ŠTEDITE LI STRUJU? Građani Srbije otkrili svoje trikove za štednju, šta gase i šta više ne rade
Foto: Pixabay

Srbiji treba ušteda od 15% struje da bi prestala da je uvozi. Zato se apeluje na štednju energije na svim nivoima – od domaćinstava, preduzeća do lokalnih samouprava.

Domaćinstva glavne uštede struje ostvare noću koristeći jeftinu tarifu. Građani se plaše hladne zime pa će sada više voditi računa o tome kada će i koliko uređaja i sijalica paliti. Nagrada za uštedu biće i smanjenje računa, za koliko, znaće se do kraja meseca.

Pre svega bojler uključivati noću, svetla gasiti u sobama, osim dnevnog boravka gde se obično sedi. Eto, dovoljno za uštedu“, savetuje jedan od anketiranih građana.

Bojler uključujem samo noću. Kad izađem iz kuće pogasim svetlo ili mi ne stoji upaljeno svetlo na terasi, jer nema potrebe“, kaže njegova sugrađanka.

Treća anketirana navodi da je i ona već počela sa štednjom struje – radio preko dana ne uključuje, kao što je ranije uključivala, televizor uključi samo po podne, ne kuva na struju već na drva.

Lokalne samouprave već prave rezove: gase dekorativna svetla, a kompletne planove ušteda gradovi i opštine, ustanove i javna preduzeća Ministarstvu energetike dostaviće do polovine meseca.

Osnovni cilj je da se tokom grejne sezone smanji pritisak na elektroenergetski sistem. A prvi uslov za to je da toplane dobro rade.

Grad Bor je rešio da ne podiže cenu grejanja građanima koji se greju na centralno daljinsko grejanje, jer je u pitanju 90 procenata građana koji žive na teritoriji grada Bora. Kroz pomoć gradskoj toplani direktno pomažemo građanima koji se greju na centralno gradsko grejanje“, navodi Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.

Fadulj Ebibi, direktor OŠ „Naim Frašeri“ u Bujanovcu, navodi da su krenuli sa štednjom, gase svetlo svuda gde je nepotrebno.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading