Bog molitva krst vernik pomoć božija ruka
Profimedia
Bog molitva krst vernik pomoć božija ruka

Profimedia

Bog molitva krst vernik pomoć božija ruka, Foto: Profimedia

Reporter Sputnika razgovarao je sa 83-godišnjom Rafaelom o njenim neverovatnim susretima sa smrću.

Prva smrt

Baronijeva je prvi put „umrla“ kada joj je bilo 11 godina. Njena majka ju je našla kako leži i ne daje znake života. U obližnjoj bolnici lekar je dijagnostikovao smrt. Porodica je počela da priprema sahranu.

Rafela tvrdi da je ona sve vreme zapravo bila pri svesti i da je mogla da čuje sve što se oko nje dešava.

„Obradovala sam se kada su stigli rođaci, moje bake i deke, ali sam bila veoma tužna jer sam shvatala da se oni pripremaju da me živu sahrane. Koliko god da sam vikala, niko me nije čuo“, priseća se Rafaela.

Trgla se za samo nekoliko trenutaka pre nego što su je sahranili.

Druga smrt

Kada je Rafeli bilo 33 godine, ona je „umrla“ po drugi put. Bilo je to 1968. godine.

„Odvezli su me u bolnicu, tamo sam provela 19 dana u komi, a potom su rekli da sam mrtva. Pošli smo na groblje, ali se neko setio da su sva dokumenta ostala u Bokonu. Bez svih tih papira i potvrda nisu mogli da me sahrane. Odvezli su me u mrtvačnicu, a oni su videli da se odjednom telo mrda. Neko je povikao: „Ne, sinjora nije umrla“.

Nakon što se „vratila iz mrtvih“, Rafaeli su dijagnostikovali katalepsiju, bolest koja je u medicinskim knjigama opisana kao stanje u koje čovek pada i deluje da je mrtav. Čovek ne može da govori. Oboleli i dalje imaju orijentaciju u vremenu i prostoru i svesni su svega što se oko njih dešava.

Rafaela u Venecueli nije poznata samo zbog ove dve čudesne priče o povratku „iz mrtvih“, već i po svojim brojim umetničkim delima inspirisanim najpre religioznom tematikom, kao i po tome što leči ljude i može da predvidi njihovu sudbinu.

Baronijeva se nekoliko puta susretala sa Ugom Čavezom, pre nego što je postao predsednik Venecuele, ali i posle.

„Upoznala sam ga u Barinasu, kada je on još bio dečak. Tada je prodavao kokadu, napitak od kokosa popularan u Venecueli. Bio je uvek skroman i običan čovek“, kaže Rafaela Baroni.