Miroslav Krleža
Wikipedia
Miroslav Krleža

Wikipedia

Miroslav Krleža, Foto: Wikipedia

Većinom to rade van granica njegove Hrvatske, jer tokom NDH nije želio da se priključi ustašama i rat je u Zagrebu proveo potpuno izolovan. Nakon rata je prvo bio u nemilosti Broza, ali nakon Informbiroa postao je jedan od omiljenih pisaca u komunističkom sistemu.

Poslednjih godina o njegovom stvaralaštvu u Srbiji i Crnoj Gori snimljeno je bezbroj emisija i objavljeno mnogo tekstova. Kako prenosi portal IN4S, u tim prilikama potpuno su zaobiđeni njegovi stavovi o Hrvatima i njihovoj istoriji.

Portal „Rasen“ objavio je dva Krležina teksta gde on piše o Vatikanu, Rimu, Hrvatima…

U tekstu „Prije trideset godina“ iz 1947, Krleža piše:

„Rim prodaje dim vjekovima, a u vrhu Rima nije bilo većeg smrada na svijetu… Mi smo sveukupnoj našoj inteligenciji govorili da za hrvatski narod nema drugog riješenja nego da se odredi i koordinira spram ostalih, balkanskih seljačkih naroda, a naročito spram srpskog, i da u solidarnoj zajednici s njima pristupi preispitivanju svojih takozvanih zapadnjačkih i latinskih kulturnih predrasuda i obmana. U prvom redu mi smo to govorili našem kleru i gospodi biskupima: verujte, gospodo, šta hoćete i kako hoćete, ali ne verujte da vam mi verujemo da vi radite u interesu našeg naroda! Vi verujete u interesu Vatikana, a Vatikan je dosljedan i hladnokrvan neprijatelj našeg naroda“.

Miroslav Krleža u tekstu „Nekoliko riječi o malograđanskom historizmu Hrvata uopće“ iz 1926. tvrdi:

„U vrijeme poslednjih tristo godina, od Juraja Križanića, prvog panslavena (1618-1683), do poslednje vidovdanske faze (1918-1926) hrvatstvo pokazuje sve simptome jedne narodnosti, koja nestaje. Sve to nastojanje hrvatske narodnosti u poslednjih tristo godina i sve ono haotično zbivanje za prvih devet vijekova, sav taj problematičan napor da se hrvatstvo otme rotaciji oko tuđih osovina, sve to ostalo je do danas uglavnom bez rezultata… Hrvati kroz hiljadu godina traže sebi gospodara, da nad njima zavladaju. Od mađarskog Kolomona (g. 1102) do križevačkog sastanka godine 1526. (kada pada prvi predlog za kandidaturu Habsburga), a papski poslanik u budizmu to pravilo zove ’traženjem drugog gospodara‘, trovarsi altro signore, od borbe s Mađarima do naših dana uvijek jedno te isto: hrvatstvo traži nekoga da mu se podredi, da potpiše s njim ugovor i da se onda buni protiv tog ugovora… U osamsto godina - trideset dana hrvatskog suvereniteta, to je čitava hrvatska bilanca… Dođite i vladajte nad nama, jer smo nesposobni da sami sobom upravljamo! Napor, dakle, da se hrvatstvo otme rotaciji oko tuđih osovina, ostaje do danas jalov“.

PROČITAJTE I:

 

Komentari (2)

Цицка

07.09.2018 07:56

Све тачно рече , и ово из 1926 и 1947 године , они траже тутора а када га нађу онда се окоме на оне који желе да буду слободан и без тутора али најгоре је то што се окоме не сами већ увек са тутором , то је оно што је код свих лоших људи, влада, држава јадно да јадније не може бити у суштини кукавички и подло , на тако нешто много личе и садашњи њихови пријатељи из наше државе Србије .Уосталом такве људе имате и у свакодневном животу .

jura

07.09.2018 08:53

@Цицка - U Japanu roboti poslužuju ljude u restoranima, a mi smo još uvijek u početku 20 stoljeća. Zato i jesmo tu gdje jesmo.