjem probiotika, kako biste očuvali blagotvorne bakterije u crevima.

Od toga je nastala mit da konzumiranje probiotika smanjuje dejstvo antibiotika, međutim toga ne treba da se plašite ukoliko pravite pauzu od nekoliko sati između unošenja tableta.

Svi probiotici su isti

Postoji razlika između probiotika dostupnih u apoteci i onih koji se dobijaju isključivo na recept. Upravo zato je bezbednije, i jeftinije, da prirodnim putem dolazite do ove supstance, konzumiranjem jogurta ili kiselog kupusa.

Oni deluju samo na creva

Probiotici su jednako korisni za mentalno kao i za fizičko zdravlje. Zapamtite, 80 procenata serotonina se proizvodi u crevima, te su zdrava creva neophodna za zdrav mozak.

Treba da ih konzumiraju samo odrasli

Probiotici takođe mogu pomoći deci. Dokazano je da određene vrste probiotika smanjuju rizik od infekcija i virusa kod dece u razvoju. Studije su pokazale da deca koja redovno unose prirodne probiotike imaju manje simptoma prehlade i gripa poput temperature (za 53 odsto), kašlja za (41 odsto) i upale uha (56 odsto).

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading