Saudijska Arabija Zastava Saudijske Arabije
Profimedia
Saudijska Arabija Zastava Saudijske Arabije

Profimedia

Ilustracija: Profimedia

Kako pišu neki iranski mediji, princ je mogao biti ubijen za vreme navodnog pokušaja državnog udara koji se desio prošlog meseca.

Prema pisanju persijskog lista „Kejhan“, u izveštaju tajne službe, koji je poslat višim zvaničnicima neimenovane arapske države, navodi se da je Bin Salman upucan sa dva metka tokom napada na njegovu palatu 21. aprila. List dodaje da je on najverovatnije mrtav, pošto se od tada nije pojavljivao u javnosti.

Podsetimo se, te misteriozne noći su se čuli rafalni pucnji i detonacije na teritoriji kraljevskog dvorca. Prema zvaničnoj verziji, navodno je obezbeđenje pucalo na dron igračku. Međutim, ipak su priznali da su kralj Salman i princ prestolonaslednik evakuisani u vojni bunker. Na snimcima koji su objavljeni na društvenim mrežama stiče se utisak da je mnogo ljudi obaralo dron i to čitavim arsenalom pešadijskog oružja. Jake detonacije su odjekivale duže od sat vremena, što je odmah izazvalo sumnju u istinitost zvanične verzije.

U međuvremenu, za vreme „nestanka“ princa, Saudijska Arabija nije vodila ništa manju diplomatsku aktivnost nego ranije. Dok je prestolonaslednik bio preuzeo na sebe čitavu spoljnu politiku, a bogami i unutrašnju, sve ovo vreme vidimo aktuelnog i bolesnog kralja Salmana kako prima strane goste. Videlo se da je đavo odneo šalu, jer se princ Muhamed nije pojavio za vreme posete novog državnog sekretara SAD Majka Pompea 27. aprila, već je visokog američkog gosta dočekao kralj Salman i ministar inostranih poslova kraljevine Adel el Džubeir. Navodno je on prisustvovao svečanoj večeri u čast visokog gosta, ali to kamere nisu zabeležile.

Na Bliskom istoku, gde je uvek burno, poslednjeg meseca je bilo još eksplozivnije. U Siriji i dalje ratuje svako sa svakim, dok su SAD izašle iz nuklearnog sporazuma sa Iranom i prenele svoju ambasadu iz Tel Aviva u Jerusalim. Sva tri pitanja su na vrhu prioriteta saudijske spoljne politike. Međutim, od princa Muhameda ni traga ni glasa. Podršku Americi po iranskom pitanju izneo je ministar inostranih poslova zemlje.

Treba reći da princ Muhamed ima mnogo neprijatelja, posebno u sopstvenoj porodici. Samo njegovo imenovanje za naslednika, a ne princa Muhameda bin Naifa, podelilo je porodicu na dva tabora. Bilo je spekulacija da je puč bio pokušan još u avgustu prošle godine, što je još više povećalo trvenja na kraljevskom dvoru. U hotelu „Ric“ u Rijadu već je zatočeno više desetina najbogatijih i najuticajnijih Saudijaca, od kojih je Muhamed pokušao da uzme 100 milijardi dolara za reforme. Ispostavilo se da je njegova porodica — njegova najveća opozicija u zemlji.